ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի 453-րդ նիստում
նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի լիագումար նիստում ելույթ ունենալու հնարավորության համար:
Հաճույքով կօգտվեմ այս հնարավորությունից` շարունակելու համար երկխոսությունը, որն ինտենսիվորեն իրականացվում է մեր պետությունների ղեկավարների մակարդակով, աջակցելու եւ ամրապնդելու այն մեր երկրների միջեւ երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցության մակարդակում եւ հնարավորինս նպաստելու շահագրգիռ նախարարությունների ու գերատեսչությունների, տարածաշրջանային վարչակազմերի, ինչպես նաեւ գործարար մակարդակում եւ ոչ պակաս կարեւոր` մարդասիրական ու մշակութային առումով հետագա արդյունավետ զարգացմանը:
Ուղղակի, անմիջական եւ անկեղծ երկխոսություն, որն ուղղված է փոխըմբռնման եւ փոխադարձ վստահության ամրապնդմանը, հնարավոր բոլոր հարցերի քննարկումներին, փոխշահավետ լուծումներ փնտրելուն եւ բացառապես բոլոր ուղղություններով համագործակցության զարգացմանը: Անկեղծ բարեկամական երկխոսություն, որն առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում այն հանգամանքի լույսի ներքո, երբ իրենց լոբբիստական հետաքրքրությունները բավարարելու համար եւ մեր երկրների լրատվական դաշտում կասկածելի մանիպուլյացիաներ օգտագործելով՝ որոշ շրջանակների կողմից փորձ է արվում խեղաթյուրված ներկայացնել Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները, կեղծ լույսի ներքո թյուրիմացություն եւ անորոշություն սերմանել՝ դրանով իսկ թուլացնելով մեր ընդհանուր դիրքերը միջազգային ասպարեզում եւ բարձրացնելով մեր պետությունների խոցելիությունն արտաքին մարտահրավերներին:
Ամենայն պատասխանատվությամբ ցանկանում եմ հայտարարել. նման փորձերն ավելի քան ապարդյուն են եւ ի սկզբանե դատապարտված են լիակատար ձախողման, քանի որ մեր դարավոր հարաբերությունների մեջ սեպ խրելն անհնար է, քանի որ մեր երկրների եւ ժողովուրդների մերձեցման երկարաժամկետ հիմքերը, նախադրյալներն ու պատճառները քաղաքական իրավիճակի եւ որոշ շրջանակների այսրոպեական նեղ շահադիտական հետաքրքրություններից վեր են կանգնած: Այս առումով ուզում եմ ընդգծել, որ միայն մենք ձեզ հետ միասին կարող ենք որոշել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, եւ մենք կշարունակենք դա անել՝ ելնելով պատմականորեն ձեւավորված փոխադարձ հոգեւոր եւ մշակութային մտերմությունից, մեր ժողովուրդների համակրանքի ու բարեկամության, մեր պետությունների փոխադարձ երկարաժամկետ շահերից:
Եւ ղեկավարվելով այդ բարձր առաջնահերթություններով՝ ժողովրդի կամքով եւ պետության շահով, որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ ես անհրաժեշտ եմ համարում Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդում եւս մեկ անգամ հնչեցնել եւ ամրագրել այն թեզը, որը բազմիցս մեր կողմից 2018 թ. ապրիլից սկսած ասվել է բոլոր մակարդակներում եւ տարբեր առիթներով. «Ռուսաստանի հետ հարաբերություններն առանձնահատուկ են Հայաստանի համար, Հայաստանը Ռուսաստանին համարել եւ համարում է իր ռազմավարական գործընկերը, մեր հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը եւ այդ ճանապարհին հնարավոր խոչընդոտների հաղթահարումը մեր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է»:
Այս ընկալումը, այս հայեցակարգն արտացոլված է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից օրերս հաստատված կառավարության հնգամյա ծրագրում, ինչը, իհարկե, վերը նշվածի վառ վկայությունն է:
Հարգելի ընկերներ,
hայ-ռուսական համագործակցության առանցքային կողմերից մեկը, ընդհանուր առմամբ աշխարհում եւ մասնավորապես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, անվտանգության ապահովումն ու կայունության պահպանումն է: Մենք հանդես են գալիս հակամարտությունները ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձերի դեմ եւ ողջունում մեր երկրագնդի վրա ամուր խաղաղության եւ կայունության հասնելուն ուղղված նախաձեռնությունները: Այս առումով, ավելի լայն փոխգործակցության լույսի ներքո վերջին շրջանի օրինակ կարող է լինել Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն մեր մասնագետների խումբ ուղարկելը: Սիրիա վերջերս ուղարկված հայկական մարդասիրական առաքելությունը ծառայում է բացառապես խաղաղության եւ կայունության խթանմանը՝ օգնելով սիրիացի ժողովրդին հակամարտությունից տուժած շրջաններում վերականգնելու կենսագործունեությունը: Շնորհակալ ենք ռուսական կողմին Հայաստանի առաքելությանը լոգիստիկ աջակցության տրամադրման, ինչպես նաեւ վերջին տարիներին մեր մարդասիրական օգնությունն այդ երկիր ուղարկելու կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Վերոնշյալ մարդասիրական բաղադրիչն ավելի արդիական է դառնում հատկապես այս օրերին, երբ աշխարհի հայերը հարգում են ավելի քան երեսուն տարի առաջ տեղի ունեցած Սումգայիթյան գազանաբարո կոտորածի զոհերի հիշատակը, որը դարձավ հայերի դեմ ուղղված ծրագրի նախերգանքը՝ սկիզբ դնելով լայնամասշտաբ էթնիկ զտումների քաղաքականությանը: Դա հանգեցրեց Բաքվի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի եւ այլ քաղաքների հայ բնակչության զանգվածային արտագաղթին: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շատ առումներով բնական արձագանք էր հայ բնակչության ամբողջական ոչնչացման նպատակային քաղաքականությանը:
ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը եւ հիմնվելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, մասնավորապես ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում՝ որպես միջազգային հանրության օրինական մանդատ ունեցող միակ ձեւաչափի: Այս համատեքստում կցանկանայի ընդգծել, որ մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության դերը որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր:
պետք է ցավով արձանագրեմ, որ չնայած մեր երկրների միջեւ բարձր մակարդակի եւ դաշնակցային համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ռուսական կողմի հետեւողական ջանքերին՝ ռուսաստանցի մեր որոշ գործընկերներ բառացիորեն երեկ դարձան վառ արտահայտված հակահայկական միջոցառման մասնակիցներ Բաքվում՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության խաթարմանը: Ավելին, արդարացի տարակուսանք է առաջացնում այս միջոցառմանը ռուս-հայկական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների մասնակցությունը:
Միաժամանակ մեր միջխորհրդարանական հարաբերություններում կարեւոր դեր է խաղում եւ առանցքային օղակ է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության հանձնաժողովը: Տարիներ շարունակ հանձնաժողովն արդյունավետ հարթակ է ծառայել խորհրդարանականների, փորձագետների, երկու երկրների գործարար համայնքի ներկայացուցիչների կառուցողական երկխոսության համար: Այսօր մենք հանձնաժողովին կարող ենք նոր լիցք հաղորդել եւ պատրաստել դրա թարմացված օրակարգը:
չեմ կարող չընդգծել բազմակողմ ռազմական համագործակցության եւ տնտեսական ինտեգրման ուղղությունները՝ ամրապնդված միջազգային ռազմաքաղաքական եւ տնտեսական կազմակերպություններում՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում եւ Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր երկրների մասնակցությամբ:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովում հենց իշխող մեծամասնության նախաձեռնությամբ ստեղծվեց նոր՝ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Հանձնաժողովը, ի թիվս այլ հարցերի, կզբաղվի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների օրենսդրության ներդաշնակեցմամբ, եւ սա եւս մեկ ծանրակշիռ օրինակ է, որը, ի դեպ, կարող է մեծապես ծառայել ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների համար:
2019 թվականի հունվարի 1-ից մեր երկիրը նախագահում է Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում: Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները, որոնք ներկայացված են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նախագահ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2019 թվականի հունվարի 25-ին ԵՎՐԱԶԵՍ-ի անդամ պետությունների ղեկավարներին ուղղված ուղերձում, ներառում է այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են էներգետիկ ոլորտը, եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքի դիվերսիֆիկացումը, տնտեսության բարձր տեխնոլոգիական հատվածի զարգացումը եւ միության թվային օրակարգի լիարժեք իրականացումը, ֆինանսական հատվածի աճի եւ կայունության ապահովումը:
Վերը նշվածի լույսի ներքո կցանկանայի նշել, որ երկկողմ հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է նաեւ միջտարածաշրջանային մակարդակով՝ Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերի եւ Ռուսաստանի Դաշնության շուրջ 70 սուբյեկտների մասնակցությամբ: Այնուամենայնիվ, համոզված եմ, որ մենք ապակենտրոնացված արգասաբեր համագործակցության հետագա զարգացման համար չօգտագործված զգալի ներուժ ունենք:
Ամփոփելով՝ կարելի է վստահությամբ ասել, որ կան բոլոր նախադրյալները հայ-ռուսական հարաբերություններին նոր իմաստ եւ բովանդակություն հաղորդելու համար` հիմնված փոխադարձ հարգանքի, փոխըմբռնման, փոխշահավետության եւ մշակութային ընդհանրությունների վրա՝ դառնալով մեր ռազմավարական գործընկերության ակնառու օրինակ: Դրա համար մեր երկու պետությունները պետք է բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրեն: Սա երկկողմանի երթեւեկության փողոց է եւ այստեղ մեր առջեւ համատեղ ինտենսիվ ու պատասխանատու աշխատանքի համար լայն դաշտ է բացվում:
Եզրափակելով ելույթս՝ մեր պատվիրակության անունից ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Վալենտինա Իվանի, Դաշնության խորհրդի հարգելի անդամներին՝ ջերմ ընդունելության եւ հյուրընկալության համար: Հուսով եմ, որ իմ այցը եւ ձեր ջերմ ընդունելությունը կդառնա երկու պետությունների հետաքրքրությունների շրջանակում մեր հարաբերությունների անխախտելիության եւս մեկ հաստատում:

Speech by RA NA Speaker Ararat Mirzoyan at 453rd Sitting of RF FA Federation Council
First of al,l let me thank you for the warm reception and the opportunity of delivering a speech at the plenary sitting of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation.
I will take with pleasure this opportunity for continuing the dialogue which is intensively implemented at the level of the heads of our states and strengthen it at the level of the bilateral inter-parliamentray cooperation between our countries and promote as much as possible at the level of the concerned ministries and institutions, regional administrations, as well as at the business level and not less important the further effective development in humanitarian and cultural aspects.
As a direct, actual and sincere dialogue which is aimed at the strengthening mutual understanding and mutual trust, the debates of all possible issues, searching mutually beneficial solutions and the development of cooperation in exclusively all directions. A sincere friendly dialogue which gets a special importance under the light of the fact, when for satisfying their lobbyist interests and using the suspicious manipulations in the media field of our countries, an attempt is made by some circles to present distorted the ongoing processes in Armenia, to sow misunderstanding and indefiniteness, by that weakening our common positions on the international arena and raising the vulnerability of our states to the external challenges.
I would like to announce with all responsibility: such efforts are more than in vain and from the beginning are doomed to complete failure, as driving a wedge in our centuries-old relations is impossible, as the long-term bases, preconditions and reasons of the rapprochement of our countries and peoples are above the current narrow mercenary interests of some circles. In this aspect I would like to underline that only we together with you can define the agenda of bilateral relations, and we will continue to do that, stemming from the historically formed mutual spiritual and cultural closeness, our peoples’ affection and friendship and our states’ mutual long-term interests.
Being led by those priorities, the people’s will and the interest of the state, as Speaker of the National Assembly of the Republic of Armenia, I consider necessary once again to voice and fix the thesis in the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation, which repeatedly beginning from April 2018 has been said by us at all levels and on different occasions: “The relations with Russia are special for Armenia, Armenia considered and consider Russia its strategic colleague, the further strengthening of our relations and the overcoming of possible obstacles on that way is one of the priorities of our foreign policy.”
This perception, this concept is reflected in the five-year programme of the government approved recently by the RA National Assembly, which, of course, is the vivid evidence of the above mentioned.
One of the key aspects of the Armenian-Russian cooperation, in general in the world and particularly in the South Caucasus region, is the provision of security and preservation of stability. We are against the attempts of solving the conflicts through military and we welcome the initiatives aimed at reaching firm peace and stability on our earth. In this aspect under the light of wider cooperation an example of recent period can be sending of a group of our specialists to the Arab Republic of Syria. The Armenian humanitarian mission sent recently to Syria serves exclusively for boosting peace and stability, helping the Syrian people to restore the daily living activities in the regions suffered from the conflict. We are thankful to the Russian side for providing logistic support to the mission of Armenia, as well as during recent years our humanitarian aid for supporting the organization of sending to that country.
The abovementioned humanitarian component becomes more topical especially during these days, when the Armenians of the world pay tribute to the memory of Sumgait ominous massacre victims, which became the prelude of the programme directed against the Armenians, by this laying the basis of the policy for the wide-scale ethnic cleansings.  It resulted in the mass emigration of the Armenian population of Baku, Sumgait, Kirovabad and other cities. In many aspects, the Nagorno Karabakh conflict was a natural response to the purposeful policy of the Armenian population’s complete annihilation.
I cannot but underline the directions of multilateral military cooperation and economic integration, strengthened in the international military-political and economic organizations with the participation of our countries of the Collective Security Treaty Organization and the Eurasian Economic Union.
It is remarkable that by the initiative of the very ruling majority in the National Assembly of Armenia a new, NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, was created. The Committee, including other items, will be engaged with the harmonisation of the legislation with the member countries of the Eurasian Economic Union (EEU): and this is also one weighty example, which, by the way, can greatly serve for other EEU member countries.
From 1 January 2019 our country presides over in the bodies of the Eurasian Economic Union. The priorities of Armenia’s chairmanship, which are presented in the address to the heads of the Eurasian member states on 29 January 2019 by the Prime Minister of the Republic of Armenia, the Chairman of the Supreme Eurasian Economic Council Nikol Pashinyan, includes such directions, as the energy sphere, the diversification of the Eurasian transport sub-structure, the development of the higher technological sector of the economy and the full implementation of the Union’s digital agenda, the growth of the financial sector and the provision of stability.
I would like to mention under the abovementioned light that the bilateral Armenian-Russian economic cooperation successfully develops also at the inter-regional level with the participation of about 70 units of almost all marzes of Armenia and the Russian Federation. Nevertheless, I am sure that we have considerable potential for the further development of the decentralised fruitful cooperation.
Summing up we can confidently say that there are all preconditions for giving new meaning and content to the Armenian-Russian relations based on the mutual respect, mutual understanding, mutual interest and cultural commonalities, becoming an evident example of our strategic partnership. Our two states should make all possible efforts for that. This is a street for two-sided traffic, and here a wide field is opened for joint intensive and responsible work before us.
Concluding my speech, on behalf of our delegation I would like once again to thank you, Valentina Ivanovna, dear members of the Federation Council for warm reception and hospitality, I hope that my visit and your warm reception will become one more confirmation of inviolability of our relations within the framework of our states’ interests.