Կանայք եւ երիտասարդներն ընդդեմ ցեղասպանության
Ապրիլի 18-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովը եւ Երիտասարդական խորհրդարանը «Կանայք եւ երիտասարդներն ընդդեմ ցեղասպանության» արարողությունն սկսեցին Ծիծեռնակաբերդի Եղեռնի հուշարձանի հարակից տարածքում ծառատունկով, որին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, Երիտասարդական խորհրդարանի, կանանց հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ: Տնկված 90 ծառերը խորհրդանշում էին հայոց ցեղասպանության իննսունամյա տարելիցը, եւ ինչպես հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը նշեց` ծառատունկը ոչ միայն թուրքական իշխանությունների կազմակերպած եղեռնագործությանը զոհ դարձած մեր հայրենակիցների հիշատակը հարգելու, այլեւ կյանքի շարունակականության, ապրելու հաստատակամության, չարին դիմագրավելով`հույսի,հավատքի ու հարատեւությանխորհուրդ ունի իր մեջ:  Ծառատունկի մասնակիցները Հայոց եղեռնի զոհերի հիշատակը հարգեցին` ծաղիկներդնելով նրանց հուշարձանին:
«Կանայք եւ երիտասարդներն ընդդեմ ցեղասպանության» միջոցառումը շարունակվեց կին գեղանկարիչներիաշխատանքների ցուցադրմամբ, որը տեղի ունեցավ Առնո Բաբաջանյանի անվան սրահում: Շրջանակներից նայող դաժանության մասին պատմող, չարիքը մերժող գեղանկարները կյանքի գովերգման, գեղեցիկի ու բարու հաղթանակի խորհուրդ ունեին:
Գեղանկարների ցուցադրմանը հաջորդեց ցեղասպանությունը դատապարտողհամաժողովը: Ազգային ժողովի պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանը 20-րդ  դարասկզբին թուրքական իշխանությունների կազմակերպած դաժան ոճրագործության դատապարտման անհրաժեշտությունը պայմանավորեց առաջին հերթին նրանով, որ նման արհավիրքներ  այլեւս չկրկնվեն: «Երիտթուրքերի իրավահաջորդ թուրքական այսօրվա իշխանությունները, չընդունելով դարասկզբին հայերի նկատմամբ կատարած անմարդկային ոճրագործությունը,  դրանով իսկ արդարացնում են այն եւ չեն բացառում նմանատիպ եղեռնագործության հնարավորությունը, ինչը պետք է զգաստացնի եւ ստիպի բոլոր երկրներին դատապարտելու այն. այդ եղեռնագործությունը ոչ միայն հայերի դեմ է իրականացված, այլեւ համայն մարդկության»,- նկատեց տիկին Հակոբյանը:

Women and the Youth Against Genocide
On April 18 NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth and the Youth Parliamnet began “Women and the Youth Against Genocide” event with planting trees in the area adjacent to Genocide monument of Tsitsernakaberd, where MPs, representatives of the Youth Parliament and journalists took part. The planted 90 trees symbolize the 90th anniversary of Armenian Genocide and as the Committee Chairman Hranush Hakobyan mentioned tree planting bears a symbol of not only respecting the memory of the victims of the Genocide perpetrated by the Turkish authorities, but also a symbol of hope, faith and longevity withstanding the evil. The participants of tree planting honored the memory of the victims of Armenian Genocide by putting flowers on their monument.
“Women and the Youth Against Genocide” continued the event by exhibiting the woman painters’ works, which took place in Arno Babajanyan hall. The paintings that were telling us about the cruelty, refusing the evil, had a symbol of praising the life, victory of the beauty and the good.
After the exhibition a conference condemning the Genocide followed. NA MP Hranush Hakobyan connected the necessity of condemning the cruel crime organized by the Turkish authorities at the beginning of 20th century, first of all, with that such calamities wouldn’t take place any more. “The present authorities, the legal successor of the Young Turks, refusing the inhuman crime against Armenians at the beginning of the 20th century justify it and do not exclude the possibility of such Genocide, which should sober and make all the countries condemn it, that Genocide was not only against Armenians but - mankind”.
After the conference dedicated to the 90th anniversary of the Armenian Genocide, a cultural event was held.