Հունիսի 25-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանի լիագումար նիստում ելույթ է ունեցել ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Միքայել Մելքումյանը:
սույն թվականի մայիսի սկզբից մեր հանրապետությունում տեղի ունեցան լայնամասշտաբ փոփոխություններ: Ժողովուրդը ցույց տվեց, որ եթե ցանկանա, կարող է իրականացնել փոփոխություններ: Այժմ մեր երկրում ընթանում են արմատական բարեփոխումներ հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում:
Հատկապես կցանկանայի շեշտել սոցիալ-տնտեսական իրական փոփոխությունների մասին: Դրա հիմքում էլ դրված է ազատ եւ արդար մրցակցային հարաբերությունների ձեւավորումը:
Այժմ օբյեկտիվ նախադրյալներ կան մտածելու, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կարող են իրականացվել խոշոր ներդրումներ, որովհետեւ ժողովրդավարացման գործընթացը ցույց է տալիս, որ կան հստակ երաշխիքներ այդ ներդրումների պաշտպանության համար:
Այժմ ընթացքի մեջ է հարկային եւ ներդրումային քաղաքականության հետ կապված մի շարք օրենքների ընդունման գործընթացը:
Մեր երկրում բարձր տեմպերով զարգանում են բարձր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները: Այս ոլորտում գրանցվում է տարեկան 20-25% աճ: Միաժամանակ սրա հիմքի վրա բարեփոխվում է կրթական համակարգը եւ նրա մենեջմենթը:
Հաջորդ կարեւորագույն ոլորտը գյուղատնտեսությունն է: Լուծվում են դրանց սերտիֆիկացման եւ ստանդարտացման հարցերը:
Այս տարի Հայաստան կժամանեն մեծ թվով զբոսաշրջիկներ: Այո, Հայաստանը հետաքրքիր եւ ինքնատիպ երկիր է եւ առաջին հերթին իր ժողովրդի ինտելեկտով ու հյուրասիրությամբ:
սույն թվականի հոկտեմբերին Հայաստանում տեղի կունենա Ֆրանկոֆոնիայի համաշխարհային գագաթաժողովը: Սա շատ կարեւոր միջոցառում է: Մենք պատրաստ ենք բարձր մակարդակով ընդունելու մեր հյուրերին եւ ոչ միայն այդ առիթով:
Հայաստանը բաց տնտեսություն ունեցող երկիր է: Բոլոր ներդրողներին եւ հայ ժողովրդի բարեկամներին հրավիրում եմ մեր երկիր:
Այսօր մեր երկիրը ջանքեր է գործադրում զարգացնելու արտադրության եւ ծառայությունների այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են ռազմաարդյունաբերական համալիրը, դեղագործությունը, գյուղատնտեսությունը, բարձր տեխնոլոգիաները՝ հիմնված տնտեսության եւ հանրային հատվածի թվայնացման, արհեստական ինտելեկտի կիրառման, բարձրակարգ ֆինանսական եւ բանկային միջնորդությունների վրա:
Միաժամանակ գերարդիական է մնում լոգիստիկ, ժամանակակից համակարգի առկայությունը եւ այլընտրանքային տրանսպորտային ուղիների կառուցումը:
Եվ վերջապես ՀՀ ողնաշարը էներգետիկան է, եւ մենք իրականացնում ենք հյուսիս-հարավ կարեւորագույն էներգետիկ միջանցքի կառուցումը, որը թույլ կտա մեզ միանալու էներգետիկ արտաքին ցանցերին:

On June 25, at the Plenary Meeting of the Summer Session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) the RA NA Vice President, the Member of the RA NA delegation to PACE Mikayel Melkumyan delivered a speech.
Large-scale changes have taken place in Armenia since early May of this year . Armenian people showed that if they wished they could make changes. Now a days, radical reforms take place in all spheres of public life in our country.
Especially I would like to emphasize the real socio-economic changes which basis is the formation of free and fair competition relations.
Now there are objective preconditions that large investments can be made in the Republic of Armenia as the democratization process shows that there are clear guarantees for the protection of these investments.
Now adopting a number of laws related to tax and investment policy is in progress .
High technologies are developing at high rates in our country. In this area, annual growth is 20-25%. At the same time, on this basis the educational system and its management are being reformed.
The next important aspect is agriculture. The certification and standardization issues are being solved in this sphere.
This year a great number of tourists will arrive in Armenia. Yes, Armenia is an interesting and unique country and, first of all, with the intellect and hospitality of its people.
This year World La Francophon i e Summit will be held in Armenia in October. This is a very important event. We are ready to receive guests at a high level and not only on this occasion. Armenia is a country with open economy. I invite all the investors and friends of the Armenian people to our country.
Today, our country is making efforts to develop production and services such as military-industrial complex, pharmaceuticals, intensive agriculture, high technologies based on economics and public sector digitalization, artificial intelligence, high-quality financial and banking interventions.
At the same time, the existence of modern logistic system and the construction of alternative transport routes remains actual.
And f inally, the backbone of the e conomy Republic of Armenia is Energy we are building North-South energy corridor which will allow us to connect to external energy networks.