Շվեդիայի խորհրդարանի հարգարժան փոխնախագահ Լոտտա Յոնսոն Ֆորնարվե,
Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության հարգարժան դեսպան Ջուդիթ Մարգարեթ Ֆարնուորթ,
հարգելի պատգամավորներ եւ հյուրեր,
ինձ համար մեծ ուրախություն եւ պատիվ է ողջունել ձեզ Ազգային ժողովում այսօր՝ մարտի 8-ին:
Շատ այլ քաղաքական գաղափարների հետ միասին մարտի 8-ի գաղափարն էլ մեր երկրում խեղվել եւ իմաստազրկվել էր վերջին տասնամյակներին: Մարտի 8-ը երկար տարիներ անվանվել է կանանց տոն եւ կապվել զուտ ծաղիկ նվիրելու ու կանանց կենացը խմելու օրվա հետ: Այս ընթացքում մոռացության է տրվել օրվա իսկական խորհուրդը: Այսօր ուրախ եմ, որ վերարժեւորում ենք մարտի 8-ը եւ նշում ոչ թե պարզապես կանանց տոն, այլ կանանց իրավունքների եւ պայքարի (քաղաքական) օր:
Այս օրը կապված է դեռեւս շուրջ 110 տարի առաջ սկսված կանանց միջազգային շարժման հետ, որն իր առջեւ դնում էր կին աշխատավորների իրավունքների, կանանց ընտրելու եւ ընտրվելու իրավունքի հաստատման խնդիրը: Դրան, իհարկե, նախորդել էին դարեր տեւած, շատ ավելի երկար տարիների պայքար:
Հայաստանում եւ հայերի շրջանում «կանանց խնդրի» եւ «կանանց ազատագրման» հարցի բարձրաձայնումն ունի ավելի քան 150 տարվա պատմություն: Այդ պատմության շարժիչ ուժերից են Էլպիս Կեսարացյանը, Սրբուհի Տյուսաբը, Մարիամ Խատիսյանը, Զապել Եսայանը, Շուշանիկ Կուրղինյանը, Ֆլորա Վարդանյանը եւ շատ այլ հասարակական-քաղաքական գործիչ կանայք, որոնց անունները մենք անգամ չենք լսել:
Իրենց գործով կամ օրինակով պայքարած բազմաթիվ կանանց պատմությունները մեզ չեն պատմել, նրանց մասին մեզ դպրոցներում եւ նույնիսկ համալսարաններում չեն ուսուցանել, բայց մենք այսօր վայելում ենք ա՛յն ազատությունները եւ իրավունքները, որոնք նվաճել եւ իրացրել են այդ կանայք:
Կանանց իրավունքների համար պայքարած շարժումների շնորհիվ է նաեւ, որ մենք այսօր գտնվում ենք այս դահլիճում, եւ ես ձեզ դիմում եմ որպես ընտրված պատգամավոր, Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ:
Հետեւաբար մարտի 8-ը նախեւառաջ մեր շնորհակալության օրն է աշխարհի բոլոր այն կանանց, որոնք մեզնից առաջ եռանդ, ջանք եւ կյանք են դրել կանանց ազատագրման եւ խնդիրների լուծման պայքարում:
Ճիշտ է՝ կանանց խնդիրները շարունակում են գոյություն ունենալ, եւ պայքարը կանանց իրավունքների համար եւս պետք է շարունակվի: Հետեւաբար մարտի 8-ը մեզ համար նաեւ խոստումի օր է, որ ինքներս շարունակելու ենք այս պայքարը հանուն բոլոր կանանց բարօրության եւ իրավունքների հաստատման՝ մեր երկրներում եւ աշխարհում:
Որքան էլ ցավոտ է ազդարարելը, սակայն, այո՛, մեր երկրում կանայք ունեն բազմաթիվ ակնառու, ինչպես նաեւ չերեւացող խնդիրներ: Թեեւ Հայաստանի Սահմանադրությամբ եւ օրենքներով կանայք ունեն ամրագրված իրավահավասարություն, սակայն գործնականում կանանց իրավունքների իրացման հնարավորությունները սահմանափակ են: Կանանց աշխատանքի մեծ մասը՝ ընտանիքի եւ երեխաների խնամքը, մնում է չնկատված եւ արժանի չգնահատված: Հայաստանում կանայք, ճիշտ է, ունեն հավասար կրթության իրավունք, սակայն շատ ընտանիքներում եւ համայնքներում աղջիկների կրթությունն առաջնահերթություն չի դիտվում: Ճիշտ է, կանայք ունեն ընտանիք կազմելու, անձնական կյանքը տնօրինելու իրավահավասարություն, սակայն շատ կանանց եւ աղջիկների փոխարեն իրենց կենսական որոշումները կայացնում են այլոք, իսկ շատերն էլ իրենց զգում են «հանրային կարծիքի» ճնշման ներքո: Կանայք ունեն առողջության պահպանման իրավունք, սակայն միշտ չէ, որ պաշտպանված է նրանց վերարտադրողական առողջության եւ սեփական մարմինը տնօրինելու իրավունքը: Օրենքով կանայք պետք է պաշտպանված լինեն բռնությունից, սակայն կան կանայք, որոնք շարունակական բռնության եւ շահագործման են ենթարկվում ընտանիքում, աշխատանքի ու հանրային վայրերում:
Իմ նշած բազում խնդիրների վերաբերյալ կան արված տասնյակ հետազոտություններ:
Մենք ունենք քաղաքական կյանքին կանանց մասնակցությունը խրախուսող քվոտաներ, բայց դրանք բավարար չեն բարձր ցուցանիշով կանանց ընդգրկվածության համար: Այսօր մեր խորհրդարանում ունենք թեեւ համեմատաբար ավելի մեծ, բայց ընդամենը 24 տոկոս կանանց ներկայացվածություն:
Մենք պետք է ընդունենք, որ մեր բնակչության 50 տոկոսից ավելին կազմող կանայք ունեն հանրային այնպիսի թանկ ռեսուրսների պակաս, ինչպիսիք են ազատ ժամանակը, ֆինանսական միջոցները եւ հանրային վստահությունն ու աջակցությունը: Բացի այդ, մենք պետք է արձանագրենք, որ տարբեր սոցիալական խմբերի կանայք ունեն այս ռեսուրսների եւ իրավահավասարության տարբեր չափի հասանելիություն: Այնինչ դրանք անհրաժեշտ են բոլոր կանանց, որպեսզի նրանք առավել մեծ մասնակցություն ունենան հանրային-քաղաքական կյանքին եւ խնդիրներին լուծում տալու իրական հնարավորություն ձեռք բերեն:
Այս հարցերը նախեւառաջ մենք՝ կանայք, պետք է իմաստավորենք: Մեկ կնոջ խնդիրը բոլոր կանանց խնդիրն է - քանի որ սոցիալական է իր բնույթով, ուրեմն նաեւ պետք է լուծվի իրավական մեխանիզմներով ու հանրային աջակցությամբ:
Մենք՝ կանայք, պետք է հասկանանք մեր խնդիրները, ինչպես նաեւ գիտակցենք մեր զորությունը՝ մեր հավաքական փոխաջակցության ուժը: Ինչպես ամենուր, այնպես էլ Հայաստանում կանայք փոխաջակցող են, քույրաբար օգնող: Հաճախ կարելի է հիանալ, թե ինչպես են տարբեր սերունդների եւ տարեկից կանայք աջակցում միմյանց, կիսում սեփական փորձը, օգնում կենցաղային գործերում, թե ինչպես են կանանց կոլեկտիվներում կիսում աշխատանքային դժվարությունները: Սակայն կանանց ընկերության եւ փոխաջակցության այս փորձառությունները հաճախ մնում են նեղ ընտանեկան կամ համայնքային տիրույթներում եւ չեն դառնում հանրային կյանքի եւ փորձառության մաս: Մենք ունենք կանանց համերաշխության միջավայրեր, սակայն կարիք ունենք եւ պետք է ընդլայնենք դրանք, պետք է զորացնենք այլ կանանց մեր աջակցությամբ:
Նշելով մարտի 8-ը՝ առաջին հերթին մենք ընդունում ենք կանանց խնդիրների գոյությունը եւ դրանք հաղթահարելու մեր հանձնառությունը:
Ուրախ եմ, որ այսօր այս միջոցառմանը ներկա են հենց այդպիսի հանձնառու շատ կանայք: Իհարկե, վստահ եմ, որ շատ-շատերն էլ այս պահին դահլիճում չեն, սակայն Հայաստանի կանանց իրավունքների համար պայքարի նվիրյալներ են:
Շատերդ ձեր ամենօրյա գործունեությամբ օգնում եք մեր հանրությանը նկատել կանանց չերեւացող խնդիրները, բարձրաձայնում եք դրանք եւ լուծումներ որոնում, աջակցում եւ զորակցում եք կանանց:
Սիրելի՛ կանայք, քույրեր, շնորհավոր մեր բոլորի մարտի 8-ը՝ կանանց իրավունքների միջազգային պայքարի օրը:
Եւ եթե մարտի 8-ին ծաղիկներ, ապա միմիայն որպես համերաշխության նշան կանանց իրավունքների լիարժեք հաստատման պայքարին:

Выступление Л.Назарян на мероприятии под девизом “Платформа сотрудничества Гражданское общество – НС во имя равных прав и равных возможностей женщин и мужчин”
многоуважаемая вице-спикер парламента Швеции Лотта Йонссон Форнарве,
многоуважаемая посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Джудит Маргарет Фарнуорт,
уважаемые депутаты и гости,
для меня большая радость и честь приветствовать вас в НС сегодня, 8 Марта.
Вместе с другими политическими идеями идея 8 Марта в последние десятилетия в нашей стране искажалась и лишалась смысла.   8 Марта годами называлось женским праздником и связывалось лишь с днем дарения цветов и тостами за женщин. За это время забылся истинный завет дня. Сегодня рада, что переоцениваем 8 Марта и отмечаем его не просто как женский день, а как день прав и (политической) борьбы женщин.
Этот день связан с начавшимся около 110 лет назад международным женским движением, которое ставило перед собой задачу утвердить права трудящихся женщин, права женщин избирать и быть избранными. Этому, конечно, предшествовала более длительная, вековая борьба.
В Армении и среди армян поднятый вопрос “женской проблемы” и “освобождения женщин” имеет более чем 150-летнюю историю. Движущей силой этой истории были Элпис Кесарацян, Србуи Тюсаб, Мариам Хатисян, Запэл Есаян, Шушаник Кургинян, Флора Варданян и многие другие женщины-политические деятели, имена которых мы даже не слышали.
Истории боровшихся своим делом или примером многих женщин нам неведомы, не изучены в школах и даже в университетах, но сегодня мы пользуемся теми свободами и правами, которых достигли и осуществили эти женщины.
Благодаря также движениям за права женщин мы сегодня находимся в этом зале, и я обращаюсь к вам как избранный депутат, вице-спикер НС Армении.
Следовательно,   8 Марта – прежде всего день благодарения всем женщинам мира, до нас отдавшим свою энергию, усилия и жизнь в борьбе за освобождение и решение проблем женщин.
Женские проблемы все еще существуют,   и борьба за права женщин также должна продолжаться. Поэтому 8 Марта для нас также день обещания, что мы продолжим эту борьбу во имя благополучия и утверждения прав всех женщин – в наших странах и в мире.
Как ни тяжело признавать, но в нашей стране у женщин, действительно, множество явных, а также скрытых проблем. Хотя женщины Армении обладают закрепленным Конституцией и законами равноправием, однако на деле возможности реализации прав женщин ограниченны. Большая часть женской работы – забота о семье и детях – остается незамеченной и неоцененной по достоинству. Женщины в Армении, конечно, имеют равные права на образование, но во многих семьях и общинах образование девочек не рассматривается как приоритетное. Действительно, женщины равны в создании семьи, могут распоряжаться своей личной жизнью, однако нередко жизненно важные для женщин и девушек решения представляют за них другие, а многие находятся под давлением “общественного мнения”. Женщины имеют право на охрану здоровья, однако не всегда защищено их право на репродуктивное здоровье и распоряжение собственным телом. По закону женщины должны быть защищены от насилия, но есть женщины, постоянно подвергающиеся насилию и эксплуатации в семье, на работе и в общественных местах.
По множеству указанных мною проблем есть десятки исследований.
У нас есть квоты, поощряющие участие женщин в политической жизни, но они недостаточны для высоких показателей вовлеченности женщин. Сегодня мы имеем в парламенте сравнительно большую,   но всего лишь 24%-ую вовлеченность женщин.
Мы должны принять, что составляющие более 50% нашего населения женщины имеют недостаток столь дорогих общественных ресурсов, как свободное время, финансовые средства, общественное доверие и содействие. Кроме того, мы должны констатировать, что женщины различных социальных групп имеют различную степень доступности этих ресурсов и равенства. То есть они необходимы всем женщинам, для их более широкого участия в общественно-политической жизни и обретения реальных возможностей для решения проблем.
Эти вопросы прежде всего должны осмыслить мы, женщины. Проблема одной женщины – проблема всех женщин, поскольку социальна по своему характеру, поэтому должна решаться правовыми механизмами и при поддержке общества.
Мы, женщины, должны понимать наши задачи, а также осознавать нашу мощь – мощь нашей коллективной помощи. В Армении, как и везде, женщины взаимно сотрудничают, помогают по-сестрински. Зачастую можно восхищаться, как женщины различных поколений и возрастов поддерживают друг друга, делятся собственным опытом, помогают в быту, как в женских коллективах делят рабочие трудности.   Однако нередко эти проявления женской солидарности и взаимовыручки остаются в семейном или общинном кругу и не становятся частью общественной жизни и опыта. У нас сложилась среда женского согласия, но налицо необходимость ее расширения, мы должны больше помогать другим женщинам.
Отмечая 8 Марта, мы в первую очередь признаем существование женских проблем и наше обязательство их преодолевать.
Рада, что на сегодняшнем мероприятии много именно таких ответственных женщин.   Конечно, в данный момент очень многие не в зале, но уверена, что они являются поборниками борьбы за права женщин Армении.
Многие из вас своей повседневной деятельностью помогают нашему обществу подмечать скрытые женские проблемы, поднимать их и искать пути, поддерживать женщин.