ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ապրիլի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններին, ՀՀ վարչապետի առաջիկա ընտրությանը:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության դերը երկրի զարգացման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ մայիսի մեկին ՀՀ Ազգային ժողովում կանցկացվի ՀՀ վարչապետի ընտրություն՝ ՀՀ Սահմանադրությանը եւ օրենքներին համապատասխան:
Ժոնաթան Լաքոտը կարեւորել է խաղաղ ցույցերի անցկացման հնարավորությունը Հանրապետությունում եւ այդ օրերին ուժային կառույցների, ինչպես նաեւ ցույցի մասնակիցների պահվածքը:
Ֆրանսիայի դեսպանը հույս է հայտնել, որ գործընթացները կընթանան խորհրդարանի եւ այլ ժողովրդավարական ինստիտուտների շրջանակներում:
Զրուցակիցները երկուստեք հույս են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի ընտրությունից հետո երկրում իրավիճակը կվերադառնա իր բնականոն հունին:

On April 27, the RA NA President Ara Babloyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia Jonathan Lacôte.
The interlocutors touched upon the recent events going on in Armenia and the RA Prime Minister’s upcoming election.
Ara Babloyan has noted that Armenia highlights the role of the protection of human rights, democracy and freedom of speech in the development of the country.
According to the Head of the Parliament, on May 1, the RA Prime Minister’s election will be held in the RA National Assembly, in accordance with the RA Constitution and the laws.
Jonathan Lacôte emphasized the possibility of holding peaceful demonstrations in the Republic, and the behaviour of the law enforcement structures, as well as demonstration participants during those days.
The Ambassador of France expressed hope that the processes would go on within the framework of the parliament and other democratic institutes.
The interlocutors expressed hope that after the RA Prime Minister’s election the situation in the country would return to its natural mainstream.