Միջռեգիոնալ համագործակցությունը` քննարկման առանցք
Մարտի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ՌԴ Սվերդլովսկի նահանգապետ Էդուարդ Ռոսսելի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին Սվերդլովսկի նահանգի օրենսդիր ու գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները:
Հանդիպման առանցքում միջռեգիոնալ համագործակցության  խնդիրներն էին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանում բացվել է ՌԴ-ի հետ միջռեգիոնալ համագործակցության կենտրոն, որի աշխատանքների արդյունավետությանը մեծապես կարող է նպաստել Սվերդլովսկի նահանգը: Կարեւորվեց համագործակցությունը նահանգի Օրենսդիր ժողովի հետ` օրենսդրական փորձի ու տեղեկատվության փոխանակման առումով: Խորհրդարանի նախագահը կոչ արեց ակտիվացնել տնտեսական կապերը` նկատի ունենալով, որ եւ Հայաստանը, եւ նահանգը առեւտրատնտեսական կապերի խորացման ռեալ հնարավորություններ ունեն` վերականգնելու միասնական տնտեսական շուկան: Քննարկվեցին նաեւ գիտության ու կրթության, մշակույթի բնագավառում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Նահանգում բնակվում են 15000 հայեր, խորհրդարանի նախագահը կարեւորեց նրանց լիարժեք ինտեգրումը նահանգի հասարակական-տնտեսական կյանքում:
ՌԴ Սվերդլովսկի նահանգապետ Էդուարդ Ռոսսելը հանգամանալից ներկայացրեց նահանգի կյանքը` կառավարման համակարգի բոլոր օղակների գործառնությունները եւ այն ոլորտները, որտեղ Հայաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցություն կարող է ձեւավորվել: Կողմերը պատվիրակությունների փոխանակման պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին` տեղում միմյանց փորձը ուսումնասիրելու համար: Հատկապես կարեւորվեց նահանգի Օրենսդիր ժողովի եւ Ազգային ժողովի միջեւ օրենսդրական փորձի փոխանակումը, որը կընդգրկի պետական կառավարման համակարգի առավել օպտիմալ մոդելների ուսումնասիրությունը:

On March 22 RA NA President Artur Baghdasaryan received the delegation led by Eduard Rossel, Governor of the Sverdlovsk region, comprised of the representatives of legislative and executive authority of the Sverdlovsk region.
In the basis of the meeting the inter-regional cooperation problems were discussed. RA NA President Artur Baghdasaryan noted that inter-regional center affiliated with RF opened in Armenia, the productivity of activity of which can greatly promote the Sverdlovsk region. The cooperation with the Legislative Assembly of the region was highlighted in the sense of exchange of legislative experience and information. The Parliament President called for activating the economic ties, taking into consideration that either Armenia or the region has real opportunities of deepening the trade economic ties to restore the joint economic market. The opportunities of the fulfillment of concrete projects in the sphere of science, education and culture were also discussed. 15000 Armenians live in the Sverdlovsk region and the Parliament President highlighted their full integration into the social-economic life of the region.
Eduard Rossel, Governor of the RF Sverdlovsk region, presented the life of the region, the functions of all the circles of management system and the spheres, where cooperation of mutual interest can be created with Armenia. The sides achieved an agreement on exchange of delegations for studying experience of each other on places. In particular, the exchange of legislative experience between Legislative Assembly and National Assembly, which will include the study of more optimal models of the state management system was highlighted.