Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյան
1989թ. ավարտել է Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտի մարզչամանկավարժական ֆակուլտետը: Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի ուսուցիչ, ըմբշամարտի մարզիչ: 1996թ.՝ բազկամարտի աշխարհի, 1998թ.՝ Եվրոպայի չեմպիոն: 2004 թվականից` Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ:
1989-1990թթ. եղել է Երեւանի անասնաբուծական-անասնաբուժական ինստիտուտի ջերմոցային տնտեսության գլխավոր ճարտարագետ, 1990-1992թթ.` «Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն: 1992 թվականից ծավալել է ագարակատիրական եւ ձեռնարկատիրական գործունեություն. ստեղծել է անասնապահական համալիր եւ կաթնամթերքի արտադրության ձեռնարկություն (Աբովյանի շրջան, գ. Առինջ): 1995 թվականից մի շարք ձեռնարկություններից (1996թ.՝ Աբովյանի «Կոտայք» գարեջրի, 1997թ.՝ Աբովյանի չափիչ սարքերի գործարաններ, Երեւանի քիմիադեղագործական ֆիրմա, 1997-1998թթ.՝ կահույքի խանութների «MEK» ցանց, 1998թ.՝ «Ավիասերվիս» բաժնետիրական ընկերություն, «Զվարթնոց» օդանավակայանի «Ավիասնունդ» ձեռնարկություն, 1999-2002թթ.՝ «Մուլտի Լեոն» բենզագազալցակայանների ցանց, 2002թ.՝ «Մուլտի Սթոուն» քարի արդյունաբերական մշակման ընկերություն, «Արարատ» կոնյակի, գինու, օղու կոմբինատ, 2003թ.՝ Արարատի ցեմենտի գործարան) կազմված «Մուլտի Գրուպ» բազմաճյուղ կոնցեռնի հիմնադիրն է:
2004թ. հիմնադրել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը:
2003-2007թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 42 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: Խմբակցություններում եւ պատգամավորական խմբում չի ընդգրկվել:
2007-2012թթ.` Ազգային ժողովի պատգամավոր (թիվ 28 ընտրատարածք): Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար:
2012-2017թթ.՝  ԱԺ պատգամավոր  (թիվ 28 ընտրատարածք): 31.05.2012-19.03.2015թթ.՝ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ապա՝ խմբակցության անդամ:
Պարգեւատրվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» պատվո բարձրագույն շքանշանով (2002թ., Մայր աթոռ Ս. Էջմիածին), «Մովսես Խորենացի» մեդալով (2003թ.), «Ադամանդե աստղ» ասպետի նշանով (2005թ.), «Պյոտր Առաջին» (2006թ., ՌԴ) եւ «Ալեքսանդր Նեւսկի» (2007թ., ՌԴ) 1-ին աստիճանի  շքանշաններով, «Արժանիքի մրցանակ» ՄՕԿ բարձրագույն պարգեւով (2006թ.), «Դմիտրի Դոնսկոյ» շքանշանով (2007թ., ՌԴ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալով (2008թ.), «Տարվա լավագույն եվրոպացի» մրցանակով (2009թ., Հայաստանի եվրոպական շարժում), Ասպետական (2014թ., Իտալիայի Հանրապետություն), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի (2015թ.), Պատվո  (2016թ., ՀՀ),«Մեսրոպ Մաշտոց» (2016թ., ԼՂՀ) շքանշաններով, Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի բարձրագույն պարգեւով (2016թ.):

Гагик Коляевич Царукян
В 1989г. окончил тренерско-педагогический факультет Армянского государственного института физкультуры. Преподаватель физической культуры и спорта. Тренер по борьбе. Чемпион мира (1996) и Европы (1998) по армреслингу. С 2004г. - президент Национального олимпийского комитета Армении.
1989-1990гг. - главный инженер тепличного хозяйства Ереванского зоотехническо-зооветеринарного института, 1990-1992гг. - исполнительный директор компании “Армения”. С 1992г. развернул фермерскую и предпринимательскую деятельность: создал животноводческий комплекс и предприятие по производству молочных продуктов (Абовянский район, с. Ариндж). С 1995 года является основателем многопрофильного концерна “Мульти Групп”, состоящего из ряда предприятий ( 1996г. - Абовянский пивзавод “Котайк”; 1997г. - Абовянский завод измерительных приборов, Ереванская химико-фармацевтическая фирма; 1997-1998гг. - сеть мебельных магазинов “МЕК”; 1998г. – акционерная компания “Авиасервис”, предприятие “Авиапитание” аэропорта “Звартноц”; 1999-2002гг. - сеть бензо-газозаправочных станций “Мульти Леон”; 2002г. - компания по промышленной обработке камня “Мульти Стоун”, комбинат по производству коньяка, вина и водки “Арарат”; 2003г. – Араратский цементный завод).
2004г. – основал партию “Процветающая Армения”.
2003-2007гг. - депутат НС (избирательный округ N 42). Член Постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам НС. Во фракциях и депутатской группе не состоял.
2007-2012гг. - депутат НС (избирательный округ N 28). Член Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам НС. Руководитель фракции "Процветающая Армения". 2004-2015гг. – председатель партии “Процветающая Армения”.
2012-2017гг. - депутатом НС  (избирательный округ N28). 31.05.2012-19.03.2015гг. – руководитель фракции, затем член фракции “Процветающая Армения”.
2 апреля 2017 года избран депутатом НС по общегосударственному избирательному списку блока партий “Царукян”.
Награжден Высшим орденом Армянской Апостольской Церкви “Святой Григорий Просветитель” (2002г.), медалью “Мовсес Хоренаци” (2003г.), рыцарским знаком «Бриллиантовая звезда” (2005г.), орденами I степени “Петр Великий” (2006г., РФ) и “Александр Невский” (2007г., РФ), высшей наградой Международного олимпийского комитета “Премия достоинства” (2006г.), орденом “Дмитрий Донской” (2007г., РФ), медалью “За заслуги перед Отечеством” I степени (2008г.), премией “Лучший европеец года” (2009г., Европейское движение Армении), Рыцарским орденом Итальянской Республики (2014г.), орденом “За заслуги перед Отечеством” II степени (2015г., РА), Орденом Почета (2016г., РА), орденом “Месроп Маштоц” (2016г., НКР), высшей наградой Ассоциации Национальных олимпийских комитетов (2016г., Международный олимпийский комитет).