ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
այսօր Օսմանյան Թուրքիայում պետական մակարդակով կազմակերպված եւ իրականացված Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի օրն է: 1915 թվականի եղեռնագործությունից հետո անցած ավելի քան մեկ դարը միաժամանակ ոգեկոչման ու հաստատակամության ժամանակաշրջան է, որը դրսեւորում է մեր ժողովուրդը` փաստելով, որ մեզ անհնար է հաղթել նույնիսկ ցեղասպանությամբ:
Հայաստանն այսօր ցեղասպանությունների դեմ պայքարի առաջամարտիկների շարքում է: Մենք հիշեցնում եւ նախազգուշացնում ենք քաղաքակիրթ աշխարհին, որ մարդկային գենոֆոնդի դեմ ուղղված հանցագործությունները` ի դեմս Հայոց ցեղասպանության, ծանրագույնն են մարդու կյանքի նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների շարքում: Ավելի քան 100 տարի առաջ գուցե աշխարհում այնքան չարության ու ատելության կուտակում չկար, որքան մեր օրերում է, սակայն աշխարհի անտարբերությունն այն ժամանակ հանգեցրեց միլիոնավոր մարդկային զոհերի, ովքեր ցեղասպանվեցին կամ իրենց բնօրրաններից բռնի տեղահանվեցին ազգային պատկանելության` հայ լինելու պատճառով: Այսօր միջազգային հանրությունից պահանջվում է ոչ միայն անտարբեր չլինել, այլեւ կանխարգելիչ ու պատժիչ քայլեր կատարել բոլոր նրանց նկատմամբ, ում հոգեբանության, մտածելակերպի ու գործունեության հիմքում ատելությունն է այլոց հանդեպ, ում գիտակցության մեջ, որպես պետություն կամ անհատ, ժխտողականությունը Հայոց ցեղասպանության հանդեպ շարունակում է տիրապետող մնալ: Այլապես ցեղասպանությունը` որպես չդատապարտված ու մերժելի մեծագույն հանցագործություն, որպես ողբերգություն, շարունակելու է տեղ գտնել նաեւ մերօրյա իրականության եւ աշխարհի նորագույն պատմության մեջ:
որեւէ մեկն ի զորու չէ փոփոխել անցյալը, բայց մենք պարտավոր ենք հետ նայել` երբեւէ չմոռանալու 1915թ. ողբերգությունը, ոգեկոչելու մեր սրբադասված նահատակներին: Սակայն մենք առավել քան վստահ պետք է նայենք ներկային եւ, որ ամենակարեւորն է, ապագային: Նայենք ու գործենք վճռականությամբ, հաղթենք ու հզորանանք` մեզանով իսկ խորհրդանշելով վերածնունդը եւ երբեք չխամրող հիշողությունը:
Ապրիլի 24-ը մեզ միաժամանակ հիշեցնում է մեր մեծագույն կորուստների եւ այն մասին, թե որքան ամուր, անկոտրում եւ կենսունակ ենք մենք: Ուստի, մշտապես վառ պահելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը` պարտավոր ենք ունենալ ավելի ուժեղ Հայաստան, անվտանգ Արցախ եւ համախմբված Սփյուռք` հանուն հուսալի եւ լուսավոր ապագայի:

Послание Председателя НС А.Баблояна к дню памяти жертв Геноцида армян
сегодня день памяти безвинных жертв организованного и осуществленного Османской Турцией на государственном уровне Геноцида армян. Прошедшее после Великой Резни 1915 года более чем столетие в то же время период проявляемой нашим народом памяти и твердости, констатирующий, что нас невозможно победить даже геноцидом.
Армения сегодня в авангарде борьбы с геноцидами. Мы напоминаем и предупреждаем цивилизованный мир, что преступления против человеческого генофонда – на примере Геноцида армян – тяжелейшие в ряду совершаемых в отношении жизни человека     злодеяний. Более 100 лет назад, возможно, не было в мире такого скопления зла и ненависти, какое наблюдается в наши дни, но безразличие мира в то время привело к миллионным человеческим жертвам среди армян, убитых или депортированных из родных очагов лишь по национальной принадлежности. Сегодня от мирового сообщества требуется не только побороть безразличие, но и предпринять превентивные и карательные меры ко всем тем, в основе психологии, менталитета и деятельности которых ненависть к другим, в сознании которых, как государства или личности, отрицание Геноцида армян продолжает оставаться превалирующим. Иначе геноцид, как неосужденное и отвергаемое величайшее преступление, как трагедия, будет иметь место также в нашей действительности и в новейшей мировой истории.
никто не в силах изменить прошлое, но мы обязаны оглядываться назад, никогда не забывая трагедию 1915 года, памятуя о наших о священн ых мучениках. Однако мы увереннее должны смотреть в настоящее и, самое главное, в будущее. Смотреть и действовать решительно, побеждать и становиться сильнее, именно нами символизируя возрождение и никогда не угасающую память.
24 апреля в то же время напоминает нам о наших величайших потерях и о том, сколь мы крепки, стойки и жизнеспособны.   Поэтому, всегда сохраняя яркую память о жертвах Геноцида армян, мы обязаны иметь более сильную Армению, безопасный Арцах и консолидированную Диаспору – во имя надежного и светлого грядущего".