ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
այսօր Օսմանյան Թուրքիայում պետական մակարդակով կազմակերպված եւ իրականացված Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի օրն է: 1915 թվականի եղեռնագործությունից հետո անցած ավելի քան մեկ դարը միաժամանակ ոգեկոչման ու հաստատակամության ժամանակաշրջան է, որը դրսեւորում է մեր ժողովուրդը` փաստելով, որ մեզ անհնար է հաղթել նույնիսկ ցեղասպանությամբ:
Հայաստանն այսօր ցեղասպանությունների դեմ պայքարի առաջամարտիկների շարքում է: Մենք հիշեցնում եւ նախազգուշացնում ենք քաղաքակիրթ աշխարհին, որ մարդկային գենոֆոնդի դեմ ուղղված հանցագործությունները` ի դեմս Հայոց ցեղասպանության, ծանրագույնն են մարդու կյանքի նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների շարքում: Ավելի քան 100 տարի առաջ գուցե աշխարհում այնքան չարության ու ատելության կուտակում չկար, որքան մեր օրերում է, սակայն աշխարհի անտարբերությունն այն ժամանակ հանգեցրեց միլիոնավոր մարդկային զոհերի, ովքեր ցեղասպանվեցին կամ իրենց բնօրրաններից բռնի տեղահանվեցին ազգային պատկանելության` հայ լինելու պատճառով: Այսօր միջազգային հանրությունից պահանջվում է ոչ միայն անտարբեր չլինել, այլեւ կանխարգելիչ ու պատժիչ քայլեր կատարել բոլոր նրանց նկատմամբ, ում հոգեբանության, մտածելակերպի ու գործունեության հիմքում ատելությունն է այլոց հանդեպ, ում գիտակցության մեջ, որպես պետություն կամ անհատ, ժխտողականությունը Հայոց ցեղասպանության հանդեպ շարունակում է տիրապետող մնալ: Այլապես ցեղասպանությունը` որպես չդատապարտված ու մերժելի մեծագույն հանցագործություն, որպես ողբերգություն, շարունակելու է տեղ գտնել նաեւ մերօրյա իրականության եւ աշխարհի նորագույն պատմության մեջ:
որեւէ մեկն ի զորու չէ փոփոխել անցյալը, բայց մենք պարտավոր ենք հետ նայել` երբեւէ չմոռանալու 1915թ. ողբերգությունը, ոգեկոչելու մեր սրբադասված նահատակներին: Սակայն մենք առավել քան վստահ պետք է նայենք ներկային եւ, որ ամենակարեւորն է, ապագային: Նայենք ու գործենք վճռականությամբ, հաղթենք ու հզորանանք` մեզանով իսկ խորհրդանշելով վերածնունդը եւ երբեք չխամրող հիշողությունը:
Ապրիլի 24-ը մեզ միաժամանակ հիշեցնում է մեր մեծագույն կորուստների եւ այն մասին, թե որքան ամուր, անկոտրում եւ կենսունակ ենք մենք: Ուստի, մշտապես վառ պահելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը` պարտավոր ենք ունենալ ավելի ուժեղ Հայաստան, անվտանգ Արցախ եւ համախմբված Սփյուռք` հանուն հուսալի եւ լուսավոր ապագայի:

Address by RA National Assembly President Ara Babloyan on Remembrance Day of Armenian Genocide Victims
Today, the remembrance day of the Armenian Genocide innocent victims organized and perpetrated at state level in the Ottoman Turkey. At the same time for the last more than one century after 1915 Genocide is a period of remembrance and inflexibility which shows our people, documenting that it is impossible to win us even with Genocide.
Now Armenia is among the forerunners of the struggle against genocides. We remind and warn the civilized world that crimes committed against human genofond on behalf of the Armenian Genocide, are the gravest in the series of the encroachments being implemented towards human life. More than 100 years ago maybe there was so much accumulation of evil and hatred in the world, as it is in our days, however at that time the indifference of the world resulted in millions of human victims, who were massacred or were forcibly deported from their birthplace because of national belonging, being Armenian. Today, it is required from the international community not only to be indifferent, but also to take preventive and punitive measures towards all those, in the basis of whose psychology, way of thinking and activity there is hatred towards others, in whose conscience as a state or individual, the denialism towards Armenian Genocide remains ruling. Otherwise, the genocide as a non-condemned and deniable greatest crime, as a tragedy, is continuing to find its place in today’s reality and the newest history of the world.
Nobody is able to change the past, but we should look back, never forget the 1915 tragedy, and remember our canonized martyrs. However, we are more than sure that we should look at the present and the most important thing is, look at the future. We should look and act with resoluteness, win and become powerful, with that symbolizing the renaissance and never fading memory.
April 24 at the same time reminds us about our greatest losses and the fact how firm, unbending and vital we are. Thus, keeping always bright the memory of the Armenian Genocide victims, we should have stronger Armenia, secure Artsakh and consolidated Diaspora for reliable and bright future.