Միհրան Սուրենի Պողոսյան
1998թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետը: Տնտեսագետ։ 2006թ.՝ Մոսկվայի միջազգային անկախ էկոլոգա-քաղաքագիտական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը: Իրավաբան։ Տնտեսագիտության թեկնածու: Արդարադատության գեներալ-մայոր:
2000-2006թթ. եղել է ՀՀ ԱԱԾ Երեւանի քաղաքային վարչության օպերլիազոր։ 2006-2007թթ.՝ ԼՂՀ ԱԱԾ ավագ օպերլիազոր, մայոր։ 2007-2008թթ. եղել է ՀՀ ԱՆ ԴԱՀԿ ծառայության գլխավոր հարկադիր կատարողի տեղակալ։ 2008-2016թթ.՝ ՀՀ դատական ակտերի գլխավոր հարկադիր կատարող։
Պարգեւատրվել է «Օրենքի պատվար» (ՀՀ ոստիկանություն), «Համագործակցություն հանուն փրկության» (ՀՀ ԱԻՆ), «Ծառայությունների համար» եւ «Ակտիվ աջակցության համար» մեդալներով (ՌԴ դատական պրիստավների դաշնային ծառայություն), «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արդարադատության նախարարության դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության պատվավոր աշխատող», «Դատական պրիստավների դաշնային ծառայության պատվավոր աշխատակից», «Քննչական գլխավոր վարչության 50-ամյակ» կրծքանշաններով։ ՀՀ ԱՆ իրավաբանական ինստիտուտի պատվավոր պրոֆեսոր է։

Born in 1976 May 29 in Yerevan.
2006 - Graduated from the Faculty of Law of the Moscow International Independent Ecology and Political Science University. Lawyer. Candidate of Economics. Major - General of Justice.
2000 - 2006 - Operative police officer of the Yerevan City Department of the NNS (National Security Service) of the Republic of Armenia.
2006 - 2007- Senior Operative police officer of the NKR National Security Service, Major.
2007 - 2008 - Deputy Chief Compulsory Enforcement Officer of the Compulsory Enforcement Service of Judicial acts of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
2008 - 2016 - Chief Compulsory Enforcement Officer of Judicial Acts of the Republic of Armenia.
April 2, 2017 - Elected Member of the National Assembly from the territorial electoral list of the electoral district #1 of the RPA.
Awarded the “Stronghold of Law” (Police of the Republic of Armenia), “Collaboration for Salvation” (Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia), “For Services” and “For Active Assistance” Medals (RF Federal Service). Awarded the Badge of the Honorable Worker of the “Compulsory Enforcement Service of Judicial acts of the Ministry of Justice of the NKR,” Badge of the “Honorable Worker of the Federal Service of Judicial Police Officers” and the Badge of the “50th Anniversary of the General Investigation Department.”