Անուշ Բեղլոյանը հանդիպել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Լատվիա-Լիտվա-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանն ապրիլի 10-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իզոլդա Բրիչկովսկիենեի հետ:
Դիվանագիտական ներկայացուցիչը ողջունել է խորհրդարանական բարեկամական խմբի ստեղծումը, մաղթել արդյունավետ աշխատանք` ի նպաստ երկու ժողովուրդների եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունների զարգացման:
Անուշ Բեղլոյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունն առաջինը ճանաչած երկրին եւ կարեւորել Լիտվայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը՝ որակելով այդ քայլը որպես քաղաքակրթության հերթական հաղթանակ: Նա արժեւորել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության եւ բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում, ընդգծել արդյունավետ համագործակցության նշանակությունը միջազգային հարթակներում:
Իզոլդա Բրիչկովսկիենեի տեղեկացմամբ՝ 2019 թվականի մայիսին նախատեսվում է Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության այցը Վիլնյուս, որտեղ հանդիպումներ կլինեն Լիտվայի խորհրդարանականների, հանձնաժողովների անդամների հետ, կքննարկվեն խորհրդարանների գործիքակազմին, խորհրդարանական վերահսկողական մեխանիզմներին, օրենսդրական գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Անուշ Բեղլոյանն ընդգծել է, որ հարցը դիտարկվում է ողջ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն ապահովելու համատեքստում:
Նա հույս է հայտնել, որ Լիտվայի նոր խորհրդարանում եւս կվերաձեւավորվի Լիտվա-Արցախ բարեկամական խումբ:
Քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Անուշ Բեղլոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվային՝ կառուցողական եւ բարեկամական դիրքորոշման, միջազգային հարթակներում Հայաստանի պատվիրակությունների հետ համագործակցության, թիմային աշխատանքի համար:
Ժամանակավոր հավատարմատարի խոսքով՝ իր երկրի կողմից արդեն վավերացված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ է ստեղծում տարբեր ոլորտների զարգացման համար:
Կողմերն անդրադարձել են վերջին մեկ տարում Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին, համակարգային բարեփոխումներին, ժողովրդավարության զարգացմանը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցերի:

A.Беглоян встретилась с Временным Поверенным в делах посольства Литвы в Армении
10 апреля руководитель группы дружбы Армения – Латвия – Литва – Эстония A .Беглоян встретилась с Временным Поверенным в делах посольства Литовской Республики в РА Изольдой Бричковскиене.
Дипломатический представитель приветствовала создание парламентской группы дружбы, пожелала плодотворной работы в интересах развития отношений между двумя народами и государствами.
А.Беглоян выразила признательность стране, первой признавшей независимость Республики Армения, и подчеркнула факт признания Литвой Геноцида армян, охарактеризовав этот шаг как очередную победу цивилизации. Она оценила также роль парламентской дипломатии и групп дружбы в развитии и углублении двусторонних отношений, подчеркнула значение эффективного сотрудничества на международных площадках.
Изольда Бричковскиене проинформировала, что в мае 2019 г. намечается визит парламентской делегации Армении в Вильнюс, где состоятся встречи с парламентариями Литвы, членами комиссий, будут обсуждены вопросы, касающиеся инструментария парламентов, механизмов парламентского контроля, законодательной деятельности.
Коснувшись НК-конфликта, А.Беглоян подчеркнула, что вопрос рассматривается в контексте обеспечения стабильного мира во всем регионе.
Она выразила надежду, что и в новом парламенте Литвы вновь сформируется группа дружбы Литва – Арцах .
Обсуждены также вопросы развития отношений РА – ЕС. А.Беглоян поблагодарила Литву за конструктивную и дружественную позицию, сотрудничество и командную работу с делегациями Армении на международных платформах.
По словам Изольды Бричковскиене, уже ратифицированное Литвой Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС создает широкие возможности для развития различных сфер.
Стороны обратились к политическим процессам в Армении за последний год, системным реформам, развитию демократии и борьбе с коррупцией.