Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպել է խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների ծնողների հետ
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ապրիլի 2-ին հանդիպել է խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների ծնողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում զինծառայողների ծնողները նշել են, որ իրենք ունեն առավել քան հիմնավոր փաստեր, որ իրենց որդիներին սպանել են, այնուհետեւ սպանությունը վերաորակավորվել է ինքնասպանություն:
Հանձնաժողովի նախագահը, նշելով, որ այս պահին չի կարող անմեղության կանխավարկած խախտել, վստահեցրել է, որ յուրաքանչյուր գործով հանձնաժողովն առանձին զբաղվելու է, պատկան մարմինների հետ քննարկում է սկսելու զինվորներից յուրաքանչյուրի գործով, որպեսզի կարողանա վերականգնել արդարությունը: Ըստ Նաիրա Զոհրաբյանի՝ եթե նոր Հայաստանում այս եւ նմանօրինակ դեպքերով չվերականգնվի արդարությունը, ապա իրավունք չենք ունենա ասելու, որ դատաիրավական համակարգում ինչ-որ բան փոխվել է:
«Դուք կորցրել եք ամենաթանկը: Մենք ձեր որդիներին վերադարձնել չենք կարող, բայց մենք՝ որպես օրենսդիր մարմին, պարտավոր ենք անել առավելագույնը, որ դուք ունենաք արդարության զգացում»,-ընդգծել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հանձնաժողովի նախագահը վստահեցրել է, որ ինքը մշտապես լինելու է խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների բոլոր այն ծնողների կողքին, ովքեր այսօր իրավական համակարգում փնտրում են արդարություն:

Н.Зограбян встретилась с родителями военнослужащих, погибших в мирных условиях
2  апреля председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Н.Зограбян встретилась с родителями военнослужащих, погибших в мирных условиях.
В ходе встречи родителями военнослужащих отметили, что располагают более чем обоснованными фактами, что их сыновей убили, затем убийство переквалифицировано в самоубийство.
Председатель комиссии, отметив, что в настоящий момент не может нарушать презумпцию невиновности, заверила, что по каждому делу комиссия будет заниматься отдельно, начнет с соответствующими органами обсуждения по делу каждого военнослужащего – для восстановления справедливости. По Зограбян, если по этим и подобным делам в новой Армении не будет восстановлена справедливость, у нас не будет права сказать, что в судебно-правовой системе что-то изменилось.
“Вы потеряли самое дорогое. Мы не можем вернуть ваших сыновей, но мы, как законодательный орган, обязаны сделать все возможное для ощущения вами чувства справедливости”, - подчеркнула Н.Зограбян.
Председатель комиссии заверила, что она всегда будет рядом с родителями погибших в мирных условиях военнослужащих, кто сегодня ищет справедливости в системе правосудия.