ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում ապրիլի 6-ին քննարկվել է ՀՀ կառավարության հեղինակած «Ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքի նախագիծը: Հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռուստամ Մախմուդյանի հրավերով խորհրդարան էր այցելել Հայաստանում եզդիական համայնքի մոտ 70 ներկայացուցիչ:
Հանձնաժողովի փոխնախագահը կարեւորել է օրինագիծը եւ նկատել, որ եզդիական համայնքն այնքան էլ ակտիվ չէ նախագծի շուրջ տեղի ունեցող հանրային քննարկումներում: Ռուստամ Մախմուդյանը հորդորել է մանրամասն ծանոթանալ նախաձեռնությանը, ներկայացնել առաջարկներ:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Վիգեն Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ նախագծի առկայությունը պայմանավորված է 2015 թվականին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխություններով: Ըստ նրա՝ եղել են հատվածական իրավակարգավորումներ, սակայն անհրաժեշտություն կա ունենալու միասնական օրենք:
Նախագծով սահմանվում են «ազգային փոքրամասնություն» եւ «ազգային փոքրամասնության ներկայացուցիչ» հասկացությունները, ամրագրվում նրանց իրավունքներն ու վերջիններիս իրականացման երաշխիքները տարբեր ոլորտներում, սահմանվում դրույթներ՝ ուղղված ազգային փոքրամասնությունների ինքնության պահպանմանը, կրթությանը եւ այլ հարցերի լուծմանը:
Վիգեն Քոչարյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է ստեղծել Ազգային փոքրամասնությունների պալատ, որը գործելու է Հանրային խորհրդին առընթեր: Նրա գնահատմամբ՝ նախագիծը ոլորտում արմատական փոփոխություններ չի նախատեսում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ եզդիական համայնքին մտահոգող մի շարք խնդիրներ, որոնք վերաբերում էին գյուղական դպրոցների օպտիմալացմանը, դասագրքերին, ճանապարհների վիճակին, գյուղական որոշ համայնքներում ջրաչափերի բացակայությանը, արտամրցութային կարգով բուհեր ընդունվելու հնարավորությանը, զինծառայողների արձակուրդներին եւ այլն:
Ռուստամ Մախմուդյանը հայրենակիցներին է ներկայացրել իր մեկ տարվա խորհրդարանական գործունեությունը:
Եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները երախտագիտություն են հայտնել ՀՀ Ազգային ժողովին «Ահաբեկչական խմբավորումների կողմից նրանց վերահսկողության ներքո գտնվող Իրաքի Հանրապետության տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014 թվականին իրականացված ցեղասպանության դատապարտման մասին» 2018 թվականի հունվարի 16-ին ընդունած հայտարարության համար:

6 апреля по инициативе Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам и защите прав человека обсужден предложенный Правительством РА проект закона РА “О национальных меньшинствах”. По приглашению зампредседателя комиссии Р.Махмудяна парламент посетили около 70 представителей езидской общины Армении.
Г-н Махмудян, подчеркнув важность законопроекта, заметил, что езидская община не столь активна в общественных обсуждениях документа. Он призвал детально ознакомиться с законодательной инициативой, представить предложения.
Заместитель министра юстиции РА В.Кочарян сообщил, что разработка проекта обусловлена конституционными изменениями 2015 года. По его мнению, несмотря на имевшиеся частные правовые поправки, ощущается необходимость иметь единый закон.
Проектом вводятся понятия “национальное меньшинство” и “представитель национального меньшинства”, закрепляются их права и гарантии реализации последних в различных сферах, определяются положения по сохранению идентичности нацменьшинств, решению образовательных и других вопросов.
В.Кочарян проинформировал, что предусматривается создание Палаты нацменьшинств, которая будет действовать при Общественном совете. В его оценке, проект не предусматривает кардинальных изменений в сфере.
На встрече обсужден также ряд волнующих езидскую общину проблем, которые касаются оптимизации сельских школ, школьных учебников, состояния дорог и др.
Р.Махмудян представил соотечественникам свою годовую деятельность в парламенте.
Представители езидской общины выразили признательность за принятое НС РА 16 января 2018 г. Заявление “Об осуждении совершенного террористическими группировками на подконтрольных им территориях Республики Ирак геноцида езидского народа в 2014 г.”.