Հայոց եղեռնին վերաբերող վավերագրերի ցուցադրում Ազգային ժողովում
Ապրիլի 22-ին Ա զգային ժողովում ցուցադրվեցին 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությանը`  Հայոց եղեռնին վերաբերող վավերագրական նյութեր ու լուսանկարներ: Ազգային ժողովի նախագահ  Արթուր Բաղդասարյանը բացման խոսքում նշեց, որ այս միջոցառումը մեկ անգամ եւս հաստատում է հայ ժողովրդի նկատմամբ թուրքական պետության իրագործած եղեռնագործությունը դատապարտելու մեր խորհրդարանի անսասան դիրքորոշման մասին:
Սա միաժամանակ Հայոց ցեղասպանությունը չընդունած երկրների խորհրդարաններին ուղղված կոչ է`  ճանաչելու եւ դատապարտելու այ դ անասելի ոճրագործությունը: Տարեցտարի ավելանում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող ու դատապարտող երկրների թիվը, ինչը խոսում է սերունդների առջեւ մարդկության պատասխանատվության գիտակցման մասին: Միայն համաշխարհային հանրության, ինչպես նաեւ թուրքական պետության կողմից պատմական այդ անարդարության գիտակցումն ու դատապարտումը կարող է բացառել նման երեւույթների կրկնությունը եւ երկու երկրների քաղաքակիրթ հարաբերությունների ու փոխվստահության հիմք դառնալ:

Экспозиция документов о Геноциде армян, организованная в Национальном Собрании
22 апреля в Национальном Собрании были выставлены документальные материалы и фотографии, касающиеся первого геноцида 20-го века - Геноцида армян. Председатель НС РА Артур Багдасарян во вступительном слове отметил, что это мероприятие еще раз подтверждает незыблемую позицию нашего парламента по осуждению преступления, осуществленного в отношении армянского народа турецким государством.
Оно в то же время является призывом к парламентам стран, не принявшим Геноцид армян, признать и осудить это невиданное злодеяние. Из года в год увеличивается количество стран, признавших и осудивших Геноцид армян, что свидетельствует об осознании человечеством ответственности перед поколениями. Только осознание и осуждение этой исторической несправедливости мировым сообществом, а также турецким государством, может исключить повторение таких явлений и стать основой цивилизованных отношений и взаимного доверия между двумя странами.