ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մարտի 13-ին ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի պատվիրակությանը` Կոնստանտին Կոսաչովի գլխավորությամբ:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով պատվիրակության անդամներին խորհրդարանում, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի համատեղ նիստերի աշխատանքին մաղթել է հաջողություն: Նա վստահություն է հայտնել, որ պատվիրակության այցը կնպաստի հայ-ռուսական միջպետական եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացմանը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երկու երկրների հարաբերությունները խարսխված են բազմադարյան բարեկամության եւ պատմական ամուր կապերի վրա:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ խորհրդարանների միջեւ փոխգործակցությունը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում հայ-ռուսական միջպետական հարաբերությունների օրակարգում: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի համատեղ նիստերի աշխատանքը, որը հարթակ է երկու երկրների օրենսդիրների երկխոսության համար եւ հնարավորություն է տալիս քննարկելու երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի մեծ շրջանակ:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է համագործակցությունը միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում եւ նշել, որ այս գործում մեծ է օրենսդիր մարմինների համապատասխան հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի գործունեության դերը:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստանը բացառիկ դաշնակից է Ռուսաստանի համար. շփման եզրերը եւ օրակարգերը հաճախ են համընկնում:
Կոնստանտին Կոսաչովը ՀՀ ԱԺ նախագահին է ներկայացրել օրվա առաջին համատեղ նիստում քննարկված հարցերը եւ նշել, որ նիստերի օրակարգում ներառված են երկու երկրների անվտանգությանը, ռազմավարական գործընկերությանը եւ միջխորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր:
Պարոն Կոսաչովը նույնպես կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության եւ փոխշահավետ համագործակցության դերը միջազգային կառույցներում՝ նշելով, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանն ընդգրկված են մոտ յոթ վեհաժողովի կազմում. հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ սա պատահական համընկնում չէ, խոսքը ընդհանուր հետաքրքրությունների մասին է:
Կոնստանտին Կոսաչովը հույս է հայտնել, որ համատեղ նիստերի ընթացքում քննարկված երկկողմ հետաքրքրություն ունեցող հարցերը հնարավորինս արագ կլուծվեն:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները քննարկել են խորհրդարանական համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր եւս:

On March 13, the RA NA President Ara Babloyan received the delegation of the Committee on International Affairs of the RF Federal Assembly Council of Federation led by Konstantin Kosachev being in Armenia on a working visit.
Welcoming the members of the delegation in the parliament, Ara Babloyan wished success the joint sittings of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF Federal Assembly Council of Federation Committee on International Affairs. He expressed confidence that the visit of the delegation would promote the deepening of the Armenian-Russian inter-state and inter-parliamentary cooperation. In the RA NA President’s word, the relations of the two countries are anchored on the centuries-old and historical firm ties.
Ara Babloyan has noted that the cooperation between the parliaments has an important role on the agenda of the Armenian-Russian inter-state relations. In that context the RA NA President has highly assessed the work of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations and the RF Federal Assembly Council of Federation Committee on International Affairs which is a platform for the dialogue of the two countries’ legislators and gives an opportunity to discuss a big circle of items of bilateral interest.
Ara Babloyan has highlighted the cooperation in the international parliamentary organizations and has noted that in this issue the role of the relevant Committees of the legislative bodies and Friendship Groups is great.
Expressing his gratitude for the reception, Committee Chair on International Affairs of the RF Federal Assembly Council of Federation Konstantin Kosachev has stated that Armenia is a unique ally for Russia: the limits for contacts and the agendas often coincide.
At the first joint sitting of the day Konstantin Kosachev has presented to the RA NA President the discussed items and has noted that numerous items on the security of the two countries, the strategic partnership and the inter-parliamentary cooperation are included in the agenda.
Mr Kosachev also emphasized the role of the parliamentary diplomacy and mutually beneficial cooperation in the international structures, noting that Russia and Armenia are involved in about seven Assemblies: in the Committee Chair’s word, it is not an accidental coincidence – it is about common interests.
Konstantin Kosachev expressed hope that during the joint sittings the issues of the discussed bilateral interest would be quickly solved as soon as possible.
At the end of the meeting the interlocutors also discussed a number of issues concerning the parliamentary cooperation.