Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Չեխիայի վարչապետի հետ
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունն օգոստոսի 24-ին հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ:
Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Չեխիայի վարչապետին` խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի կողմից նրա ղեկավարած կառավարության հաստատվելու կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Չեխիայի հետ բազմոլորտ հարաբերությունների ընդլայնումը` վերահաստատելով Հայաստանի շահագրգռվածությունը քաղաքական երկխոսության շարունակականության ապահովման, առեւտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման եւ մարդկային շփումների ակտիվացման հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հայ-չեխական համագործակցության օրակարգում կարեւոր տեղ է զբաղեցնում նաեւ Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությունը: Արա Բաբլոյանի խոսքով` Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր էջ է բացել Հայաստանի ու Եվրոպական միության հարաբերություններում:
Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել Չեխիայի կառավարության` զարգացմանն ու վերափոխմանն ուղղված որոշ ծրագրերում Հայաստանին ընդգրկելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրառման համատեքստում Չեխիան Հայաստանին կընդգրկի թիրախային երկրների շարքում:
Խոսելով հայ-չեխական տնտեսական կապերի մասին` Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել վերջին տարիների ընթացքում այդ հարաբերությունների ամրապնդման կապակցությամբ` միաժամանակ նշելով, որ ներուժը դեռ սպառված չէ: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանն ակնկալում է չեխ գործարարների կողմից ուղղակի ներդրումներ Հայաստանի տնտեսությունում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարության փոփոխությունից հետո արդեն իսկ նշանակված է տնտեսական հարցերով երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմից համանախագահը եւ տարվում են հանձնաժողովի չորրորդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքները:
Ողջունելով հայկական պատվիրակությանը` Չեխիայի վարչապետն անդրադարձել է հայ-չեխական հարաբերությունների կարեւորությանը: Անդրեյ Բաբիշը ներկայացրել է Չեխիայում ներքաղաքական դրությունը, գոհունակությամբ փաստել, որ երկրում արձանագրվում է կայուն տնտեսական աճ:
Չեխիայի վարչապետը տեղեկացրել է, որ Եվրոպական միությունում դինամիկ փոփոխություններ են տեղի ունենում, առկա են մի շարք խնդիրներ, որոնք լուծումներ են պահանջում, ինչպես օրինակ փախստականների խնդիրները:

24 августа находящаяся в Чехии с официальным визитом  делегация  во главе  со спикером НС РА А.Баблояном провела  встречу с  премьер-министром Чехии А.Бабичем.
Председатель НС поздравил премьера  Чехии с утверждением его правительства  в  Палате  депутатов парламента.
А.Баблоян подчеркнул важность расширение  отношений  с Чехией в разных сферах, подтвердив  заинтересованность Армении в обеспечении перманентности политического диалога, расширении торгово-экономического сотрудничества и активизации общественных контактов.
Глава парламента РА  отметил, что в   армяно-чешской  повестке важное  место занимают и отношения  Армения - ЕС. По словам А.Баблояна, подписанное  между  Арменией и ЕС  Соглашение  о расширенном и всеобъемлющем партнерстве открыло новую страницу в отношениях РА и ЕС.
Спикер НС выразил  удовлетворение по поводу интегрирования  Армении в  некоторые  программы  Чехии, направленные на развитие  и преобразования,  выразив надежду, что в  контексте  Соглашения  о расширенном и всеобъемлющем партнерстве между  Арменией и ЕС  Чехия  внесет РА в  ряд целевых стран.
Относительно армяно-чешских экономических связей А.Баблоян выразил удовлетворение в связи с их укреплением за последние годы, отметив, что этот потенциал далеко не  исчерпан. Он подчеркнул, что Армения  надеется на прямые  инвестиции чешских бизнесменов  в  экономику РА.
Председатель НС сообщил, что после  перемен в  правительстве  РА назначен сопредседатель межправительственной комиссии по экономике  с  армянской стороны   и ныне ведется подготовка к  четвертому  заседанию данной комиссии.
В  свою очередь премьер Чехии отметил важность армяно-чешских отношений. А.Бабич представил внутриполитическую ситуацию в  своей  стране, с удовлетворением отметив стабильный экономический  рост.
А.Бабич  сообщил, что в ЕС  происходят динамичные  изменения, но есть проблемы, требующие серьезного решения – например, проблема  мигрантов.