ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահ Վյաչեսլավ Մակարովի հետ:
Կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները, անդրադարձ կատարել ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ շրջանակներում հարաբերությունների զարգացմանն ու տարածաշրջանային համագործակցությանը: Էդուարդ Շարմազանովը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում ընդգծել է Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի դերը եւ նշել, որ Պետերբուրգի հիմնադրման առաջին իսկ օրվանից հայերն էական նշանակություն են ունեցել քաղաքի մշակութային, քաղաքական ու հասարակական կյանքում՝ ամրապնդելով հայ-ռուսական բարեկամությունը: Այդ համատեքստում զրուցակիցներն ընդգծել են առաջիկայում Սանկտ Պետերբուրգում հայազգի հռչակավոր գեներալ Լոռիս-Մելիքովի հուշատախտակի բացումը, որի նախաձեռնողներն են Էդուարդ Շարմազանովը եւ Վյաչեսլավ Մակարովը:
Սանկտ Պետերբուրգի Օրենսդիր ժողովի նախագահն իր հերթին կարեւորել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի ներդրումը հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման գործում:

23 октября вице-спикер НС Эдуард Шармазанов встретился с председателем Законодательного собрания Санкт-Петербурга Вячеславом Макаровым.
Стороны обсудили перспективы развития армяно-российских союзнических отношений, обратились к развитию связей и региональному сотрудничеству в рамках ОДКБ и ЕАЭС. Эдуард Шармазанов подчеркнул роль петербургской армянской общины в развитии двусторонних отношений и отметил, что со дня основания Санкт-Петербурга армяне заняли заметное место в культурной и общественно-политической жизни города, укрепляя армяно-российскую дружбу. В этом контексте собеседники отметили предстоящее открытие в Санкт-Петербурге памятной доски в честь выдающегося генерала армянского происхождения Лорис-Меликова, инициаторами чего явились Эдуард Шармазанов и Вячеслав Макаров.
В свою очередь председатель Законодательного собрания Санкт-Петербурга особо выделил вклад вице-спикера НС РА Эдуарда Шармазанова в развитие армяно-российских отношений.