ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 9-ին հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ռաֆայիլ Զինուրովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարեւորել են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները եւ պատրաստակամություն հայտնել ակտիվ մասնակցություն ունենալ երկկողմ կապերի առավել ամրապնդման գործում: Նշվել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների խորացումը բխում է երկու երկրների շահերից: Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է Ռաֆայիլ Զինուրովի անձնական ներդրումը երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունների խորացման հարցում:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը եւ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին: Նա վերահաստատել է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում կարգավորելու՝ հայկական կողմի դիրքորոշումը, ինչը միանշանակ չի ընդունվում Ադրբեջանի կողմից: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգիչ է համարել վերջին օրերին ռուս որոշ պաշտոնյաների հակահայ հայտարարությունները, որոնք, ըստ նրա, չեն համապատասխանում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն:
«Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության ապահովման երաշխավորն է: Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել եւ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հաստատման հարցում Թուրքիան եւ Ադրբեջանն իրական սպառնալիք են»,-նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
Ռաֆայիլ Զինուրովն իր հերթին կարեւորել է հայկական կողմի ջանքերը՝ ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորմանը: Նրա խոսքով՝ Հայաստանի նպատակը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում միջազգային ասպարեզում հաստատակամ աշխատանքը պետք է լինի:
Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է ռուս գործընկերների հետ քննարկել ՌԴ Դաշնության խորհրդում եւ Պետական դումայում ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպման նպատակահարմարության հարցը: Ռաֆայիլ Զինուրովը հարցը քննարկելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպման ավարտին Ռաֆայիլ Զինուրովն Էդուարդ Շարմազանովին նվիրել է իր հեղինակած գիրքը՝ «Հայաստանի նոր եւ նորագույն պատմության ակնարկներ» խորագրով:

On July 9, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Deputy Chair of the Foreign Affairs Committee of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Rafail Zinurov
During the meeting the sides highlighted the Armenian-Russian allied relations and expressed readiness to take part in more strengthening of bilateral relations. It has been noted that the deepening of the Armenian-Russian allied relations stems from the two countries’ interests. Eduard Sharmazanov underlined Rafail Zinurov's contribution to deepening of relations between the two countries and peoples.
The NA Deputy Speaker touched upon the settlement of Nagorno Karabakh conflict and the problem of the Armenian Genocide international recognition. He reaffirmed the position of the Armenian side to settle the conflict exclusively through peaceful means and in the frames of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which is not unequivocally accepted from Azerbaijan. In this context Eduard Sharmazanov considered concerning some Russian officials' anti-Armenian statements during recent days which, according to him, correspond to the spirit of the Armenian-Russian allied relations.
“Armenia is the guarantor of providing the security of Nagorno Karabakh people. Nagorno Karabakh has never been and cannot be part of Azerbaijan. Turkey and Azerbaijan are considered to be a real threat in the establishment and stability of the region,” the RA NA Deputy Speaker noted.
In his turn Rafail Zinurov emphasized the efforts of the Armenian side directed to the settlement of the NK problem through peaceful means. According to him, the goal of Armenia should be the resolute work in the international sphere for the Armenian Genocide recognition.
Eduard Sharmazanov proposed him to discuss the issue of the expediency of organizing the exhibition with heading Parliamentarians against Genocides dedicated to the 70th anniversary of the adoption of the Convention on Prevention and Punishment of the Crime of the Genocide by the UN General Assembly in the RF Federal Assembly and in the State Duma. Rafail Zinurov expressed readiness to discuss the issue.
At the end of the meeting Rafail Zinurov presented the book Essays of New and Newest History of Armenia written by him.