ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային:
Շնորհավորելով եւ հաջողություններ մաղթելով դեսպանին` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ջուն Յամադան իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ճապոնական փոխգործակցության ակտիվացմանն ու հետագա զարգացմանը:
ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների խորացմանը, կարեւորել է  օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ շփումներն ու փոխայցերը:
Արժեւորելով երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական հարաբերություններն ու փոխշահավետ համագործակցությունը` Արա Բաբլոյանն երախտագիտություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը տարիներ շարունակ մեր երկրում օժանդակության ծրագրեր իրականացնելու համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Ճապոնիայի իշխանությունների` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ցուցաբերած հավասարակշիռ դիրքորոշումը: Այս համատեքստում օրենսդիր մարմնի ղեկավարը փաստել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Արա Բաբլոյանը, խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին, հույս է հայտնել, որ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները  շարունակական կլինեն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար` Ջուն Յամադան վստահեցրել է, որ կնպաստի տարբեր բնագավառներում Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը:
Դեսպանը եւս կարեւորել է երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացումն ու փոխայցերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ մշակութային, առեւտրատնտեսական, առողջապահության, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությանն ուղղված հարցերի:

On June 26, the RA NA President Ara Babloyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the RA Jun Yamada.
Congratulating the Ambassador and wishing him success, the Head of the parliament expressed hope that Jun Yamada with his activities would promote the activation and further development of the Armenian-Japanese cooperation.
Touching upon the deepening of the bilateral parliamentary relations, the NA President highlighted the active contacts and mutual visits of the Friendship Groups in the legislative bodies.
Evaluating the friendly relations formed between the two countries and mutually beneficial cooperation, Ara Babloyan expressed his gratitude to the Government of Japan for implementing assistance programmes in our country through many years.
The Head of the parliament highly assessed the balanced position of the Japanese authorities shown in the settlement of Nagorno Karabakh conflict. In this context the Head of the legislative body documented that the problem should be solved exclusively through peaceful negotiating means within the framework of the OSCE Minsk Group Chairmanship.
Speaking about the recent events occurred in Armenia Ara Babloyan expressed hope that the bilateral friendly relations would be continuous.
Thanking for the warm words, Jun Yamada assured that he would promote the expansion of cooperation between Japan and Armenia in different spheres.
The Ambassador also emphasized the enlivening of the parliamentary relations between the two countries and the mutual visits.
At the meeting both sides also talked about the issues related to cooperation in the cultural, trade-economic, health care, as well as information technologies sphere.