ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարազդատ Կարապետյանը մայիսի 6-ին հանդիպել է Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտեխի գլխավորած պատվիրակության հետ, որի անդամները հիմնականում Գյուղական տարածքների զարգացման մշտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներն են:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վարազդատ Կարապետյանը վստահություն է հայտնել, որ փոխայցերն առավել կամրապնդեն երկու երկրների միջեւ առկա բարեկամական հարաբերությունները: Նա անդրադարձել է նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխությանը եւ նկատել, որ Չեխիան եւս տարիներ առաջ անցել է նման հեղափոխության ճանապարհով, հաստատել կառավարման արդյունավետ փորձ, որի ուսումնասիրությունը դրական կարող է լինել Հայաստանի համար:
Սենատի փոխնախագահ Միլան Շտեխը տեղեկացրել է, որ Գյուղական տարածքների զարգացման մշտական հանձնաժողովի նպատակը Չեխիայի մեծ եւ փոքր քաղաքների, համայնքների հավասար զարգացման ապահովումն է:
Զրուցակիցները քննարկել են համայնքների զարգացմանն ու խոշորացմանը, տարածքային կառավարմանը, բնապահպանությանն ու գյուղատնտեսությանը վերաբերող հարցեր, միմյանց ներկայացրել հանձնաժողովների աշխատանքների ուղղությունները, ոլորտներում առկա խնդիրներն ու դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումները:
Չեխիայի Սենատի գյուղական տարածքների զարգացման մշտական հանձնաժողովի նախագահն ու անդամները ներկայացրել են փոքր քաղաքների եւ համայնքների զարգացման նպատակով իրականացվող ծրագրերը՝ նշելով, որ 10,5 մլն բնակչություն ունեցող Չեխիան ունի 6300 տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, եւ այնտեղ եւս արդյունավետ կլիներ համայնքների խոշորացումը: Ըստ հյուրերի՝ խնդիրը կա, սակայն համայնքների խոշորացման գործընթաց չեխական օրակարգում այսօր չկա:
Վարազդատ Կարապետյանը չեխ գործընկերներին է ներկայացրել Հայաստանի տեղական ինքնակառավարման ոլորտում նախատեսվող փոփոխությունները, անդրադարձել համայնքների խոշորացման գործընթացին՝ նշելով, որ դրա նպատակը տարածաշրջանների զարգացման ապահովումն է:
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ խոսել է գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության ոլորտներում առկա խնդիրներից, դրանց կարգավորման համար արժեւորել միջազգային լավագույն փորձի ներգրավումը:
Նա ընդգծել է, որ մեր երկրի նպատակներից մեկը գյուղատնտեսության ոլորտում էկոլոգիապես մաքուր սննդամթերքի արտադրությունն է եւ արտահանումը: Մաքուր սննդից բացի Հայաստանը շահագրգիռ է կարգավորել բնապահպանական խնդիրները, որոնցում մեծ տեղ են գրավում հանքարդյունաբերությունն ու Սեւանա լճի պահպանությունը:

6 мая председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы В.Карапетян встретился с делегацией во главе с вице-спикером Сената Парламента Чехии Миланом Штехом, члены которой в основном представители Постоянной комиссии по сельскому территориальному развитию.
Приветствуя гостей, В.Карапетян  выразил уверенность, что взаимные визиты еще более укрепят существующие дружественные отношения между двумя странами. Он обратился к бархатной революции прошлого года в Армении и заметил, что Чехия также годы назад прошла путем подобной революции, обретя эффективный опыт управления, поэтому изучение его для РА может оказаться позитивным.
Вице-спикер Сената проинформировал, что цель Постоянной комиссии по сельскому и территориальному развитию – обеспечение равномерного развития больших и малых городов, общин Чехии.
Собеседники обсудили вопросы развития и укрупнения общин, территориального управления, экологии и сельского хозяйства, представили друг другу направления работы комиссий, существующие в сферах проблемы и меры по их разрешению.
Председатель и члены Постоянной комиссии по сельскому территориальному развитию Сената Чехии ознакомили с осуществляемыми программами развития малых городов и общин,   отметив, что на 10,5-миллионную Чехию приходится 6300 органов местного самоуправления, и там также было бы продуктивным укрупнение общин. По их мнению, проблема есть, однако на сегодня процесса укрупнения общин в чешской повестке нет.
В.Карапетян  представил чешским партнерам намечаемые в сфере местного самоуправления Армении изменения, обратился к процессу укрупнения общин, отметив, что цель их – обеспечение развития регионов.
Председатель комиссии также затронул существующие в сферах сельского хозяйства и охраны природы проблемы, подчеркнул важность внедрения лучшего международного опыта для их урегулирования.
Он особо выделил, что одной из сельскохозяйственных целей РА является производство и экспорт экологически чистых продуктов питания. Помимо чистого питания, Армения заинтересована в урегулировании природоохранных проблем, среди которых весомое место занимают горнодобывающая промышленность и охрана озера Севан.