ԱԺ նախագահի հանդիպումը հաշմանդամների հետ
Մարտի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կույրերի միավորման խորհրդի հրավերով հանդիպեց միավորման անդամների հետ: Նախքան հանդիպումը ՀՀ Աժ նախագահը բացեց  Մշակույթի տան շենքում տեղակայված համակարգչային կենտրոնը, ուր տեղակայված են 10 համակարգիչներ` հատուկ ծրագրով: Աժ նախագահին կից հաշմանդամների խորհրդի եւ Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի մի խումբ գիտնականների (Արման Քուչուկյանի գլխավորությամբ) աջակցությամբ մշակվել է «Արեւ» համակարգը, որը տեսողության խնդիրներ ունեցողներին լիարժեք հնարացորություններ է ընձեռում աշխատել համակարգիչով` կարդալ, գրել, խմբագրել, օգտվել ինտերնետային ծառայություններից: Հանդիման ժամանակ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ասաց, որ համակարգչային նման մի քանի կենտրոններ արդեն հանրապե տության տարածքում բացվել ու գործում են եւ այս ծրագիրը շարունակվելու է` հնարավորություն տալով տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց լիարժեք ինտեգրվել, սովորել ու աշխատել, նաեւ` ինտերնետային ծառայությունների օգտագործմամբ` աշխատանք գտնել. «Մենք ծրագրեր ունենք հաշմանդամների սոցիալական վիճակը բարելավելու ուղղությամբ,- ասաց Արթուր Բաղդասարյանը:-Մտադիր ենք նմանատիպ կենտրոններ բացել հանրապետության բոլոր մարզերում, որ կարեւոր քայլ եմ համարում հաշմանդամ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության առումով: 2005-2006 թթ. Հայաստանում կբացվի հաշմանդամների ուսուցման ու վերապատրաստման հանրապետական կենտրոն, որը նրանց համար հնարավորություններ կստեղծի մասնակցել միջազգային չափանիշներին համապատասխան ո ւսուցման ու վերաորակավորման ծրագրերին` լուծելով աշխատանքի հարցերը»: Աժ նախագահը հիշեցրեց, որ իր արտասահմանյան բոլոր այցերի ընթացքում այս խնդիրը բարձրացվում է եւ մի շարք երկրների հետ արդեն փորձի փոխանակման ու աջակցության ծրագրերի պայմանավորվածություններ են ձեռքբերվել:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանի նախագահը հանգամանալից պատասխանեց իրեն ուղղված բոլոր հարցերին, որ վերաբերում էին ավանդների վերադարձին, աշխատավարձի ու կենսաթոշակի բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:

Встреча Преседателя НС с инвалидами
5 марта Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с членами Совета объединения слепых. До встречи Председатель НС РА открыл Компьютерный центр, размещенный в здании Дома культуры, который оснащен 10 компьютерами со специальной программой. При содействии группы ученых Совета по вопросам инвалидов при Председателе НС и ереванского Научно-исследовательского института матеметических машин во главе с Арманом Кучукяном была разработана система ,,Арев'', которая предоставляет полноценную возможность людям, имеющим проблемы со зрением, работать с компьютером: читать, писать, редактировать, пользоваться интернетом. Во время встречи Председатель НСАртур Багдасарян сказал, что такие компьютерные центры уже открыты и действуют на территории республики, и эта программа будет продолжаться, давая возможность людям с ограниченным зрением полноценно интегрироваться в общество, учиться и работать, а также через интернет найти работу. ,,У нас есть программы по улучшению социального положения инвалидов. Мы намерены создать такие центры во всех областях республики, что я считаю важным шагом в плане защиты прав граждан-инвалидов. В 2005-2006 гг. в Армении откроется республиканский центр по обучению и переподготовке инвалидов, который создаст для них возможность участвовать в программах обучения и переквалификации, соответствующих международным критериям, тем самым решая вопрос трудоустройства'', - сказал Артур Багдасарян. Председатель НС напомнил, что в ходе всех его зарубежных официальных визитов ставится эта проблема, и уже с рядом стран достигнуты договоренности о программах по обмену опытом и содействию.
В ходе встречи Председатель парламента обстоятельно ответил на все вопросы, касающиеся возвращения вкладов, повышения пенсий и зарплаты, создания новых рабочий мест.