Միջռեգիոնալ համագործակցությունը` քննարկման առանցք
Մարտի 22-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց ՌԴ Սվերդլովսկի նահանգապետ Էդուարդ Ռոսսելի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին Սվերդլովսկի նահանգի օրենսդիր ու գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները:
Հանդիպման առանցքում միջռեգիոնալ համագործակցության  խնդիրներն էին: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը նշեց, որ Հայաստանում բացվել է ՌԴ-ի հետ միջռեգիոնալ համագործակցության կենտրոն, որի աշխատանքների արդյունավետությանը մեծապես կարող է նպաստել Սվերդլովսկի նահանգը: Կարեւորվեց համագործակցությունը նահանգի Օրենսդիր ժողովի հետ` օրենսդրական փորձի ու տեղեկատվության փոխանակման առումով: Խորհրդարանի նախագահը կոչ արեց ակտիվացնել տնտեսական կապերը` նկատի ունենալով, որ եւ Հայաստանը, եւ նահանգը առեւտրատնտեսական կապերի խորացման ռեալ հնարավորություններ ունեն` վերականգնելու միասնական տնտեսական շուկան: Քննարկվեցին նաեւ գիտության ու կրթության, մշակույթի բնագավառում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները: Նահանգում բնակվում են 15000 հայեր, խորհրդարանի նախագահը կարեւորեց նրանց լիարժեք ինտեգրումը նահանգի հասարակական-տնտեսական կյանքում:
ՌԴ Սվերդլովսկի նահանգապետ Էդուարդ Ռոսսելը հանգամանալից ներկայացրեց նահանգի կյանքը` կառավարման համակարգի բոլոր օղակների գործառնությունները եւ այն ոլորտները, որտեղ Հայաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցություն կարող է ձեւավորվել: Կողմերը պատվիրակությունների փոխանակման պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին` տեղում միմյանց փորձը ուսումնասիրելու համար: Հատկապես կարեւորվեց նահանգի Օրենսդիր ժողովի եւ Ազգային ժողովի միջեւ օրենսդրական փորձի փոխանակումը, որը կընդգրկի պետական կառավարման համակարգի առավել օպտիմալ մոդելների ուսումնասիրությունը:

Межрегиональное сотрудничество – ключевой вопрос
22 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян принял делегацию во главе с губернатором Свердловской области РФ Эдуардом Росселем, в состав которой были включены представители законодательной и исполнительной властей свердловской области.
Стержневыми на встрече были вопросы межрегионального сотрудничества. Председатель НС РА Артур Багдасарян отметил ,что в Армении открылся Центр по межрегионалному сотрудничетсву с РФ, эффективности работы которого в значительной мере может способствовать Свердловская область. Была подчеркнута важность сотрудничества с Законодательным Собранием области в аспекте обмена законодательным опытом и информацией. Председатель парламента призвал активизировать экономические связи, учитывая, что и Армения, и Сврдловская область имеют реальную возможность для углубления торгово-экономических связей, восстановления единого экономического рынка. Были также обсуждены возможности осуществления конкретных программ в сферах науки, образования и культуры. В Свердловской области проживают 15000 армян. Председатель парламента РА подчеркнул важность их полноценной интеграции в общественно-экономическую жизнь области.
Губернатор Свердловской области РФ Эдуард Россель обстоятельно ознакомил с жизнью области, функциями всех звеньев структуры управления и сферы, в которых может с Арменией сформироваться взаимовыгодное сотрудничество. Стороны договорились об обмене делегациями для изучения опыта друг друга на местах. В частности, была подчеркнута важность обмена законодательным опытом между Законодательным Собранием и Национальным Собранием, который будет включать изучение наиболее оптимальных моделей структуры государственного управления.