Ազգային ժողովի այգում հիմնվել է հայ-ռուսական բարեկամության ծառուղի
Ապրիլի 23-ին Ազգային ժողովի այգու` քաղաքացիների համար բաց հատվածում պատգամավոր Ալեքսեյ Սանդիկովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել կեչիների տնկարկում, որին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, փոխնախագահներ Ալեն Սիմոնյանը, Լենա Նազարյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, պատգամավորներ, Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, քաղաքացիներ:
Մասնակիցները տնկել են Լոռու մարզի ռուսական Ֆիոլետովո գյուղից բերված 32 կեչու տունկ. նախատեսվում է դրանց թիվը հասցնել 50-ի:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ խորհրդարանի այգում հայ-ռուսական բարեկամության ծառուղու հիմնումը խորհրդանշական բնույթ ունի եւ հավաստումն է երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ առկա բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունների:
ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանի խոսքով՝ գեղեցիկ ավանդույթ է ձեւավորվել. տարբեր ազգերին բնորոշող ծառատեսակներով է հարստանում այգին եւ հետաքրքիր զբոսավայր դառնում քաղաքացիների համար:
Ազգային ժողովի շենքի ճարտարապետ Մարկ Գրիգորյանի թոռը՝ լրագրող Մարկ Գրիգորյանը, ողջունել է նախաձեռնությունը եւ կարեւորել, որ այգին հասանելի է բոլորի համար:
Ալեքսեյ Սանդիկովը նշել է, որ խորհրդարանի հիմնական մասնաշենքի հետնամասում Կարեն Դեմիրճյանի նախաձեռնությամբ տարիներ առաջ տնկված կեչիներն այսօր էլ գեղեցկացնում են այգին: Նրա տեղեկացմամբ՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 75-ամյակին նվիրված ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանի բոլոր մարզերում հիմնել կեչու ծառուղիներ:

Аллея армяно-российской дружбы в НС
23 апреля в открытой для граждан части парка НС по инициативе депутата А.Сандикова состоялась посадка берез, в которой участвовали Председатель НС А.Мирзоян, вице-спикеры НС А.Симонян, Л.Назарян и В.Энфиаджян, депутаты НС, Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в РА С.Копыркин, а также граждане.
Участники посадили привезенные из русского села Фиолетово Лорийской области 32 березы, намечено довести их число до 50.
Председатель НС А.Мирзоян отметил, что закладка Аллеи армяно-российской дружбы в парламентском парке носит символический характер и свидетельствует о существующих многовековых дружественных отношениях между народами двух стран.
По словам вице-спикера НС Л.Назарян, сформировалась прекрасная традиция – парк обогащается характерными для различных народов видами деревьев и становится интересным местом отдыха граждан.
Депутат А.Сандиков отметил, что посаженные по инициативе К.Демирчяна годы назад за главным корпусом НС березы и сегодня украшают парк. Он сообщил, что в рамках программы к 75-летию победы в Великой Отечественной войне намечаются посадки березовых аллей во всех областях Армении.