ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 23-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում հանդիպել է ԱՊՀ ՄԽՎ գլխավոր քարտուղար Յուրի Օսիպովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է ԱՊՀ ՄԽՎ-ի աշխատանքներում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մասնակցության հարցը: Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԱՊՀ ՄԽՎ-ն մեր տարածաշրջանում կարեւոր խորհրդարանական հարթակ է տարբեր խնդիրների քննարկման համար: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակն առաջարկել է կազմակերպել գիտաժողով-ցուցահանդես՝ նվիրված ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր՝ կարեւորելով հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորումը: «Այդ նպատակի համար պետք է բացառել ռազմատենչ հռետորաբանությունն ու այլատյացության քարոզը: Ադրբեջանին զենքի վաճառքը նպաստում է այդ երկրի ապակառուցողական քայլերին»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:

On October 23, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the IPA CIS Council Secretary General Yury Osipov in Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg.
During the meeting the issue of the RA NA delegation’s participation in the works of the IPA CIS was debated. Eduard Sharmazanov has noted that the IPA CIS is an important parliamentary platform in our region for the debate of different problems. In this context the RA NA Deputy Speaker proposed to organize a scientific conference-exhibition dedicated to the 70th anniversary of the adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide by the UN General Assembly.
The sides discussed issues concerning the regional security, highlighting the exclusively peaceful settlement of the conflicts. “We should rule out the bellicose rhetoric and the xenophobia campaign for that goal. The sale of the weapon to Azerbaijan promotes the deconstructive steps of that country,” the NA Deputy Speaker said.