Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավար Արարատ Միրզոյանը մարտի 1-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային:
Ազգային ժողովի նախագահը, ողջունելով դեսպանին, ընդգծել է երկու ժողովուրդների միջեւ ձեւավորված բազմադարյա պատմական կապերը, հոգեւոր եւ մշակութային առնչությունները: Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ նորընտիր խորհրդարանը պատրաստակամ է առավել խորացնելու եւ ամրապնդելու ձեւավորված ավանդական հարաբերությունները:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է 2014 թ. սեպտեմբերին Հունաստանի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագծի ընդունումը: Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը նշել է նաեւ, որ 2015 թ. մարտի 24-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը միաձայն ընդունել է Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություն:
Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլան, շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ, կարեւորել է Հայաստանում սահմանադրական նորմերին համահունչ անցկացված խորհրդարանական ընտրությունները:
Դեսպանը, խոսելով երկու ժողովուրդների բարիդրացիական ամուր կապերի մասին, համատեղ ծրագրերը շարունակելու եւ համագործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը՝ կողմերն ընդգծել են բարեկամական խմբերի, ինչպես նաեւ այլ ձեւաչափերով ակտիվ շփումների ու փոխայցերի անհրաժեշտությունը, ինչը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների առավել ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-հունական բազմոլորտ համագործակցության օրակարգը, կարեւորել մասնավորապես առեւտրատնտեսական կապերի խթանումը՝ ընդգծելով, որ երկկողմ փոխգործակցության զարգացման ու խորացման դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ կա: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է հույն գործարարների պատվիրակության այց Հայաստան՝ տնտեսական կապերի ընդլայնման հեռանկարները քննարկելու համար:
Խոսելով իրականացվող մշակութային եւ կրթական համատեղ ծրագրերից՝ Արարատ Միրզոյանն արժեւորել է հունական կառավարության կողմից տարիներ շարունակ ռազմական եւ քաղաքացիական կրթության ոլորտում ցուցաբերվող աջակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարբեր մակարդակներում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձեւաչափով համագործակցության, Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացներին:

1 марта Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Греческой Республики   в РА г-жу Нафсику Ненси Эву Врайлу.
Председатель НС, приветствуя посла, отметил сформировавшиеся между двумя народами многовековые исторические связи, духовные и культурные общности. А.Мирзоян заверил, что новоизбранный парламент готов к всемерному углублению и укреплению сложившихся традиционных отношений.
Глава законодательного органа подчеркнул важность принятия парламентом Греции в сентябре 2014 г. резолюции о криминализации отрицания геноцидов. В этом русле руководитель парламента отметил также, что 24 марта 2015 г. НС Армении единогласно приняло заявление, осуждающее геноцид понтийских греков и ассирийцев в Османской империи.
Нафсика Ненси Эва Врайла, поздравив А.Мирзояна с избранием спикером НС, подчеркнула важность проведенных созвучно конституционным нормам парламентских выборов в Армении.
Посол, отметив прочные добрососедские связи двух народов, выразила готовность содействовать продолжению совместных программ и углублению сотрудничества.
Коснувшись развития межпарламентских связей, стороны подчеркнули необходимость активных контактов и взаимных поездок групп дружбы, а также в других форматах, что будет способствовать еще большему расширению двусторонних отношений.
Собеседники обсудили повестку армяно-греческого разностороннего сотрудничества, выделили, в частности, более тесное торгово-экономическое взаимодействие, отметив имеющийся большой неиспользованный потенциал. Посол сообщила, что вскоре намечается визит делегации греческих бизнесменов в Армению – для обсуждения перспектив расширения экономических связей.
А.Мирзоян, говоря о реализуемых совместных культурных и образовательных программах, оценил годами оказываемое греческим правительством содействие Армении в сфере военного и гражданского образования.
В ходе встречи подняты вопросы сотрудничества в трехстороннем формате Армения – Греция – Кипр на различных уровнях, процесс ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС.