Արա Բաբլոյանը Քվեբեկում հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահի հետ
Շարունակվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Քվեբեկ: Այցի շրջանակում Արա Բաբլոյանը հուլիսի 5-ին հանդիպել է Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահ Ջեֆ Ռիգանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Ջեֆ Ռիգանին Կանադայի ազգային տոնի առթիվ՝ հղելով ջերմ շնորհավորանքներ եւ բարեմաղթանքներ: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր երկու երկրների միջեւ ձեւավորվել են ամուր բարեկամական կապեր: Անդրադառնալով միջխորհրդարանական փոխգործակցության զարգացմանը՝ ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարն այս հարցում կարեւորել է պատգամավորական բարեկամական խմբերի դերը եւ փոխայցերի ակտիվացումը: Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, Հայաստանը եւ Կանադան համագործակցում են երկկողմ ու բազմակողմ բնագավառներում:
Անդրադարձ է կատարվել միջազգային կազմակերպությունների, հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակում երկու երկրների համագործակցությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահը, նշելով, որ Ֆրանկոֆոնիայի պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթաժողովը 2018 թվականին Երեւանում անցկացնելու հարցում Կանադան կարեւոր աջակցություն է ցուցաբերել, փաստել է, որ Հայաստանը սիրով հյուրընկալելու է բարձրաստիճան հյուրերին, այդ թվում՝ Կանադայի պաշտոնական պատվիրակությանը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման խնդրին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ մեր երկիրը բարձր է գնահատում Կանադայի սկզբունքային դիրքորոշումն այդ հարցում. Համայնքների պալատը դեռեւս 2004թ. ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ, իսկ 2015թ. ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանության եւ այլ ցեղասպանությունների ճանաչումը վերահաստատող, ինչպես նաեւ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակող բանաձեւ:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Կանադայի իշխանությունների որդեգրած հավասարակշռված եւ անկողմնակալ դիրքորոշումը:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նշելով, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, միաժամանակ համաձայնագիր ստորագրեց Եվրամիության հետ: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը ժողովրդավարական արժեքներ դավանող պետություն է եւ մշտապես քայլեր է ձեռնարկում ժողովրդավարական գործընթացների խորացման ուղղությամբ: Ջեֆ Ռիգանն իր հերթին ողջունել է ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Քննարկվել են Կանադայի հետ տարբեր ոլորտներում արդյունավետ համագործակցությանը, կանադահայ համայնքի գործունեությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են, որ Կանադայում բնակվող շուրջ 90 հազար հայերը զգալի ներդրում ունեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հարցում եւ ակտիվ ներգրավված են Կանադայի հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում:
Կանադայի Համայնքների պալատի նախագահն ընդգծել է, որ երկկողմ փոխգործակցությունն ամուր հիմքերի վրա է դրված: Նա փաստել է, որ իր երկիրն աջակցում է Հայաստանի ջանքերին՝ ուղղված ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Ara Babloyan Meets with Speaker of House of Commons of Canada in Quebec
Visit of the delegation led by the RA NA President Ara Babloyan to Quebec continues. On July 5, within the framework of the visit Ara Babloyan met with the Speaker of the House of Commons of Canada Geoff Regan.
The RA NA President congratulated Geoff Regan on the occasion of the National Holiday of Canada, conveying him warm wishes. The Head of the parliament underlined that since the establishment of diplomatic relations firm friendly ties has been formed between the two countries. Touching upon the development of inter-parliamentary cooperation, in this issue the head of the RA legislative body highlighted the role of the Parliamentary Friendship Groups and the activation of the mutual visits. In Ara Babloyan’s word, despite the geographical distance, Armenia and Canada cooperate in bilateral and multilateral spheres.
The cooperation between the two countries within the framework of the international organizations, especially within the framework of the International Organisation of La Francophonie (IOF) referred to. Noting that Canada showed an important support in supporting the holding of the Seventeenth Summit of the Heads of the States and Governments of La Francophonie in Yerevan in 2018, the RA NA President documented that Armenia would gladly host the high-ranking guests, including the official delegation of Canada.
With regards to the problem of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide, the Head of the RA Parliament has noted that our country highly assesses the crucial position of Canada in that issue: The House of Commons adopted a Resolution on recognizing the Armenian Genocide already in 2004, and in April 2015 a Resolution of reaffirming the recognition of the Armenian Genocide and other genocides, as well as declaring a Memorial Day of the Armenian Genocide April 24.
The Head of the RA legislative body emphasized the balanced and impartial position adopted by the authorities of Canada in the settlement of Nagorno Karabakh conflict.
Ara Babloyan also talked about the RA-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, noting that Armenia, being an EEU member, at the same time signed an agreement with the European Union. The RA NA President has underlined that Armenia is a country adhering to democratic values, and always takes steps in deepening democratic processes. In his turn Geoff Regan welcomed Armenia’s efforts to strengthening of democracy.
Issues on the effective cooperation with Canada in different spheres and the activities of the Canadian Armenian community were discussed. The sides have underlined that about 90.000 Armenians residing in Canada have considerable contribution to the development of bilateral relations and are actively involved in different spheres of Canada’s public life.
The Speaker of the House of Commons of Canada has underscored that the bilateral cooperation is laid on firm bases. He has documented that his country supports the efforts of Armenia directed to the peaceful settlement of the NK problem.
At the end of the meeting Ara Babloyan invited Geoff Regan to Armenia.
On the same day the RA NA President also met with the President of the National Assembly of Quebec and the APF Jacques Chagnon.
The Head of the RA NA delegation led by the RA NA President to the APF Margarit Yesayan also attended the meeting.