ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 26-ին ընդունել է Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնսալո Ուռիոլաբեիտիային:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձել է հայ-արգենտինական հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին՝ այս համատեքստում կարեւորելով խորհրդարանական փոխգործակցության դերը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ հայ-արգենտինական միջխորհրդարանական հարաբերություններն ունեն զարգացման մեծ ներուժ, եւ հայկական կողմը պատրաստ է գործադրել անհրաժեշտ ջանքեր Արգենտինայի խորհրդարանի հետ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման համար:
Միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակում Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է երկու պետությունների օրենսդիր մարմիններում բարեկամության խմբերի արդյունավետ եւ փոխգործակցային գործունեությունը` հույս հայտնելով, որ այս ձեւաչափում ավելի ակտիվ համագործակցությունը կարտացոլի Հայաստանի եւ Արգենտինայի միջեւ հարաբերությունների բարձր մակարդակը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են նաեւ ավելի սերտ փոխգործակցության կարեւորությունը, մասնավորապես տնտեսական, մշակութային ոլորտներում, ինչպես նաեւ կապերի խթանումը զբոսաշրջության զարգացման ոլորտում:

26 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Аргентинской Республики в РА Гонсало Уриолабеитиа.
Приветствуя гостя в НС, Р.Рубинян обратился к возможностям развития   армяно-аргентинских отношений, в этом контексте подчеркнув роль парламентского сотрудничества. Председатель комиссии отметил, что армяно-аргентинские межпарламентские отношения имеют большой потенциал развития, и армянская сторона готова приложить необходимые усилия для развития и углубления связей с парламентом Аргентины.
В рамках межпарламентского сотрудничества Р.Рубинян особо выделил эффективную и совместную деятельность групп дружбы в законодательных органах двух государств, выразив надежду, что более активное сотрудничество в данном формате отразит высокий уровень отношений Армении и Аргентины.
В ходе встречи стороны также подчеркнули важность тесного взаимодействия, в частности, в экономической и культурной сферах, а также в стимулировании связей в области туризма.