ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դան Նեկուլաեսկուի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ողջունելով հյուրերի այցը խորհրդարան՝ Լենա Նազարյանը գոհունակությամբ փաստել է երկու երկրների միջեւ նոր թափ ստացած քաղաքական հարաբերությունները եւ նշել, որ դրանք առավել կարող են զարգանալ՝ օգտագործելով նաեւ խորհրդարանական հարթակը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ խորհրդարանում արդեն ձեւավորվել է Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խումբը:
Զրուցակիցները կարեւորել են միջազգային տարբեր հարթակներում երկուստեք փոխշահավետ համագործակցության անհրաժեշտությունը, անդրադարձել վերջին մեկ տարում Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին:
Լենա Նազարյանը եւ Ռուբեն Ռուբինյանը երախտագիտություն են հայտնել Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ գաղթականների նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունք ցուցաբերելու համար, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ռումինիայի նախագահի հղած համերաշխության ուղերձի առնչությամբ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ խնդրի կարգավորումը Հայաստանը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում եւ բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հայ խորհրդարանականներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, դրա կիրարկմանը, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում կարեւորել Ռումինիայի դերակատարությունն ու աջակցությունը:
Արման Եղոյանը դրական է գնահատել հայ եւ ռումինացի խորհրդարանականների համագործակցությունն ու շփումները, անդրադարձել նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին: Ըստ նրա՝ այդ փոփոխությունները թույլ են տալիս ասելու, որ մեր երկրում դրական տեղաշարժեր կան տարբեր ոլորտներում:
Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դան Նեկուլաեսկուն նշել է, որ տնտեսական ոլորտում համագործակցելու լայն հնարավորություններ կան: Նա տեղեկացրել է գործարար համաժողովներ անցկացնելու ծրագրերի մասին՝ ընդգծելով տնտեսական բաղադրիչի աշխուժացման անհրաժեշտությունը:
Ռումինացի հյուրը կարեւորել է Հայաստանի դիվանագիտական աշխատանքը եւ նշել, որ իրենք հետաքրքրված են շարունակելու համագործակցութունը նաեւ խորհրդարանական հարթակում:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման եւ բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման հարցում Դան Նեկուլաեսկուն անհրաժեշտ է համարել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արագ վավերացումն անդամ երկրների կողմից:

On April 3, the RA NA Vice President Lena Nazaryan received the delegation led by the State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Romania Dan Neculăescu. The Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Ruben Rubinyan and the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan took part in the meeting.
Welcoming the guests’ visit to the parliament Lena Nazaryan has documented with satisfaction the political relations between the two countries and has noted that they can more develop, also using the parliamentary platform. In this context the NA Vice President has informed that Armenia-Romania Friendship Group had already been formed in parliament.
The interlocutors highlighted the necessity of mutually beneficial cooperation on the international different platforms and touched upon the political processes occurred in Armenia during the last year.
Lena Nazaryan and Ruben Rubinyan expressed their gratitude for showing humanitarian attitude towards the Armenian emigrants, who hardly survived the Genocide, as well as for the solidarity address sent by the President of Romania on the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Touching upon the Nagorno Karabakh conflict settlement, the NA Vice President has underlined that Armenia sees the solution of the problems within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and exclusively through peaceful means.
The Armenian parliamentarians also considered Armenia-EU Comprehensive and Enchanced Partnership Agreement, its use and emphasized the role and the support of Romania in Armenia-European Union relations.
Arman Yeghoyan positively assessed the cooperation and contacts of the Armenian and Romanian parliamentarians, talked about the political processes held in Armenia in the previous year. According to him, those changes allow saying that there are positive moves in different spheres in our country.
The State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Romania Dan Neculăescu has noted that wide opportunities in the economic sphere. He informed about the programmes holding business forums, stressing the necessity of enlivening the economic component.
The Romanian guest has highlighted the diplomatic work of Armenia and has noted that they are interested in continuing the cooperation also on the parliamentary platform.
In the development of the RA-EU relations and effective implementation of the reforms Dan Neculăescu considered necessary the quick ratification of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement by the member countries.