ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում հանդիպել է ԱՊՀ ՄԽՎ գլխավոր քարտուղար Յուրի Օսիպովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի աշխատանքներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մասնակցության հարցը: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն մեր տարածաշրջանում կարեւոր խորհրդարանական հարթակ է տարբեր խնդիրների քննարկման համար: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակն առաջարկել է կազմակերպել գիտաժողով-ցուցահանդես՝ նվիրված ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր՝ կարեւորելով հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորումը: «Այդ նպատակի համար պետք է բացառել ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու այլատյացության քարոզը: Ադրբեջանին զենքի վաճառքը նպաստում է այդ երկրի ապակառուցողական քայլերին»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:

23 октября вице-спикер НС   РА Эдуард Шармазанов в Таврическом дворце Санкт-Петербурга встретился с генеральным секретарем МПА СНГ Юрием Осиповым.
В ходе встречи обсуждено участие   делегации НС РА в работе МПА СНГ. Эдуард Шармазанов отметил, что в нашем регионе МПА СНГ – важная площадка для обсуждения различных вопросов. В этом русле вице-спикер предложил организовать научную конференцию-выставку к 70-летию принятой Генеральной Ассамблеей ООН конвенции “О предупреждении и наказании преступления геноцида”.
Стороны обсудили вопросы региональной безопасности, подчеркнув важность исключительно мирного урегулирования конфликтов. “Для достижения цели необходимо исключить   милитаристскую риторику и пропаганду ксенофобии. Продажа Азербайджану оружия потворствует деструктивным шагам этой страны”, - заявил вице-спикер НС РА.