Մարտի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Քննարկվել եւ հաստատվել է «Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված 2018 թվականի ապրիլի 9-ի հատուկ նիստը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում գումարելու եւ նիստի անցկացման կարգը սահմանելու մասին» ԱԺ խորհրդի որոշման նախագիծը: Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված ապրիլի 9-ի Ազգային ժողովի հատուկ նիստը կգումարվի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում՝ ժամը 12:00-ին:
Խորհուրդը հաստատել է Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի` մարտի 20-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել են հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ տեւողությունը:
Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին նախագծում ընդգրկվել է 9, մարտի 20-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում՝ 25 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ լրացումներ են կատարվել նաեւ «Ազգային ժողովի բարեկամական խմբերի կազմերը հաստատելու մասին», փոփոխություն՝ «Միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում ԱԺ պատվիրակությունների կազմերը հաստատելու մասին» որոշումների մեջ:

19 марта состоялось заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Баблоян.
Обсужден и утвержден проект решения Совета НС “О созыве и порядке проведения специального заседания, посвященного вступлению в должность Президента Республики 9 апреля 2018 г. в СКК им.К.Демирчяна”. Специальное заседание, посвященное вступлению в должность Президента Республики, будет созвано в СКК им.К.Демирчяна   9 апреля 2018 г., в 12:00 часов.
Совет утвердил проекты повесток дня третьей сессии и созываемых 20 марта очередных заседаний НС.   Определены последовательность и длительность обсуждений повесточных вопросов.
В проект о внесении дополнений в повестку дня третьей сессии НС шестого созыва включено 9 вопросов, в проект повестки дня созываемых 20 марта очередных заседаний – 25 вопросов.
По решению Совета также внесены дополнения в решение “Об утверждении составов групп дружбы НС”, изменение – в решение “Об утверждении составов делегаций НС в международных парламентских организациях”.