Շավարշ Միքայելի Քոչարյան
1971թ. ավարտել է Երեւանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտը: Ճարտարագետ-մաթեմատիկոս: Կենսաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ: Պարգեւատրվել է Պատվո նշան շքանշանով (1986թ.):
1971-1972թթ. Մոսկվայի ծագումնաբանության ինստիտուտի Չարենցավանի մասնաճյուղում եղել է կրտսեր գիտաշխատող: 1972-1975թթ. սովորել է Մոսկվայի ծագումնաբանության ինստիտուտի ասպիրանտուրայում: 1976-1981թթ. եղել է ԳԱ փորձարարական կենսաբանության ինստիտուտի, 1981-1982թթ.՝ մանրէաբանության ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող, 1982-1990թթ.՝ Երեւանի ամինաթթուների ԳՀՏԻ ավագ գիտաշխատող, լաբորատորիայի վարիչ, բաժնի վարիչ, գիտական գծով փոխտնօրենի պաշտոնակատար:
1990-1995թթ.՝ ԳԽ պատգամավոր (թիվ 75 ընտրատարածք): ԳԽ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ: «Ազգային ժողովրդավարներ» պատգամավորական խմբի նախագահ:
1995-1999թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (ԱԺՄ համամասնական ընտրացուցակով): ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ: ԱԺՄ խմբակցության քարտուղար:
1999-2003թթ.` ԱԺ պատգամավոր (թիվ 11 ընտրատարածք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: ԱԺՄ խմբակցության անդամ, ապա խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբերում չի ընդգրկվել, այնուհետեւ «Ժողովրդի ձայն» պատգամավորականխմբի անդամ: ԱԺԿ հիմնադիր նախագահ:

Шаварш Микаелович Кочарян
В 1971 г. окончил Ереванский политехнический институт. Инженер-мате-матик. Кандидат биологических наук, доцент. Награжден орденом “Знак Почета” (1986).
В 1971-1972 гг. младший научный сотрудник Чаренцаванского филиала Московского института генетики.
В 1972-1975 гг. учился в аспирантуре Московского института генетики.
В 1976-1981 гг. младший научный сотрудник Института экспериментальной биологии АН, в 1981-1982 гг. младший научный сотрудник Института микробиологии, в 1982-1990 гг. старший научный сотрудник, заведующий лабораторией, заведующий отделом, и.о. заместителя директора по научной части Ереванского научно-исследовательского технологического института аминокислот.
В 1990-1995 гг. депутат ВС (избирательный округ N 75). Заместитель предсе­дателя Постоянной комиссии  по внешним сношениям ВС. Председатель депу­татской группы “Национальные демократы”.
В 1995-1999 гг. депутат НС по пропорциональному избирательному списку НДС. Член Постоянной комиссии  по внешним сношениям НС. Секретарь фракции НДС.
В 1999-2003 гг. депутат НС (избирательный округ N 11). Председатель Постоянной комиссии  по вопросам науки, образования, культуры и молодежи НС. Член фракции НДС, затем во фракциях и депутатских группах не состоял, впоследствии член депутатской группы “Глас народа”.