Հմայակ Կոնստանտինի Հովհաննիսյան
1982թ. ավարտել է Մոսկվայի Մ. Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանը: Փիլիսոփա: Քաղաքագետ: Փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու, քաղաքագիտության դոկտոր:
1982-1986թթ. սովորել է Մոսկվայի պետհամալսարանի ասպիրանտուրայում:
1986-1988թթ. աշխատել է Մոսկվայի հասարակական գիտությունների ակադեմիայում, 1988-1992թթ. ԵՊՀ փիլիսոփայության եւ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետում` ավագ գիտաշխատող, ապա առաջատար գիտաշխատող: 1991թ.` ՀՀ քաղաքագետների միության նախագահ: 1994-1998թթ., որպես հրավիրված մասնագետ, աշխատել է ՌԴ Պետդումայի Անդրկովկասի հանրապետությունների գծով գլխավոր փորձագետ:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր («Միասնություն» դաշինքի համամասնական ընտրացուցակով): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Միասնություն» խմբակցության անդամ, ապա խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել, այնուհետեւ Ագրարային-արդյունաբերական ժողովրդական միավորում պատգամավորական խմբի ղեկավար: Անկուսակցական:

Амаяк Константинович Оганисян
В 1982 г. окончил Московский государственный университет им. М. Ломоносова (МГУ). Философ. Политолог. Кандидат философских наук, доктор политологии.
В 1982-1986 гг. учился в аспирантуре МГУ.
В 1986-1988 гг. – в Академии общественных наук в Москве, в 1988-1992 гг. старший, затем ведущий научный сотрудник кафедры философии и социологии Ереванского государственного университета. С 1991 г. председатель Ассоциации политологов РА.
В 1994-1998 гг. в качестве приглашенного специалиста работал главным экспертом по республи­кам Закавказья Госдумы РФ.
В 1999 г. избран депутатом НС (по пропорциональному избирательному списку блока “Единство” ). Член постоянной комиссии НС по внешним отношениям. Член фракции “Единство”, затем во фракциях и депутатских группах не состоял, впоследствии руководитель депутатской группы “Аграрно-Промышленное народное объединение”.