ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը մարտի 11-ին հանդիպել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում՝ հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է հայ-ռուսական բարեկամական ու դաշնակցային հարաբերությունների զարգացումը, ընդգծել երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության անհրաժեշտությունը: Մանե Թանդիլյանը դեսպանին ներկայացրել է իր ղեկավարած հանձնաժողովի գործունեության ուղղությունները, աշխատակարգը:
Երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների համատեքստում ՌԴ դեսպանը գնահատել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների առկա մակարդակը:
Բարեկամ ժողովուրդների հարաբերությունների առավել խորացման հարցում Մանե Թանդիլյանը կարեւորել է դեսպանի գործուն մասնակցությունն ու աջակցությունը: Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանին նաեւ իր մտահոգությունն է հայտնել որոշ ռուս պատգամավորների՝ փետրվարի 26-ին Բաքվում կազմակերպված հակահայկական միջոցառման մասնակցության առնչությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների տնտեսական, քաղաքական վիճակին վերաբերող հարցեր:
Նույն օրը Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը:
Խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի մասին՝ Մխիթար Հայրապետյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական փոխգործակցության խորացումը: Ներկայացնելով հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ նա առանձնակի ընդգծել է օրենսդիր մարմինների միջեւ փոխշահավետ համագործակցությունը ոլորտային հարցերի շուրջ:
Հանձնաժողովի նախագահը դեսպանի մասնակցությունն ու աջակցությունն է ակնկալել երկու խորհրդարանների հարաբերությունների առավել խորացման հարցում:
Սերգեյ Կոպիրկինը ներկայացրել է առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումներն ու կարեւորել դրանցում Ազգային ժողովի մասնակցությունը:

11 марта председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам М.Тандилян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом РФ в РА С.Копыркиным.
Приветствуя посла в парламенте, председатель комиссии подчеркнула важность развития армяно-российских дружественных и союзнических отношений, необходимость сотрудничества между комиссиями парламентов двух стран. Г-жа Тандилян представила послу направления деятельности и порядок работы возглавляемой ею комиссии.
В контексте межгосударственных отношений двух стран посол РФ оценил нынешний уровень межпарламентских отношений.
В русле наибольшего углубления отношений двух дружественных народов М.Тандилян подчеркнула важность делового участия и содействия посла. Председатель комиссии также выразила послу свою озабоченность участием некоторых российских депутатов в организованном 26 февраля в Баку антиармянском мероприятии.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся экономического и политического положения двух стран.
В тот же день Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в РА С.Копыркин встретился с председателем Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетяном.
Коснувшись вопросов развития армяно-российских отношений, М.Айрапетян подчеркнул важность углубления межпарламентских связей. Представляя основные векторы деятельности комиссии, он особо выделил взаимовыгодное сотрудничество между законодательными органами.
Председатель комиссии надеется на участие и содействие посла в наибольшем углублении отношений двух парламентов.
С.Копыркин представил намечаемые вскоре мероприятия и подчеркнул важность участия в них Национального Собрания.