ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սլովակիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 25-ին Բրատիսլավայում մասնակցել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակին նվիրված «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանությունների» խորագրով ցուցահանդեսի բացմանը: ԱԺ փոխնախագահն իր ելույթում նշել է.
այս տարի լրանում է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու եւ պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակը. այն ընդունվել է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին: Այս կոնվենցիան Միացյալ ազգերի կոնվենցիաներից առաջինն էր, որն անդրադառնում էր մարդկության խնդիրներին: Օսմանյան կայսրությունում եւ Քեմալական Թուրքիայում հայերի, ասորիների եւ հույների ցեղասպանությունը 20-րդ դարի ամենամեծ աղետներից մեկն էր, որը խլեց ավելի քան 2 մլն անմեղ քրիստոնյաների կյանք:
Հարգելի՛ պարոն Դանկո, հարգելի՛ պարոն Տիտել, ինձ համար մեծ պատիվ է այստեղ գտնվել եւ ձեզ դիմել ոչ միայն որպես Ազգային ժողովի փոխնախագահ, այլ նաեւ որպես ցեղասպանությունը վերապրած հայ եւ հույն ժողովուրդների հետնորդ:
Նախքան ցեղասպանության դեպքերին անդրադառնալը, կցանկանայի խոսել այդ սոսկալի աղետի սկզբնաղբյուրի մասին: Ես կվիճարկեի այն միտքը, որ այս հանցագործությունն Առաջին համաշխարհային պատերազմի պատճառով առաջացած քաոսային երեւույթ էր: Այն սկիզբ է առել դեռեւս Սուլթան Աբդուլ Համիդի օրոք՝ 19-րդ վերջում եւ 20-րդ դարի սկզբում, երբ քրիստոնյաների սպանդ էր տեղի ունենում, այդ թվում էր նաեւ 1909 թվականին 30.000 հայերի կոտորածն Ադանայում:
Ավելին, 1911 թվականին Սալոնիկում երիտթուրքերի կողմից անցկացված գագաթաժողովի ժամանակ բանաձեւ ընդունվեց, ըստ որի կայսրության քրիստոնյա բնակչությունը՝ որպես երկրի զարգացմանը խոչընդոտող ոչ վստահելի բաղադրիչ, դատապարտվեց ոչնչացման ու ձուլման:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին 600 հայ գրողներ, լրագրողներ, բժիշկներ եւ գիտնականներ ձերբակալվեցին ու աքսորվեցին Անատոլիայի խորքերը: Նրանց մի մասը զոհվեց աքսորի ճանապարհին, մյուս մասն էլ այնտեղ հասնելուն պես: Ավելի ուշ՝ հոկտեմբեր ամսին, Օսմանյան կայսրության պատերազմի նախարար Էնվեր Փաշան գերմանացի ռազմական կցորդի ներկայությամբ հայտարարեց. «Մենք պետք է լուծենք հույների հարցը ճիշտ այնպես, ինչպես լուծեցինք հայկական հարցը»:
Հարկ եմ համարում նշել, որ չնայած ավարտվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմը, բայց ոճրագործությունները հույն բնակչության նկատմամբ շարունակվեցին: 1922 թվականի սեպտեմբերին Մուստաֆա Քեմալի զորքերը ներխուժեցին Զմյուռնիա եւ այրելով հայ ու հունական թաղամասերը` ամբողջովին ոչնչացրեցին: Ուինսթոն Չերչիլը Զմյուռնիայի այս ոճրագործությունը նկարագրել է հետեւյալ կերպ. «Քեմալը քաղաքը վերածեց մոխիրների եւ ամբողջությամբ ոչնչացրեց քաղաքի քրիստոնյա բնակչությանը»:
Հարգելի գործընկերներ, քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանությունն Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարի ամենամեծ ոճրագործություններից մեկն է: Այն հանցագործություն է մարդկության դեմ: Ցավոք, Թուրքիան այսօր ոչ միայն շարունակում է վարել ժխտողական քաղաքականություն, այլ նաեւ սատարում է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական քաղաքականությանը, որն էլ տարածաշրջանային մեծ վտանգ է: Եկեք չմոռանանք, որ անպատժելիությունը հանգեցնում է նոր հանցագործությունների:
1988 թվականին Սումգայիթում տեղի ունեցած հայերի սպանդը եւ 2 տարի առաջ ադրբեջանական ագրեսիան ընդդեմ Արցախի բնակչության, երբ անմեղ հայ զինվորներ սպանվեցին եւ գլխատվեցին, նման անպատժելիության օրինակներ են:
Վերջերս Միջին Արեւելքը կանգնեց նույն վտանգի առջեւ, ինչին հայերը, հույները եւ ասորիները մեկ դար առաջ: Անմեղ քրիստոնյաներն ու եզդիները շարունակում են ոչնչացվել իրենց ծագման եւ կրոնի պատճառով. սա անընդունելի է:
Հարգելի գործընկերներ, շնորհակալություն եմ հայտնում Սլովակիային Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար եւ ցանկանում եմ ընդգծել, որ միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյա բնակչության ցեղասպանության ժխտողականությունը, Սումգայիթում տեղի ունեցած հայերի սպանդը, 2016 թվականին Ադրբեջանի կողմից կիրառված ագրեսիան, ինչպես նաեւ եզդիների ցեղասպանությունը»:

Eduard Sharmazanov: The International Community Should Condemn the Turkish Denial, Sumgait and Crimes of Azerbaijan
On May 25, the RA NA Vice President, the Head of Armenia-Slovakia Friendship Group Eduard Sharmazanov took part in the exhibition with the heading Parliamentarians against Genocides dedicated to the 70th anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of the Genocide adopted by the United Nations General Assembly. The NA Vice President noted in his speech:
This year marks the 70th anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Genocide adopted by the United Nations General Assembly on 9 December 1948. The Convention on Genocide was among the first United Nations conventions addressing humanitarian issues. The Genocide of Armenian, Greek and Assyrian minorities in Ottoman Empire and Kemalist Turkey is considered to be one of the greatest disasters of the XX century that has taken lives of more than 2 million of innocent Christians.
Dear Mr. Danko and dear Mr. Tittel,it is a great honourforme to be here and address you as the Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia and as a descendent of both nations who survived the Greek and Armenian Genocide.
Before highlighting the milestones of the genocide I would like to find the roots of this terrible tragedy. I would argue that this crime was not a chaotic phenomenon caused by and limited to the World War I. It dates back to the Christian massacres in the days of Sultan Abdul Hamid at the end of the XIX century and steps into the XX century with the 1909 slaughter of 30,000 Armenians in the city of Adana.
Moreover, during the 1911 Summit in Thessaloniki the Young Turks adopted a resolution according to which the Christian population of the Empire, as an “untrustworthy element hindering the progress of the country”, was condemned to extermination and assimilation.
On April 24 1915, 600 Armenian writers, journalists, doctors, scientists were arrested and exiled to the depths of Anatolia. A part of them died on the way of the exile, while others died after reaching there. Later, in October Enver Pasha, the Ottoman Minister of War, declared in the presence of a German military attache "we shall solve the Greek question, the same way as we have solved the Armenian question”.
It is worth mentioning that although the World War I ended, the atrocities against the Greek population continued. In September 1922, when the troops of Mustafa Kemal invaded the city of Smyrna, the city was set on fire, the Greek and Armenian quarters were totally destroyed.
Winston Churchill described the atrocities of Smyrna in the following way, “Kemal turned the city into ashes and totally exterminated its Christian population’.
The Genocide of Christian minorities in Ottoman Empire is one of the biggest atrocities of the 20th century. This is a crime against humanity. Unfortunately, Turkey today not only continues its policy of denial but also supports Azerbaijan’s non-constructive policy which is a great regional threat.
Let us not forget, that impunity leads to new crimes. The massacre of Armenians in Sumgait 1988 and Azerbaijan’s aggression two years ago against peaceful people of Nagorno-Karabakh when innocent Armenians were killed and beheaded, are examples of such impunity.
Recently, the Middle East faces the same threats as Greeks, Armenians and Assyrians a century ago. Innocent Christians and Yazidis are still being exterminated because of their ethnicity and religion. This is unacceptable.
I would like to thank Slovakia for recognizing the Armenian genocide and would like also to say that International Community must condemn the denial of the genocide of Christian population in Ottoman Empire, the massacre of Armenians in Sumgait, aggression of Azerbaijan in 2016 as well as the Yazidi Genocide.”