ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը մայիսի 17-ին Արմեն Աշոտյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ կառավարության եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ մի պետության պաշտոնական առաքելությունների աշխատակիցների ընտանիքի անդամների` մյուս պետությունում զբաղվածության մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ նախագծի ընդունումը կապահովի համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելու համար նախատեսված ընթացակարգերը:
Համաձայնագրով վարձատրվող աշխատանք իրականացնող ընտանիքի անդամը ենթարկվում է ընդունող պետության օրենքներին, առանց զրկվելու անձնական եւ բնակության վայրի անձեռնմխելիությունից՝ ոլորտում գործող դիվանագիտական կարգին համապատասխան: Նա պահպանում է իր կացության հատուկ կարգավիճակը կամ դիվանագիտական քարտը:
Քվեարկությամբ օրենքի նախագիծն առաջարկվել է ընդգրկել Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագծում:

On May 17, at the extraordinary sitting moderated by Armen Ashotyan the RA NA Standing Committee on Foreign Relations debated and endorsed the draft law on Ratifying the Agreement on the Employment of the Family Members of the Employees of the Official Missions of One State in Another State between the RA Government and the Government of the Republic of France.
The RA Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan informed that the adoption of the draft law would ensure the procedures designed for entering into force the Agreement.
It was proposed to include the draft law by voting in the draft law of the third session of the National Assembly sixth convocation.