Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել Քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին հայտարարությամբ
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով ՀՀ գազի եւ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման եւ բաշխման համակարգերի գործունեությունը, գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գործող սակագների հիմնավորվածությունը քննության առարկա դարձնելու եւ դրանց արդյունքները Ազգային ժողով ներկայացնելու նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն` քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանող Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը կքննարկվի հոկտեմբերի 2-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերում»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի հայտարարության մեջ:

Under Part 1 of the Article 20 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia Rules of Procedure of the National Assembly , by the demand of at least one quarter of the general number of deputies the activity of the RA gas and electric power supply and distribution systems, making a matter of examination the substantiation of functioning tariffs of gas and electric power and presenting their results to the National Assembly an Investigative Committee of the National Assembly was created by the force of law.
Under Part 6 of the Article 20 of the Constitutional Law of the Republic of Armenia Rules of Procedure of the National Assembly, the draft decision of the National Assembly establishing the number of the Investigative Committee members will be debated in the regular sittings of the National Assembly to be convened on October 2,” the statement of the RA NA Speaker Ara Babloyan reads.