Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ապրիլի 12-ին մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (ՀԱՊԿ ԽՎ) խորհրդի նիստի աշխատանքը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Նիստին մասնակցել են նաեւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի խորհրդարանների ղեկավարները:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի առաջարկով ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ վեհաժողովի հաջորդ լիագումար նիստերը կանցկացվեն Երեւանում՝ հոկտեմբերի 29-30-ը:
ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ, ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի նախագահությամբ քննարկվել են ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեությանն առնչվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի Մինսկի նստաշրջանի արդյունքները, կազմակերպության պատասխանատվության գոտում իրադրության եւ արդի ժամանակներում հավաքական անվտանգության մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու միջոցներին, 2018 թվականին ՀԱՊԿ-ում Ղազախստանի նախագահության առաջնահերթություններին, ՌԴ նախագահի ընտրություններին միջազգային դիտորդական առաքելությամբ ՀԱՊԿ ԽՎ պատվիրակությունների մասնակցությանը, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրությունների համապատասխանեցման եւ ներդաշնակեցման հարցում 2016-2020թթ. ՀԱՊԿ ԽՎ գործունեության ծրագրում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելուն վերաբերող, օրակարգային այլ հարցեր:
«ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանին (22-23 փետրվարի 2018, Վիեննա) ՀԱՊԿ անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների մասնակցության արդյունքների եւ ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային նստաշրջանին ընդառաջ (7-11 հուլիս, 2018 թ, Բեռլին) կազմակերպության անդամ երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների գործողությունների համակարգման վերաբերյալ» հարցը քննարկման է ներկայացրել ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը:

12 апреля в Таврическом дворце Санкт-Петербурга начало работу заседание Совета ПА ОДКБ, в котором принял участие Председатель НС А.Баблоян.
В заседании участвовали также Генеральный секретарь ОДКБ Ю.Хачатуров, главы парламентов Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана.
По предложению Председателя НС А.Баблояна следующие заседания Совета ПА ОДКБ и Ассамблеи пройдут 29-30 октября в Ереване.
Под председательством Председателя ПА ОДКБ, Председателя Госдумы ФС РФ В.Володина обсужден ряд вопросов, касающихся деятельности ПА ОДКБ, в частности итогов Минской сессии   Совета ПА ОДКБ, ситуации в зоне ответственности организации и противодействия современным вызовам и угрозам коллективной безопасности, приоритетов председательства Казахстана в ОДКБ в 2018 г., участия делегаций стран-членов ОДКБ с международной наблюдательной миссией на выборах президента РФ, внесения дополнений и изменений в программу деятельности ПА ОДКБ по сближению и гармонизации национального законодательства государств-членов ОДКБ на 2016–2020 гг. и др.
Вопрос об участии парламентских делегаций стран-членов ОДКБ на зимней сессии (22-23 февраля 2018 г., Вена) ПА ОБСЕ и о координации действий парламентских делегаций стран-членов организации к летней сессии (7-11 июля 2018 г., Берлин) ПА ОБСЕ представил к обсуждению председатель Комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству, председатель Постоянной комиссии по экономическим вопросам НС РА Х.Арутюнян.