ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը մայիսի 6-ին հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակության հետ, որի անդամները հիմնականում Գյուղական տարածքների զարգացման մշտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներն են:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վարազդատ Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ փոխայցերն առավել կամրապնդեն երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունները: Նա անդրադարձել է նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությանը եւ նկատել, որ Չեխիան եւս տարիներ առաջ անցել է նման հեղափոխության ճանապարհով, հաստատել կառավարման արդյունավետ փորձ, որի ուսումնասիրությունը դրական կարող է լինել Հայաստանի համար:
Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտեխը տեղեկացրել է, որ Գյուղական տարածքների զարգացման մշտական հանձնաժողովի նպատակը Չեխիայի մեծ եւ փոքր քաղաքների, համայնքների հավասար զարգացման ապահովումն է:
Զրուցակիցները քննարկել են համայնքների զարգացմանն ու խոշորացմանը, տարածքային կառավարմանը, բնապահպանությանն ու գյուղատնտեսությանը վերաբերող հարցեր, միմյանց ներկայացրել հանձնաժողովների աշխատանքների ուղղությունները, ոլորտներում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումները:
Չեխիայի Սենատի գյուղական տարածքների զարգացման մշտական հանձնաժողովի նախագահն ու անդամները ներկայացրել են փոքր քաղաքների եւ համայնքների զարգացման նպատակով իրականացվող ծրագրերը՝ նշելով, որ 10,5 մլն բնակչություն ունեցող Չեխիան ունի 6300 տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, եւ այնտեղ եւս արդյունավետ կլիներ համայնքների խոշորացումը: Ըստ հյուրերի՝ խնդիրը կա, սակայն համայնքների խոշորացման գործընթաց չեխական օրակարգում այսօր չկա:
Վարազդատ Կարապետյանը չեխ գործընկերներին է ներկայացրել Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման ոլորտում նախատեսվող փոփոխությունները, անդրադարձել համայնքների խոշորացման գործընթացին՝ նշելով, որ դրա նպատակը տարածաշրջանների զարգացման ապահովումն է:
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ խոսել է գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության ոլորտներում առկա խնդիրներից, դրանց կարգավորման համար արժեւորել միջազգային լավագույն փորձի ներգրավումը:
Նա ընդգծել է, որ մեր երկրի նպատակներից մեկը գյուղատնտեսության ոլորտում էկոլոգիապես մաքուր սննդամթերքի արտադրությունն է եւ արտահանումը: Մաքուր սննդից բացի Հայաստանը շահագրգիռ է կարգավորել բնապահպանական խնդիրները, որոնցում մեծ տեղ են գրավում հանքարդյունաբերությունն ու Սեւանա լճի պահպանությունը:

Varazdat Karapetyan Meets with Delegation Arrived from the Czech Republic
On May 6, the Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Varazdat Karapetyan met with the delegation led by the Vice President of the Senate of the Czech Parliament Milan Štěch. The delegation members are mainly the members of the Standing Commission on Rural Development.
Welcoming the guests Varazdat Karapetyan expressed confidence that the mutual visits would further strengthen the friendly relations existing between the two countries. He touched upon the Velvet revolution happened in Armenia on the previous year and noticed that years ago the Czech Republic had passed through such revolution, established government effective experience, and its study could be positive for Armenia.
The Vice President of the Senate of the Czech Parliament Milan Štěch has informed that the goal of the Standing Commission on Rural Development is the provision of the equal development of the big and small cities and communities.
The interlocutors discussed the issues of the development and enlargement of the communities, the territorial administration, the environment and agriculture, presented to each other the directions of the Committees' works, the problems existing in the spheres and events aimed their solution.
The Chairperson and the members of the Standing Commission on Rural Development of the Czech Senate has presented the programmes being implemented for the development of small cities and communities, noting the Czech Republic 10,5 mln population has 6300 local self-government bodies, and the enlargement of the communities would also be effective. According to the guests, there is a problem, and however there is no enlargement process of the communities on the Czech agenda today.
Varazdat Karapetyan presented to his Czech colleagues the changes being designed in the sphere of local self-government, touched upon the enlargement process of the communities, noting that its goal is the provision of the regions' development.
The Committee Chair also talked about the problems existing in the spheres of agriculture and environment and evaluated the engagement of the international best experience for its settlement.
He has underlined that one of the objectives of our country is the production of the ecologically clean food products and its export. Besides the clean food Armenia is concerned about regulating the environmental problems, where the mining industry and the preservation of Lake Sevan occupy great place.
The Armenian and the Czech colleagues considered necessary the debate of the multi-layer problems in the future, too.