Հաստատվել են միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում ՀՀ ԱԺ յոթերորդ գումարման պատվիրակությունների կազմերը
Փետրվարի 6-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի խորհրդի արտահերթ նիստ, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
Խորհուրդը քննարկել եւ 17 կողմ ու 1 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատել է միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում ՀՀ ԱԺ յոթերորդ գումարման պատվիրակությունների կազմերը:
Այսպիսով, Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովում (ԱՊՀ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը կղեկավարի ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը («Իմ քայլը» խմբակցություն), կանդամակցեն Լենա Նազարյանը, Ռուբեն Ռուբինյանը, Վլադիմիր Վարդանյանը, Վարազդատ Կարապետյանը, Նարեկ Զեյնալյանը, Արմեն Փամբուխչյանը, Տիգրան Ուլիխանյանը, Անուշ Բեղլոյանը, Գոռ Գեւորգյանը եւ Նարեկ Մկրտչյանը («Իմ քայլը» խմբակցություն), Վարդեւան Գրիգորյանը, Արթուր Գրիգորյանը, Սերգեյ Բագրատյանը (ԲՀԿ խմբակցություն), Արկադի Խաչատրյանը եւ Էդվարդ Անդրեասյանը (ԼՀԿ խմբակցություն):
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը կղեկավարի նաեւ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությունը: Կանդամակցեն «Իմ քայլը» խմբակցությունից Ալեն Սիմոնյանը, Հակոբ Սիմիդյանը, Անդրանիկ Քոչարյանը, Քրիստինե Պողոսյանը, Ալեքսեյ Սանդիկովը, Ալեքսանդր Ավետիսյանը, Շիրակ Թորոսյանը, Հովիկ Աղազարյանը, Տիգրան Կարապետյանը, Սասուն Միքայելյանը, ԲՀԿ խմբակցությունից՝ Արման Աբովյանը, Դավիթ Մանուկյանն ու Տիգրան Ուրիխանյանը, ԼՀԿ խմբակցությունից՝ Հարություն Բաբայանը եւ Ռուբիկ Ստեփանյանը:
Միջխորհրդարանական միությունում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարն Արարատ Միրզոյանն է, անդամակցում են «Իմ քայլը» խմբակցությունից Լիլիթ Մակունցը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Արման Բոշյանը, Աննա Կարապետյանը, ԲՀԿ-ից՝ Միքայել Մելքումյանը, Շաքե Իսայանը, իսկ ԼՀԿ-ից՝ Սրբուհի Գրիգորյանը:
Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովը կղեկավարի «Իմ քայլը» խմբակցությունից Արման Եղոյանը, կանդամակցեն Ռուբեն Ռուբինյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանը, Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Սիսակ Գաբրիելյանը, Մերի Գալստյանը, Սարգիս Խանդանյանը, ԲՀԿ-ից՝ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Արման Աբովյանը, իսկ ԼՀԿ խմբակցությունից՝ Արման Բաբաջանյանը:
Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԱՀԿ ԽՎ) հայկական պատվիրակության ղեկավարը կլինի «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հայկ Կոնջորյանը, հիմնական անդամ՝ Լենա Նազարյանը, փոխարինող անդամներ՝ Մարիա Կարապետյանը եւ Համազասպ Դանիելյանը («Իմ քայլը»), ԲՀԿ խմբակցությունից կանդամակցի Տիգրան Ուրիխանյանը, ԼՀԿ-ից՝ Անի Սամսոնյանը:
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում մեր երկրի խորհրդարանական պատվիրակությունը ղեկավարելու է Բաբկեն Թունյանը («Իմ քայլը»), կանդամակցեն Անուշ Բեղլոյանը եւ Արտակ Մանուկյանը («Իմ քայլը» խմբակցություն), ԲՀԿ խմբակցությունից՝ Վահե Էնֆիաջյանը:
ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարն Անդրանիկ Քոչարյանն է, կանդամակցեն Վիկտոր Ենգիբարյանը «Իմ քայլը» խմբակցությունից եւ Գեւորգ Գորգիսյանը՝ ԼՀԿ-ից:
Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը ղեկավարելու է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը («Իմ քայլը»), անդամակցելու են Հովհաննես Հովհաննիսյանն ու Արփինե Դավոյանը («Իմ քայլը» խմբակցություն), ԲՀԿ-ից՝ Իվետա Տոնոյանը եւ ԼՀԿ-ից՝ Գուրգեն Բաղդասարյանը:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակությունը կղեկավարի «Իմ քայլը» խմբակցությունից Հովհաննես Իգիթյանը, կանդամակցեն Սոնա Ղազարյանը, Մերի Գալստյանը, Արման Եղոյանը, Վաղարշակ Հակոբյանը, Արմեն Խաչատրյանը եւ Արուսյակ Ջուլհակյանը («Իմ քայլը»), ԲՀԿ խմբակցությունից՝ Նաիրա Զոհրաբյանը եւ Միքայել Մելքումյանը, իսկ ԼՀԿ խմբակցությունից՝ Արման Բաբաջանյանն ու Տարոն Սիմոնյանը:

Delegation Members of RA NA Seventh Convocation in International Parliamentary Organizations Approved
On February 6, the extraordinary sitting of the RA National Assembly Council, presided over by the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan, was held.
The Council debated and approved with 17 for and 1 against votes the delegation members of the RA NA seventh convocation in the international parliamentary organizations.
Thus, the RA NA delegation in the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS Member Nations will head the RA NA Speaker Ararat Mirzoyan (My Step Faction), the members of the delegation are Lena Nazaryan, Ruben Rubinyan, Vladimir Vardanyan, Varazdat Karapetyan, Narek Zeynalyan, Armen Pambukchyan, Tigran Ulikhanyan, Anush Beghloyan, Gor Gevorgyan and Narek Mkrtchyan (My Step Faction), Vardevan Grigoryan, Artur Grigoryan, Sergey Bagratyan (Prosperous Armenia Party/PAP Faction), Arkady Khachatryan and Edvard Andreasyan (Bright Armenia Party/BAP Faction).
The RA NA Speaker Ararat Mirzoyan will also head the RA Parliamentary Delegation in the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organization (CSTO PA). Alen Simonyan, Hakob Simidyan, Andranik Kocharyan, Kristine Poghosyan, Alexey Sandikov, Alexander Avetisyan, Shirak Torosyan, Hovik Aghazaryan, Tigran Karapetyan, Sasun Mikayelyan from My Step Faction, Arman Abovyan, Davit Manukyan and Tigran Urikhanyan from the PAP Faction, Harutyun Babayan and Rubik Stepanyan from BAP Faction will be members of the delegation.
The Head of the RA NA delegation to the Inter-Parliamentary Union is Ararat Mirzoyan, and Lilit Makunts, Hovhannes Hovhannisyan, Arman Boshyan, Anna Karapetyan from My Step Faction, Mikayel Melkumyan, Shake Isayan from the PAP Faction and Srbuhi Grigoryan from the BAP Faction.
Arman Yeghoyan will head from My Step Faction Armenia-European Union Parliamentary Committee (PCC), Ruben Rubinyan, Viktor Yengibaryan, Hripsime Grigoryan, Sisak Gabrielyan, Mary Galstyan, Sargis Khandanyan from the same Faction, Naira Zohrabyan and Arman Abovyan from the PAP Faction, and Arman Babajanyan from the BAP Faction will be members of the delegation.
The Head of the RA NA delegation to the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Cooperation in Europe will be the Member of My Step Faction Hayk Konjoryan, the permanent member Lena Nazaryan, substitute members will be Maria Karapetyan and Hamazasp Danielyan (My Step ), Tigran Urikhanyan from the PAP Faction and Ani Samsonyan from the BAP Faction.
Babken Tunyan will head the parliamentary delegation of our country in the Parliamentary Assembly in the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC), Anush Beghloyan and Artak Manukyan (My Step Faction) and Vahe Enfiajyan from the PAP Faction will be members of the delegation.
The Head of the RA NA delegation in the NATO Parliamentary Assembly is Andranik Kocharyan, Viktor Yengibaryan from My Step Faction and Gevorg Gorgisyan from the BAP Faction will be members of the delegation.
The RA NA Vice President Alen Simonyan (My Step ) will head the Armenian delegation to the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy, Hovhannes Hovhannisyan and Arpine Davoyan (My Step ), Iveta Tonoyan from the PAP and Gurgen Baghdasaryan from the BAP will join the delegation.
Hovhannes Igityan from My Step Faction will head the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of La Francophonie, Sona Ghazaryan, Mary Galstyan, Arman Yeghoyan, Vagharshak Hakobyan, Armen Khachatryan and Arusyak Julhakyan (My Step ), Naira Zohrabyan and Mikayel Melkumyan from PAP Faction, and Arman Babajanyan and Taron Simonyan from the BAP Faction will be members of the delegation.