ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հուլիսի 10-ին Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ հրավիրված արտահերթ նիստում քննության է առել «Զիվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքում նախատեսվող լրացումներն եւ փոփոխությունները:
Կառավարությունը նպատակ ունի իրավակարգավորումների միջոցով ամբողջացնել եւ հստակեցնել պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի շրջանակներում տարկետումների կամ ազատումների տրման գործընթացի կազմակերպումն ու իրականացումը:
Ըստ հիմնական զեկուցող ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանի՝ նախագծով առաջարկվում է լրացնել պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու հիմքերը սահմանող հոդվածն ու շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատել նաեւ այն քաղաքացուն, ով ընտանիքի միակ արու զավակն է եւ ունի ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ զինված ուժերում, այլ զորքերում, ՀՀ միջազգային պայմանագրերով Հայաստանում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զիվորական ստորաբաժանումններում զիվորական ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) ծնող, եղբայր կամ քույր:
Օրենքի նախագծի համաձայն կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տարկետում ստանալու իրավունք է վերապահվում այն անձանց, ովքեր մինչեւ 19 տարեկանը լրանալը ստացել են օրենքով սահմանված տարկետում՝ հանրակրթական կամ առանց ընդհատման նախնական (արհեստագործական) կրթական ծրագրերով սովորելու համար, սակայն նշված տարիքը լրանալու օրվա դրությամբ դեռեւս չեն ավարտել ուսումնառությունը:
Փոփոխություններ են նախատեսվում նաեւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի կազմակերպումն ապահովող մարմինները սահմանող դրույթում:
Օրենքի նախագիծն ստացել է դրական եզրակացություն: Խորհրդարանն դրան կանդրադառնա հուլիսի 11-ին գումարվող արտահերթ նստաշրջանում:

10 июля Постоянная комиссия НС по вопросам обороны и безопасности под председательством К.Нагапетяна на созванном внеочередном заседании обсудила предлагаемые дополнения и изменения в закон РА “О воинской службе и статусе военнослужащего”.
Правительство намерено путем правового регулирования обобщить и уточнить организацию и реализацию процесса предоставления отсрочек или освобождения от обязательной воинской службы в рамках воинского призыва.
Согласно основному докладчику, заместителю министра обороны РА Г.Балаяну, проектом предусматривается дополнить статью об основаниях освобождения от обязательной воинской службы и освободить от службы также гражданина, являющегося единственным сыном семьи и имеющего родителя, брата или сестру, погибших (умерших) в ходе боевых действий по защите РА и воинской службы в вооруженных силах РА, других вооруженных силах, в воинских подразделениях иностранных государств, дислоцированных в Армении международными договорами РА.
Проектом закона, согласно решению правительства, право на разовую отсрочку оставляется за лицами, которые до исполнения 19 лет получили установленную законом отсрочку для обучения по общеобразовательной или начальной непрерывной учебной программе, но по состоянию на день исполнения указанного возраста все еще не завершили учебу.
Изменения намечаются также в положении, устанавливающем органы обеспечения организации обязательной воинской службы.
Проект закона получил положительное заключение. Парламент обратится к нему на созываемой 11 июля внеочередной сессии.