ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ապրիլի 27-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում տեղի ունեցող վերջին իրադարձություններին, ՀՀ վարչապետի առաջիկա ընտրությանը:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է մարդու իրավունքների պաշտպանության, ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության դերը երկրի զարգացման գործում:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ մայիսի մեկին ՀՀ Ազգային ժողովում կանցկացվի ՀՀ վարչապետի ընտրություն՝ ՀՀ Սահմանադրությանը եւ օրենքներին համապատասխան:
Ժոնաթան Լաքոտը կարեւորել է խաղաղ ցույցերի անցկացման հնարավորությունը Հանրապետությունում եւ այդ օրերին ուժային կառույցների, ինչպես նաեւ ցույցի մասնակիցների պահվածքը:
Ֆրանսիայի դեսպանը հույս է հայտնել, որ գործընթացները կընթանան խորհրդարանի եւ այլ ժողովրդավարական ինստիտուտների շրջանակներում:
Զրուցակիցները երկուստեք հույս են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի ընտրությունից հետո երկրում իրավիճակը կվերադառնա իր բնականոն հունին:

27 апреля Председатель НС А.Баблоян принял    Чрезвычайного и Полномочного посла Франции в Армении Жонатана Лакота.
Собеседники обратились к последним событиям в Армении, предстоящим выборам премьер-министра РА.
А.Баблоян отметил, что Армения осознает важную роль защиты прав человека, демократии и свободы слова в развитии страны.
Глава парламента проинформировал о проведении 1 мая в НС выборов премьер-министра РА – согласно Конституции и законам РА.
Жонатан Лакот отметил возможность проведения мирных митингов в республике и поведение в эти дни силовых структур, а также демонстрантов.
Посол Франции выразил надежду, что процессы будут протекать в рамках парламента и других демократических институтов.
Собеседники обоюдно выразили надежду, что после выборов премьер-министра РА ситуация в стране войдет в нормальное русло.