Անուշ Բեղլոյանը հանդիպել է Հայաստանում Լիտվայի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Լատվիա-Լիտվա-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանն ապրիլի 10-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իզոլդա Բրիչկովսկիենեի հետ:
Դիվանագիտական ներկայացուցիչը ողջունել է խորհրդարանական բարեկամական խմբի ստեղծումը, մաղթել արդյունավետ աշխատանք` ի նպաստ երկու ժողովուրդների եւ պետությունների միջեւ հարաբերությունների զարգացման:
Անուշ Բեղլոյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության անկախությունն առաջինը ճանաչած երկրին եւ կարեւորել Լիտվայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը՝ որակելով այդ քայլը որպես քաղաքակրթության հերթական հաղթանակ: Նա արժեւորել է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության եւ բարեկամական խմբերի դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման գործում, ընդգծել արդյունավետ համագործակցության նշանակությունը միջազգային հարթակներում:
Իզոլդա Բրիչկովսկիենեի տեղեկացմամբ՝ 2019 թվականի մայիսին նախատեսվում է Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության այցը Վիլնյուս, որտեղ հանդիպումներ կլինեն Լիտվայի խորհրդարանականների, հանձնաժողովների անդամների հետ, կքննարկվեն խորհրդարանների գործիքակազմին, խորհրդարանական վերահսկողական մեխանիզմներին, օրենսդրական գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Անուշ Բեղլոյանն ընդգծել է, որ հարցը դիտարկվում է ողջ տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն ապահովելու համատեքստում:
Նա հույս է հայտնել, որ Լիտվայի նոր խորհրդարանում եւս կվերաձեւավորվի Լիտվա-Արցախ բարեկամական խումբ:
Քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Անուշ Բեղլոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվային՝ կառուցողական եւ բարեկամական դիրքորոշման, միջազգային հարթակներում Հայաստանի պատվիրակությունների հետ համագործակցության, թիմային աշխատանքի համար:
Ժամանակավոր հավատարմատարի խոսքով՝ իր երկրի կողմից արդեն վավերացված ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը լայն հնարավորություններ է ստեղծում տարբեր ոլորտների զարգացման համար:
Կողմերն անդրադարձել են վերջին մեկ տարում Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին, համակարգային բարեփոխումներին, ժողովրդավարության զարգացմանը եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցերի:

Anush Begloian Meets with Charge d\\\'Affaires of the Embassy of Lithuania to Armenia
On April 10, the Head of Armenia-Latvia-Lithuania-Estonia Friendship Group of the RA National Assembly Anush Begloian met with the Charge d'Affaires of the Embassy of the Republic of Lithuania Izolda Bričkovskiené.
The diplomat welcomed the creation of the Parliamentary Friendship Group, wished the Group members effective work for the benefit of the development of the relations between the two peoples and states.
Anush Begloian expressed her gratitude to the country that was the first to recognize the independence of the Republic of Armenia and highlighted the fact of the recognition of the Armenian Genocide by Lithuania, qualifying that step as a regular victory of civilisation. She also evaluated the role of the parliamentary diplomacy and the Friendship Groups in the development and deepening of bilateral relations, underlined the importance of the effective cooperation on the international platforms.
According to Izolda Bričkovskiené, in May 2019 the visit of the parliamentary delegation of Armenia to Vilnius, where meetings would be with the parliamentarians of Lithuania and Committee members, issues concerning the parliaments’ set of tools, the parliamentary oversight mechanisms and the legislative activity.
Touching upon the Nagorno Karabakh conflict Anush Begloian has underlined that the issue is observed in the context of providing stable peace in the whole region.
She expressed hope that Lithuania-Artsakh Friendship Group would also be formed in the new parliament of Lithuania.
Issues on the development of the RA-EU relations were also discussed. Anush Begloian thanked Lithuania for the constructive and friendly position, the cooperation with the delegations of Armenia on the international platforms and the team work.
According to the Charge d'Affaires, the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, already ratified by her country, creates wide opportunities for the development of different spheres.
The sides referred to the issues relating to the political processes occurred in Armenia during one year, the systemized reforms, the development of democracy and fight against corruption.