Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մարտի 9-ին ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության խորհրդարանի երկրորդ փոխխոսնակ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը բարձր է գնահատել Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեի հայանպաստ գործունեությունն ինչպես Շվեդիայում, այնպես էլ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում, այդ թվում` Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում:
Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է Շվեդիայի հետ փոխշահավետ համագործակցությունը` նշելով, որ վերջին տարիներին հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկա է նկատվում, այդ թվում` միջխորհրդարանական կապերի խորացման առումով: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը նշել է, որ ձեւավորման փուլում է Հայաստան-Շվեդիա բարեկամական խումբը:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին` Արարատ Միրզոյանը կարեւորել է ԵՄ անդամ երկրների կողմից փաստաթղթի հնարավորինս արագ վավերացումը: Խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Արեւելյան գործընկերության 10-ամյակին ընդառաջ Շվեդիայում համաձայնագրի վավերացման ներպետական գործընթացը շոշափելի հանգրվանի կհասնի: Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակն այս առթիվ նշել է, որ վավերացման գործընթացն իրականացվում է իր երկրի ներքին ընթացակարգերին համապատասխան եւ հավաստիացրել, որ խորհրդարանի կողմից վավերացումը չի ուշանա:
Արարատ Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել Շվեդիայի խորհրդարանին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման, ինչպես նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ունեցած դիրքորոշման համար:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարն իր խոսքում բարձր է գնահատել Շվեդիայի մասնակցությունը խորհրդարանական ընտրություններից առաջ «Հայաստանի ընտրական գործընթացներին աջակցություն» ծրագրին:
Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն Արարատ Միրզոյանին է փոխանցել Շվեդիայի խորհրդարանի նախագահի՝ Շվեդիա այցի պաշտոնական հրավերը:
Շվեդիայի խորհրդարանի փոխխոսնակը եւս կարեւորել է երկկողմ կապերի ընդլայնումը, միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացումը, ներկայացրել իր երկրի խորհրդարանում իրականացված հայանպաստ միջոցառումները:
Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեն ողջունել է 2018 թ. Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական գործընթացները եւ իրականացվող բարեփոխումները՝ նշելով, որ հայ ժողովուրդը խաղաղ ձեւով կարողացավ դրական փոփոխություններ իրականացնել:
Արարատ Միրզոյանը Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվեին հայ-շվեդական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար պարգեւատրել է ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով:

А.Мирзоян принял делегацию во главе с вице-спикером парламента Швеции
9 марта Председатель НС А.Мирзоян принял делегацию во главе со вторым вице-спикером парламента Королевства Швеция Лоттой Йонссон Форнарве. На встрече присутствовала также вице-спикер НС Л.Назарян.
Глава законодательного органа высоко оценил проармянскую деятельность Лотты Йонссон Форнарве как в Швеции, так и на международных парламентских   площадках, в том числе в ПАСЕ.
А.Мирзоян подчеркнул взаимовыгодное сотрудничество со Швецией, отметив в   последние годы положительную динамику развития отношений, в том числе в углублении межпарламентских связей. В этом контексте Председатель НС заметил, что в стадии формировании находится группа дружбы Армения – Швеция.
Обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, А.Мирзоян подчеркнул важность скорейшей ратификации документа странами-членами ЕС. Спикер НС выразил надежду, что к 10-летию Восточного партнерства внутригосударственный процесс ратификации Соглашения в Швеции успешно завершится. В связи с этим вице-спикер шведского парламента отметила, что процесс ратификации осуществляется согласно внутригосударственным процедурам ее страны, и заверила, что парламент не промедлит с ратификацией.
А.Мирзоян выразил признательность парламенту Швеции за принятие признающей и осуждающей Геноцид армян резолюции, а также за позицию в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта.
Глава законодательного органа высоко оценил участие Швеции в парламентской предвыборной программе “Содействие избирательным процессам Армении”.
Лотта Йонссон Форнарве передала А.Мирзояну официальное приглашение председателя шведского парламента посетить Швецию.
Вице-спикер шведского парламента также подчеркнула важность расширения двусторонних связей, активизации межпарламентского взаимодействия, представила проведенные в парламенте ее страны проармянские мероприятия.
Лотта Йонссон Форнарве приветствовала проведенные в Армении в 2018 г. демократические процессы и реформы, отметив, что армянский народ сумел   осуществить позитивные перемены мирным путем.
А.Мирзоян наградил Лотту Йонссон Форнарве Памятной медалью НС РА – за значительный вклад в развитие армяно-шведских межпарламентских отношений.