ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մարտի 15-ին ծննդյան 70-ամյակի առթիվ ՀՀ Գերագույն խորհրդի նախկին պատգամավոր Մարզպետունի Մարգարյանին պարգեւատրել է ՀՀ ԱԺ նախագահի հուշամեդալով:
Շնորհավորելով Մարզպետունի Մարգարյանին պարգեւատրման կապակցությամբ` ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել նրա գործունեությունը պետական տարբեր կառույցներում աշխատելու տարիներին, կարեւորել նախկին պատգամավորի՝ իր փորձը սերունդներին փոխանցելու եւ աջակցելու պատրաստակամությունը: Խորհրդարանի ղեկավարը մաղթել է նրան երկար տարիների կյանք եւ քաջառողջություն:
Մարզպետունի Մարգարյանը, շնորհակալություն հայտնելով պարգեւի համար, նշել է, որ միաժամանակ հպարտ է եւ հուզված. «Ապրել եմ՝ ապրեցնելով, փորձել եմ գործով ապացուցել իմ ազգին եւ գաղափարներին նվիրված լինելը»:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը նշել է. «Մարզպետունի Մարգարյանը հարգված անձնավորություն է Գյումրիում: Մեծերին պիտի հարգել, որովհետեւ կյանքը նրանց դարձնում է իմաստուն եւ ավելի զգուշավոր: Տարբեր երկրներում կիրառում են մեծերի փորձը, համագործակցում նրանց հետ՝ ի շահ երկրի բարօրության»:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Վարդեւան Գրիգորյանը նույնպես շնորհավորել է Մարզպետունի Մարգարյանին՝ նշելով, որ անգնահատելի է ՀՀ Գերագույն խորհրդի եւ նախկին պատգամավորների դերը Երրորդ հանրապետության ստեղծման ու կայացման ճանապարհին:
«Պառլամենտական սերունդ» ՀԿ նախագահ Մեխակ Մխիթարյանը շնորհակալություն է հայտնել Արա Բաբլոյանին հասարակական կազմակերպության անդամների անունից եւ ընդգծել նախկին ու ներկա ԱԺ պատգամավորների համագործակցության եւ փորձի փոխանակման կարեւորությունը: ՀԿ անդամների անունից նա պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցելու խորհրդարանում անցկացվող միջոցառումներին:

15 марта Председатель НС А.Баблоян наградил в связи с 70-летием бывшего депутата Верховного Совета РА Марзпетуни Маргаряна Памятной медалью Председателя НС РА.
Поздравляя с награждением, спикер НС высоко оценил деятельность   М.Маргаряна в годы работы в различных государственных структурах, подчеркнул готовность бывшего депутата передать свой опыт   новым поколениям, всячески помогать им. Глава парламента пожелал юбиляру долгой жизни и крепкого здоровья.
М.Маргарян, поблагодарив за награду, отметил, что весьма горд и взволнован событием, заметив, что “в жизни всегда   пытался делом доказать верность своему народу и идеям”.
Вице-спикер НС М.Мелкумян подчеркнул: “Марзпетуни Маргарян – уважаемая личность в Гюмри. Старших надо уважать, так как жизнь делает их мудрыми и более осторожными. В различных странах применяют опыт старших, сотрудничают с ними – в интересах благополучия страны”.
По достоинству оценил жизнь и деятельность награжденного также депутат НС В.Григорян.
Председатель общественной организации “Парламентское поколение” М.Мхитарян  поблагодарил А.Баблояна от имени членов организации и подчеркнул важность сотрудничества и обмена опытом бывших и нынешних депутатов НС. От имени своей организации он выразил готовность участвовать в проводимых в парламенте мероприятиях.