ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը հուլիսի 10-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավար Ռոզարիա Պուգլիսիին եւ Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի ղեկավար Բենեդիկտ Բորելին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է ՆԱՏՕ-ի հետ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության եւ գործընկերության ծրագրերի իրականացումը:
Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանային անվտանգության մարտահրավերներին եւ վերջին զարգացումներին՝ կարեւորելով միջազգային գործընկերների դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորմանն աջակցելու գործում:
Ռոզարիա Պուգլիսին շեշտել է Հայաստանի կարեւորությունը ՆԱՏՕ-ի համար՝ որպես հուսալի գործընկերոջ եւ վերահաստատել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի դիրքորոշումը՝ շարունակելու երկխոսությունը եւ առկա ծրագրերը Հայաստանի հետ:
Բենեդիկտ Բորելն իր հերթին անդրադարձել է Հայաստանի զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդման ծրագրերի ներդրմանը եւ դրան առնչվող խնդիրներին:
Կողմերը երկուստեք կարեւորել են ՀՀ զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդումն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը: Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացման ընթացքը եւ դրա արդյունավետության բարձրացման ուղիները:
Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրել է ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի գարնանային նստաշրջանին ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մասնակցության արդյունքները, ինչպես նաեւ վեհաժողովի հետ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի համագործակցության ծրագրերը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը մեկ անգամ եւս վերահաստատել են շահագրգռվածությունը փոխշահավետ նոր ծրագրերի իրագործման հարցում:

10 июля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности принял руководителя NATO Liaison Office in the South Caucasus Розарию Пуглиси и руководителя NATO Integrity Building Program Бенедикт Борель .
Приветствуя гостей, К.Нагапетян подчеркнул важность политического диалога с НАТО на высоком уровне и реализацию партнерских программ.
Председатель комиссии обратился к вызовам региональной безопасности и последним развитиям, особо выделив позицию международных партнеров в содействии исключительно мирному  урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы.
Розария Пуглиси подчеркнула важность Армении для НАТО как надежного партнера и подтвердила позицию Североатлантического альянса продолжать диалог и осуществляемые с Арменией программы.
Бенедикт Борель в свою очередь обратилась к внедрению в Вооруженных силах Армении NATO Integrity Building Program и к связанным с этим проблемам.
Стороны обоюдно подчеркнули также важность борьбы с коррупцией. На встрече обсуждался ход программы RA -NATO Personal Partnership Action Plan и пути повышения ее эффективности.
К.Нагапетян представил итоги участия делегации НС РА на весенней сессии ПА НАТО, а также программы сотрудничества Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности с Ассамблеей.
В завершение встречи стороны вновь подтвердили заинтересованность в осуществлении новых взаимовыгодных планов.