Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպանին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 1-ին ընդունել է մեր երկրում  Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան  Աժեմար դե Մենդոնսա Սանկտոսին:
Խորհրդարանի ղեկավարը,  կարեւորելով  երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող  բարեկամական հարաբերությունները, նշել է, որ դրանց առավել խորացմանն ու ընդլայնմանը կնպաստի նաեւ իրավապայմանագրային դաշտի կատարելագործումը:
Արժեւորելով  Հայաստանի եւ Բրազիլիայի օրենսդիր մարմինների միջեւ  առկա փոխգործակցությունը՝  Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ազգային ժողովում արդեն ձեւավորվել է  Հայաստան-Բրազիլիա  բարեկամական խումբը, ինչն իր հերթին խթան կհանդիսանա  համագործակցության աշխուժացման համար:
Ազգային ժողովի  նախագահը  շնորհակալություն է հայտնել Բրազիլիայի Դաշնային Սենատին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար՝ ընդգծելով միջազգային հարթակներում ցեղասպանությունները դատապարտող ու կանխարգելող նախաձեռնություններում համագործակցության կարեւորությունը:
Աժեմար դե Մենդոնսա Սանկտոսն վստահեցրել է, որ ջանք չի խնայի նպաստելու Հայաստանի եւ Բրազիլիայի միջեւ ջերմ  հարաբերությունների ամրապնդմանը: Նա եւս կարեւորել   է իրավապայմանագրային դաշտի բարելավմանն ուղղված քայլերի իրականացումը, ինչպես նաեւ պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը` երկու երկրների կապերի  խորացման գործում: Երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում դեսպանն արժեւորել է բրազիլահայ համայնքի դերակատարությունը` ընդգծելով նաեւ նրանց ակտիվ գործունեությունն ամենատարբեր ոլորտներում:
Աժեմար դե Մենդոնսա Սանկտոսն Ազգային ժողովի նախագահին  է ներկայացրել հայ-բրազիլական հարաբերությունների եւ համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված նախաձեռնությունները եւ փոխգործակցության օրակարգը: Արարատ Միրզոյանն այդ հարցում գործուն աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Կողմերը քննարկել են համատեղ նոր ծրագրեր իրականացնելուն առնչվող հարցեր, կարեւորել  փոխգործակցության ակտիվացումը  մասնավորապես  զբոսաշրջության,  գյուղատնտեսության ու  գիտակրթական ոլորտներում, ինչպես նաեւ ներդրումների խթանման գործում:

А.Мирзоян принял посла Бразилии в Армении
1 апреля  Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Федеративной Республики Бразилия в Армении Ажемара   де Мендонса Санктоса.
Глава парламента, подчеркнув важность существующих между двумя странами дружественных отношений, отметил, что их наибольшему углублению и расширению будет содействовать также совершенствование договорно-правового поля.
Оценивая существующее взаимодействие между законодательными органами Армении и Бразилии, А.Мирзоян отметил сформирование в НС группы дружбы   Армения – Бразилия, что в свою очередь будет способствовать оживлению сотрудничества.
Председатель НС поблагодарил Федеральный Сенат Бразилии за признание Геноцида армян, подчеркнув важность сотрудничества на международных площадках в инициативах по осуждению и предупреждению геноцидов.
Ажемар   де Мендонса Санктос заверил, что не пожалеет усилий в содействии укреплению дружественных отношений   между Арменией и Бразилией. Он также подчеркнул важность реализации шагов по совершенствованию договорно-правового поля, а также деятельности депутатских групп дружбы – в углублении связей двух стран. В контексте развития двусторонних отношений посол оценил роль армянской общины Бразилии, подчеркнув также их активную деятельность в самых различных сферах.
Посол представил Председателю НС инициативы по расширению армяно-бразильских отношений и сотрудничества, а также повестки взаимодействия. А.Мирзоян выразил готовность оказать реальное содействие этим вопросам.
Стороны обсудили вопросы проведения новых совместных программ, подчеркнули важность активизации взаимодействия, в частности в туристической, сельскохозяйственной и научно-образовательной сферах, а также в стимулировании инвестиций.