Հաշվի առնելով երկրում ստեղծված քաղաքական իրավիճակը եւ ելնելով քաղաքական լուծումներ տալու անհրաժեշտությունից` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի առաջարկով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում ներկայացված 4 խմբակցությունները հայտարարում են, որ պատրաստակամ են սկսել քննարկումներ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների շուրջ, ձեւավորել աշխատանքային խումբ` յուրաքանչյուր խմբակցությունը ներկայացնող քաղաքական ուժից երեքական ներկայացուցիչ ձեւաչափով:
Աշխատանքային խումբը պատրաստակամ է համագործակցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատանքային խմբի լիազոր ներկայացուցիչների հետ (երեք ներկայացուցիչ):
Քննարկումների հետագա աշխատանքն այլ շահագրգիռ դերակատարների հետ, ժամանակացույցը, պարբերականությունը կհաստատվեն աշխատանքային խմբի առաջիկա քննարկումների ընթացքում:

Taking into consideration the political situation in the country and stemming from the necessity of solving the political solutions, by the proposal of the RA NA President Ara Babloyan the four factions represented in the National Assembly of the Republic of Armenia make a statement that they are ready to begin discussions on the amendments of the Electoral Code, form a working group with the format of three representatives from the political force representing each faction.
The working group is ready to cooperate with the authorized representatives of the working group of the Government of the Republic of Armenia (three representatives).
The further work of the discussion with other concerned players, the schedule, the sequence will be approved during the upcoming discussions of the working group.