National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Mikayel Melkumyan

Born on April 1, 1962 in Yerevan.

1983 - 1985 - Served in the Soviet Army.

1983 - Graduated from the Faculty of Economics Planning of the Yerevan State National Institute of Economy (ASUE). Economist.

1987 - Postgraduate of ASUE.

1994, 1997 and 1998 - Trained at the Chamber of Commerce and the University of Lyon, “Paris 12” (France). Doctor, Professor of Economics.

1987 - 1990 - Lecturer at Industrial Economics Chair of ASUE.

1994 - 1995 - Expert for the Standing Committee on local self-government affairs of the Supreme Council of the Republic of Armenia.

1998 - 1999 - Advisor to the Minister of Posts and Telecommunications of the Republic of Armenia.

1999 - 2000 - Head of Staff of the Ministry of Social Safety of the Republic of Armenia.

2000 - Professor of the Chair of Microeconomics and Business Organization of the Armenian State University of Economics (ASUE).

2000 - 2003 - Deputy Minister for the State Property Management of the Republic of Armenia.

2003 - 2004 - Deputy Head of the Department for State Property Management AG (adjunct to the Government) of the Republic of Armenia.

2009 - Head of the Chair of Microeconomics and Business Organization ASEU.

2012 - 2017 - Elected Member of the National Assembly (proportional electoral system  PAP).

June 11, 2012 - June 19, 2012 - Member of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly.

June 19, 2012 - May 18, 2017 - Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Prosperous Armenia” party.

2017 - 2019 - Elected Member of the National Assembly (“Tsarukyan” alliance of parties).

2017 - 2019 - Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia.

December 9, 2018 - Elected Member of the National Assembly from the national electoral list of the “Prosperous Armenia” party.

January 18, 2019 - Elected Chair of the Standing Committee on Regional and Eurasian Integration of the National Assembly of the Republic of Armenia.

2016 - Awarded the “Mkhitar Gosh” Medal.

The author of more than 130 scientific works, including monographs and textbooks.

Married, with four children.



NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS