Հակոբ Աշոտի Նազարյան
2001թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի աստվածաբանության ֆակուլտետը: 2003թ.՝ Երեւանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Պատմության մագիստրոս: 2006թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի ասպիրանտուրան, 2009թ.՝  «Հայբուսակ» համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետը:
2009-2013թթ. եղել է ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության նախարարության միջազգային կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ, գլխավոր մասնագետ, ապա՝ բաժնի պետ: 2010-2013թթ.՝ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության նախարարության արհմիության նախագահ: 2013-2017թթ.՝ «Զորախաչ» ՍՊԸ փոխտնօրեն:
2006 թվականից «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ է, Մալաթիա-Սեբաստիա տարածքային խորհրդի նախագահ:
2017թ. մայիսի 30-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 3 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:
Մասնակցել է միջազգային սեմինարների, գիտաժողովների, գիտարշավների: Բազմաթիվ ծրագրերի եւ գիտական հոդվածների հեղինակ է: Պարգեւատրվել է մի շարք պատվոգրերով եւ շնորհակալագրերով:

Born on August 10, 1979 in the village of Vardenik in Martuni region (now Gegharkunik province). 2001 - Graduated from the Theological Faculty of Yerevan State University.
2003 - Master's Degree of the History Faculty of the Yerevan State University. Master of History.
2006 - Postgraduate at the Institute of Archeology and Ethnography of the National Academy of Sciences of Armenia.
2009 - Graduated from the Faculty of International Relations of “Haybusak” University.
2009 - 2013 - Leading specialist, chief specialist, then head of the department of international relations of the Ministry of Sport and Youth Affairs of the Republic of Armenia.
2010 - 2013 - Chairman of the Trade Union of the Ministry of Sports and Youth Affairs of the Republic of Armenia.
2013 - 2017 - Deputy Director of LLC “Zorakhach.”
Since 2006 - Member of the Political Council of the “Prosperous Armenia” Party. Chairman of the Territorial Council of Malatia-Sebastia.
On May 30, 2017 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #2 of the RPA.