ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը մարտի 11-ին հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է հայ-ռուսական բարեկամական ու դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը, ընդգծել երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Մանե Թանդիլյանը դեսպանին ներկայացրել է իր ղեկավարած հանձնաժողովի գործունեության ուղղությունները, աշխատակարգը:
Երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների համատեքստում ՌԴ դեսպանը գնահատել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների առկա մակարդակը:
Բարեկամ ժողովուրդների հարաբերությունների առավել խորացման հարցում Մանե Թանդիլյանը կարեւորել է դեսպանի գործուն մասնակցությունն ու աջակցությունը: Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանին նաեւ իր մտահոգությունն է հայտնել որոշ ռուս պատգամավորների՝ փետրվարի 26-ին Բաքվում կազմակերպված հակահայկական միջոցառման մասնակցության առնչությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների տնտեսական, քաղաքական վիճակին վերաբերող հարցեր:
Նույն օրը Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի մասին՝ Մխիթար Հայրապետյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության խորացումը: Ներկայացնելով հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ նա առանձնակի ընդգծել է օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխշահավետ համագործակցությունը ոլորտային հարցերի շուրջ:
Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանի մասնակցությունն ու աջակցությունն է ակնկալել երկու խորհրդարանների հարաբերությունների առավել խորացման հարցում:
Սերգեյ Կոպիրկինը ներկայացրել է առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումներն ու կարեւորել դրանցում Ազգային ժողովի մասնակցությունը:

Issues on Inter-Parliamentary Cooperation Discussed
On March 11, the Chair of the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Mane Tandilyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Russia to Armenia Sergey Kopirkin.
Welcoming the Ambassador in the parliament the Committee Chair highlighted the development of the Armenian-Russian friendly and alliance relations, and underlined the necessity of cooperation between the Committees of the two countries’ parliaments. Mane Tandilyan presented to the Ambassador the common provisions and the working order of the Committee’s activity.
In the context of the two countries’ inter-state relations the RF Ambassador highly assessed the existing level of the inter-parliamentary relations.
In the further deepening of the friendly peoples’ relations Mane Tandilyan highlighted the Ambassador’s practical participation and support. The Committee Chair also expressed her concern about some Russian MPs’ participation in the anti-Armenian event organized in Baku on February 26.
The interlocutors discussed issues concerning the two countries’ economic and political situation.
On the same day the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Mkhitar Hayrapetyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Sergey Kopirkin.
Talking about the issues concerning the development of the Armenian-Russian relations Mkhitar Hayrapetyan emphasized the deepening of the inter-parliamentary cooperation. Presenting the main directions of the Committee’s activities he especially underscored the mutually beneficial cooperation on the issues of different spheres between the legislative bodies.
The Committee Chair expected the Ambassador’s participation and support in the further deepening of the two parliaments’ relations.
Sergey Kopirkin presented the events being designed in the near future and highlighted the participation of the National Assembly in them.