ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը փետրվարի 12-ին հանդիպել է Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի, քաղաքական խորհրդականներ Աթանաս Բալտովի եւ Կարին Մարմզոլերի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է վերջին շրջանում Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները, անդրադարձել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին` նշելով, որ դրանք տարբերվում են նախորդներից ազատ, արդար, մրցակցային, թափանցիկ եւ ժողովրդավարական տեսանկյունից:
Զրուցակիցները կարեւորել են պարբերական շփումներն ու ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի մանդատի շրջանակում տարբեր հարցերի վերաբերյալ մտքերի փոխանակումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է հարցի խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ կարեւորել Արցախի ժողովրդի կամարտահայտման իրավունքի դրսեւորումը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ իր առաքելության նպատակն է աջակցություն ցուցաբերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը, եւ ինքն անձամբ ջանք չի խնայի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին նպաստելու համար:
Վահե Էնֆիաջյանը հույս է հայտնել, որ Տոյվո Կլաարն իր գործունեությամբ կնպաստի նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների խորացմանը:

On February 12, the RA NA Vice President Vahe Enfiajyan met with the EU Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia Toivo Klaar, the political advisers Atanas Baltov and Karin Marmsoler.
The NA Vice President has presented the political changes occurred in Armenia during recent period, has touched upon the extraordinary parliamentary elections, noting that they differ from the previous ones from the free, competitive, transparent and democratic viewpoint.
The interlocutors highlighted the regular contacts and the exchange of thoughts on different issues within the EU Special Representative’s mandate.
In the course of the meeting the sides referred to the Karabakh conflict settlement. The NA Vice President has noted that Armenia is faithful for the peaceful settlement of the issue in the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chair format and emphasized the manifestation of the Artsakh people’s right to free will.
The EU Special Representative has underlined that the goal of his mission is to show support to the OSCE Minsk Group Co-Chairs, and he personally will spare any effort for promoting the NK conflict peaceful settlement process.
Vahe Enfiajyan expressed hope that Toivo Klaar with his activity would also contribute to the deepening of Armenia-European Union relations.