ՀՀ Ազգային ժողովի՝ մարտի 21-ի նիստում Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ է նշանակվել Հրայր Թովմասյանը:
Ծնվել է 1970թ. հուլիսի 8-ին Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղում: 1977-1987թթ. սովորել է Դարակերտի միջնակարգ դպրոցում:
1988-1990թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: Պահեստազորի մայոր է:
1990-1995թթ. սովորել է «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի միջազգային իրավունքի ֆակուլտետում: Իրավաբան: 1996-1998թթ. ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության եւ իրավունքի ինստիտուտի պետաիրավական հետազոտությունների բաժնում:
1996-1998թթ. աշխատել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության առաջատար մասնագետ:
1998-1999թթ. աշխատել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության գլխավոր մասնագետ:
1999-2001թթ. աշխատել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության ղեկավարի տեղակալ:
2001 թվականի ապրիլ-օգոստոս ամիսներին եղել է ՀՀ բնապահպանության փոխնախարար:
1998 թվականից դասավանդում է Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանում, 2006-2010թթ. դասավանդել է «Գլաձոր» համալսարանում:
2006 թվականից դասախոսություններ է կարդում Եվրոպայի խորհրդի Երեւանի քաղաքական դասընթացների դպրոցում, նաեւ նույն դպրոցի շրջանավարտ է:
2001-2010թթ. եղել է Գերմանիայի տեխնիկական համագործակցություն ընկերության (GTZ) «Իրավական համակարգի ամրապնդման համար խորհրդատվություն» ծրագրի իրավաբան: 2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին եղել է նույն ընկերության «Հարավային Կովկասում իրավական եւ դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի իրավախորհրդատու:
2010 թվականի դեկտեմբերի 17-ից մինչեւ 2014 թվականի ապրիլի 30-ը եղել է ՀՀ արդարադատության նախարար:
2013-2015 թթ. եղել է Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ:
2014 թվականի մայիսի 26-ից մինչեւ 2017թ. մայիսի 18-ը եղել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար:
2017թ. ապրիլի 2-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համապետական ընտրական ցուցակով:
2017 թվականի մայիսի 20-ից մինչեւ 2018 թվականի փետրվարի 16-ը եղել է ԱԺ պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2018 թվականի մարտի 2-ին նշանակվել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ:
Պարգեւատրվել է «Մխիթար Գոշ» (2013) եւ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի (2016 թ.) մեդալներով:
2000 թվականին Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական գիտությունների գիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման հիմնահարցերը» թեմայով՝ ստանալով իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2017 թվականին Պետական կառավարման ակադեմիայի իրավաբանական գիտությունների գիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդում պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն «Կառավարման կիսանախագահական ձեւը Հայաստանի Հանրապետությունում (սահմանադրական մոդել եւ իրականություն)» թեմայով՝ ստանալով իրավաբանական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան:

At March 21 sitting of the RA National Assembly Hrayr Tovmasyan was appointed President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
He was born on July 8, 1970 in the village of Darakert in Ararat Marz.
1977- 1987 - studied in Darakert Secondary School.
1988 - 1990 - served in the Soviet Army. Reserve Major.
1995 - Graduated from the Faculty of International Law of Gladzor Management University. Lawyer. In 1996-1998 he studied in the Department of the RA NAS State and Legal Studies of the Institute of Philosophy and Law.
1996 - 1998 - Leading Specialist of the Legal Consulting Service in the Staff of the RA Constitutional Court.
1998 - 1999 - Chief Specialist of the Legal Consulting Service in the Staff of the RA Constitutional Court.
1999 - 2001 - Deputy Head of the Legal Consulting Service in the Staff of the RA Constitutional Court.
April - August 2001 – RA Deputy Minister of Nature Protection
Since 1998 - Lecturer at Russian-Armenian (Slavonic) University
2006 - 2010 - Lecturer at Gladzor University.
Since 2006 – Lecturer at Yerevan School of Political Courses, also Graduate of the same School.
2001- 2010 - Lawyer of the programme Consultation for Strengthening the Legal System of the German Association for Technical Cooperation. January-November 2010 - Legal Advisor of the programme “Consultation for Legal and Judicial Reforms in the South Caucasus” of the same Company
December 17, 2010 – April 30, 2014 – RA Minister of Justice
2013-2015 - Member of the Specialized Commission for Constitutional Reforms adjunct to the President of the Republic
May 26, 2014 – May 18, 2017 - Chief of Staff, Secretary General of the RA NA Staff
April 2, 2017 – He was elected RA NA deputy from the RPA national electoral list.
From May 20, 2017 – February 16, 2018 – Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights.
March 2, 2017 – he was appointed member of the RA Constitutional Court.
Awarded Medal Mkhitar Gosh (2013), 1st Degree Medal For Services Rendered to Motherland (2016).
In 2000 he defended candidate thesis in the Council Granting Legal Scientific Degrees of Yerevan State Management University on the theme The Problems of Execution of the RA Citizens’ Electoral Right, receiving Candidate of Legal Sciences.
In 2017 he defended candidate thesis in the Council Granting Legal Scientific Degrees of Yerevan State Management University on the theme Semi-Presidential System of Government in the Republic of Armenia (Constitutional Model and Reality), receiving Scientific Degree of Doctor.