Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել Քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին հայտարարությամբ
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով ՀՀ գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման եւ բաշխման համակարգերի գործունեությունը, գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների հիմնավորվածությունը քննության առարկա դարձնելու եւ դրանց արդյունքները Ազգային ժողով ներկայացնելու նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն` քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանող Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը կքննարկվի հոկտեմբերի 2-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերում»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հայտարարության մեջ:

Ара Баблоян выступил с заявлением о создании Следственной комиссии
“Согласно ч.1 ст.20 конституционного закона “Регламент НС”, по требованию не менее четверти от общего числа депутатов для обсуждения деятельности систем снабжения и распределения газа и электроэнергии, обоснованности действующих тарифов на газ и электроэнергию в РА и представления их результатов в НС силой закона создана Следственная комиссия НС.
Согласно ч.6 ст.20 конституционного закона “Регламент НС”, проект постановления НС об установлении числа членов Следственной комиссии будет обсужден на созываемых 2 октября очередных заседаниях НС”, - гласит заявление Председателя НС Ара Баблояна.