ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դան Նեկուլաեսկուի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ողջունելով հյուրերի այցը խորհրդարան՝ Լենա Նազարյանը գոհունակությամբ փաստել է երկու երկրների միջեւ նոր թափ ստացած քաղաքական հարաբերությունները եւ նշել, որ դրանք առավել կարող են զարգանալ՝ օգտագործելով նաեւ խորհրդարանական հարթակը: Այս համատեքստում ԱԺ փոխնախագահը տեղեկացրել է, որ խորհրդարանում արդեն ձեւավորվել է Հայաստան-Ռումինիա բարեկամական խումբը:
Զրուցակիցները կարեւորել են միջազգային տարբեր հարթակներում երկուստեք փոխշահավետ համագործակցության անհրաժեշտությունը, անդրադարձել վերջին մեկ տարում Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին:
Լենա Նազարյանը եւ Ռուբեն Ռուբինյանը երախտագիտություն են հայտնել Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ գաղթականների նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունք ցուցաբերելու համար, ինչպես նաեւ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ռումինիայի նախագահի հղած համերաշխության ուղերձի առնչությամբ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ խնդրի կարգավորումը Հայաստանը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակներում եւ բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Հայ խորհրդարանականներն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, դրա կիրարկմանը, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում կարեւորել Ռումինիայի դերակատարությունն ու աջակցությունը:
Արման Եղոյանը դրական է գնահատել հայ եւ ռումինացի խորհրդարանականների համագործակցությունն ու շփումները, անդրադարձել նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական գործընթացներին: Ըստ նրա՝ այդ փոփոխությունները թույլ են տալիս ասելու, որ մեր երկրում դրական տեղաշարժեր կան տարբեր ոլորտներում:
Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարության պետքարտուղար Դան Նեկուլաեսկուն նշել է, որ տնտեսական ոլորտում համագործակցելու լայն հնարավորություններ կան: Նա տեղեկացրել է գործարար համաժողովներ անցկացնելու ծրագրերի մասին՝ ընդգծելով տնտեսական բաղադրիչի աշխուժացման անհրաժեշտությունը:
Ռումինացի հյուրը կարեւորել է Հայաստանի դիվանագիտական աշխատանքը եւ նշել, որ իրենք հետաքրքրված են շարունակելու համագործակցութունը նաեւ խորհրդարանական հարթակում:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման եւ բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման հարցում Դան Նեկուլաեսկուն անհրաժեշտ է համարել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արագ վավերացումն անդամ երկրների կողմից:

3 апреля вице-спикер НС Л.Назарян приняла делегацию во главе с государственным секретарем МИД Румынии Даном Некулаеску. Во встрече участвовали председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян.
Приветствуя визит гостей в парламент, Л.Назарян с удовлетворением  констатировала получившие новый импульс политические отношения между двумя странами и отметила, что они могут развиваться динамичнее также при использовании парламентской площадки.
Собеседники подчеркнули необходимость двустороннего взаимовыгодного сотрудничества, обратились к политическим процессам в Армении  за последний год. Л.Назарян и Р.Рубинян выразили признательность за гуманное отношение румын к уцелевшим от Геноцида армянским беженцам, а также за послание президента Румынии в связи со 100-летием Геноцида армян.
Обратившись к урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, вице-спикер НС Л.Назарян подчеркнула, что урегулирование конфликта Армения видит в рамках сопредседателей МГ ОБСЕ и исключительно мирным путем.
Армянские парламентарии обратились также к  Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, его применению, оценили роль и поддержку Румынии в отношениях Армения – ЕС.
А.Егоян позитивно оценил сотрудничество и контакты армянских и румынских парламентариев, обратился к прошлогодним политическим процессам в Армении. По его мнению, произошедшие перемены позволяют сказать, что в нашей стране налицо положительные сдвиги в различных сферах.
Госсекретарь МИД Румынии Дан Некулаеску отметил широкие возможности для сотрудничества в экономической сфере. Он сообщил о планах проведения бизнес-форумов, подчеркнув необходимость оживления экономической составляющей.
Румынский гость подчеркнул важность дипломатической работы Армении  и отметил, что они заинтересованы  в продолжении сотрудничества также на парламентской платформе.
В развитии отношений РА – ЕС и эффективном проведении реформ г-н  Некулаеску считает необходимой скорейшую ратификацию странами-членами Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.