Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը մարտի 1-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային:
Ազգային ժողովի նախագահը, ողջունելով դեսպանին, ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված բազմադարյա պատմական կապերը, հոգեւոր եւ մշակութային առնչությունները: Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ նորընտիր խորհրդարանը պատրաստակամ է առավել խորացնելու եւ ամրապնդելու ձեւավորված ավանդական հարաբերությունները:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է 2014 թ. սեպտեմբերին Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունումը: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը նշել է նաեւ, որ 2015 թ. մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն:
Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլան, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, կարեւորել է Հայաստանում սահմանադրական նորմերին համահունչ անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները:
Դեսպանը, խոսելով երկու ժողովուրդների բարիդրացիական ամուր կապերի մասին, համատեղ ծրագրերը շարունակելու եւ համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ կողմերն ընդգծել են բարեկամական խմբերի, ինչպես նաեւ այլ ձեւաչափերով ակտիվ շփումների ու փոխայցերի անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների առավել ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-հունական բազմոլորտ համագործակցության օրակարգը, կարեւորել մասնավորապես առեւտրատնտեսական կապերի խթանումը՝ ընդգծելով, որ երկկողմ փոխգործակցության զարգացման ու խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ կա: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է հույն գործարարների պատվիրակության այց Հայաստան՝ տնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարները քննարկելու համար:
Խոսելով իրականացվող մշակութային եւ կրթական համատեղ ծրագրերից՝ Արարատ Միրզոյանն արժեւորել է հունական կառավարության կողմից տարիներ շարունակ ռազմական եւ քաղաքացիական կրթության ոլորտում ցուցաբերվող աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարբեր մակարդակներում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձեւաչափով համագործակցության, Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացներին:

On March 1, the Head of the Armenian Parliament Ararat Mirzoyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Hellenic Republic to the RA Nafsika Nancy Eva Vraila.
Welcoming the Ambassador, the President of the National Assembly underlined the centuries-old historical ties, spiritual and cultural connections formed between the two peoples. Ararat Mirzoyan has assured that the newly elected parliament is ready to further deepen and strengthen the shaped traditional relations.
The Head of the legislative body highlighted the adoption of the bill establishing criminal responsibility for the denial of the genocides by the Parliament of Greece in September in 2014. In this context the Head of the parliament also noted that the National Assembly of Armenia unanimously adopted a statement condemning the genocide perpetrated towards the Pontian Greeks and Assyrians by the Ottoman Empire on March 24, 2015.
Congratulating Ararat Mirzoyan on being elected President of the National Assembly, Nafsika Nancy Eva Vraila highlighted the parliamentary elections held in consonance with the constitutional norms in Armenia.
Talking about the two peoples’ good neighbourly firm relations, the Ambassador expressed readiness for continuing the joint programmes and deepening the cooperation.
Touching upon the development of the inter-parliamentary ties, the sides underscored the necessity of the active contacts and mutual visits in the format of the Friendship Groups, as well as other groups, which would promote the further expansion of bilateral relations.
The interlocutors have discussed the agenda of the Armenian-Greek cooperation in many spheres, have emphasized the boosting of the trade-economic ties, stressing that there is still non used great potential for development and deepening of bilateral cooperation. The Ambassador has informed that in the future the visit of the Greek businessmen’s delegation to Armenia is designed for discussing the perspectives of the expansion of the economic relations.
Speaking about the cultural and educational joint programmes Ararat Mirzoyan evaluated the support being shown in the sphere of military and civil education for many years.
During the meeting the parties referred to cooperation in Armenia-Greece-Cyprus trilateral format and the ratification processes of Armenia-European Union Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.