ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը փետրվարի 12-ին հանդիպել է Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի, քաղաքական խորհրդականներ Աթանաս Բալտովի եւ Կարին Մարմզոլերի հետ:
ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է վերջին շրջանում Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները, անդրադարձել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին` նշելով, որ դրանք տարբերվում են նախորդներից ազատ, արդար, մրցակցային, թափանցիկ եւ ժողովրդավարական տեսանկյունից:
Զրուցակիցները կարեւորել են պարբերական շփումներն ու ԵՄ հատուկ ներկայացուցչի մանդատի շրջանակում տարբեր հարցերի վերաբերյալ մտքերի փոխանակումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է հարցի խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում եւ կարեւորել Արցախի ժողովրդի կամարտահայտման իրավունքի դրսեւորումը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ իր առաքելության նպատակն է աջակցություն ցուցաբերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը, եւ ինքն անձամբ ջանք չի խնայի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին նպաստելու համար:
Վահե Էնֆիաջյանը հույս է հայտնել, որ Տոյվո Կլաարն իր գործունեությամբ կնպաստի նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների խորացմանը:

12 февраля вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился со специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром, политсоветниками Атанасом Балтовом и Карин Мармзолер.
Вице-спикер НС представил политические перемены последнего времени в Армении, обратился к внеочередным парламентским выборам, охарактеризовав их свободными, справедливыми, конкурентными, прозрачными и демократическими по сравнению с предыдущими выборами.
Собеседники подчеркнули важность регулярных контактов и обмена мнениями по различным вопросам в рамках мандата спецпредставителя ЕС.
В ходе встречи затронуто урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта. Вице-спикер НС отметил, что Армения привержена мирному урегулированию вопроса в рамках формата сопредседательства МГ ОБСЕ, подчеркнув важность права волеизъявления народа Арцаха.
Спецпредставитель ЕС особо выделил, что цель его миссии – содействовать деятельности сопредседателей МГ ОБСЕ, и он лично не пожалеет усилий для поддержки процесса мирного урегулирования НК-конфликта.
В.Энфиаджян выразил надежду, что Тойво Клаар своей деятельностью посодействует углублению отношений Армения – Евросоюз.