Քննարկվել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը փետրվարի 15-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուլյիզիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությանն առնչվող հարցեր՝ վերահաստատելով երկկողմ պատրաստակամությունը նոր ծրագրերի իրագործման հարցում:
Անդրանիկ Քոչարյանը բարձր է գնահատել ՆԱՏՕ-ի հետ քաղաքական երկխոսության մակարդակը եւ կարեւորել խորհրդարանական ձեւաչափով Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) շրջանակում ընդգրկված միջոցառումների իրականացումը: Գործընկերային հարաբերությունների շրջանակում հանձնաժողովի նախագահն առանձնացրել է մասնավորապես միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին ՀՀ մասնակցությունը:
Նա վստահեցրել է, որ ՆԱՏՕ ԽՎ-ում իր գլխավորությամբ հայկական պատվիրակությունն ակտիվ է լինելու, խոսել է Ռոուզ-Ռոթ սեմինարին պատվիրակության մասնակցության վերաբերյալ:
Ռոզարիա Պուլյիզին կարեւորել է Հայաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցությունը՝ փաստելով, որ խորհրդարանն իրենց ամենակարեւոր գործընկերներից է: Նա անդրադարձել է Հայաստանի զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդման ծրագրերին եւ դրան առնչվող խնդիրներին:
Զրուցակիցները կարեւորել են ՀՀ զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդումն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը, անդրադարձել մարտի 11-ից 18-ը Երեւանում անցկացվելիք ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա ծրագրի շրջանակում խորհրդարանում նախատեսված միջոցառումներին:

Обсуждены вопросы сотрудничества Армения – НАТО
15 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян принял делегацию офиса связи НАТО на Южном Кавказе во главе с Розарией Пульизи.
Собеседники обсудили вопросы сотрудничества Армения – НАТО, подтвердив взаимную готовность к реализации новых программ.
А.Кочарян высоко оценил уровень политического диалога с НАТО и подчеркнул важность осуществления мероприятий в парламентском формате в рамках Программы индивидуального партнерства (IPAP). В контексте партнерских отношений председатель комиссии выделил, в частности, участие РА в международных миротворческих миссиях.
Он заверил, что возглавляемая им армянская делегация в ПА НАТО будет активна, коснулся также ее участия в семинаре Роуз-Рот.
Розария Пульизи подчеркнула важность взаимовыгодного сотрудничества с Арменией, констатировав, что парламент – один из самых важных их партнеров. Она обратилась к программам укрепления Вооруженных сил РА и смежным проблемам.
Собеседники подчеркнули важность укрепления ВС и борьбы с коррупцией в структуре, обратились к проведению намеченных 11-18 марта в Ереване мероприятий в рамках программы Недели НАТО.