Մանվել Սեկտորի Գրիգորյան
1993թ. ընդունվել է Ստեփանակերտի պետական համալսարան, 1998թ. ավարտել Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Իրավաբան: 1996թ. ավարտել է ՊՆ ռազմական ակադեմիայի բարձրագույն հրամանատարական դասընթացը։
1988 թվականից մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: 1992թ. նշանակվել է  ԼՂՀ պաշտպանական առաջին շրջանի (Հադրութի շրջան) Էդիլուի Ձորակի կամավորական գումարտակի հրամանատար:
1992-1993թթ. եղել է Էջմիածնի  կամավորական գումարտակի հրամանատար՝ կապիտանի, ապա` մայորի կոչումով: 1993թ. նշանակվել է 83-րդ ԱՄՀ բրիգադի հրամանատար (փոխգնդապետ): 1994թ. ստացել է գնդապետի կոչում։ 1996-2000թթ. գեներալ-մայորի կոչումով եղել է ՀՀ ՊՆ առաջին կորպուսի հրամանատար։ 2000թ. ստացել է գեներալ-լեյտենանտի կոչում։ 2000-2008թթ. եղել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ մարտական պատրաստության գծով:
1999 թվականից ՀՀ ԵԿՄ վարչության նախագահն է:
Պարգեւատրվել է «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի (1994թ., ՀՀ),  «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի (1994թ., ԼՂՀ), «Ոսկե արծիվ» (2000թ., ԼՂՀ), «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» (2002թ., ԵԿՄ), «Ներսես Շնորհալի» (2003թ., Մայր աթոռ Ս. Էջմիածին) շքանշաններով, ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2003թ.), ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (2015թ.): Արժանացել է ԼՂՀ «Արցախի հերոս» կոչման (2000թ.), Էջմիածին, Արմավիր եւ ԼՂՀ Մարտակերտ ու Հադրութ քաղաքների «Պատվավոր քաղաքացի» կոչման:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:

Born on July 14, 1956 in the village of Arshaluys in Echmiadzin region (now Armavir province).
1996 - Graduated from the Higher Educational Command Training Courses of the Military Academy of the Ministry of Defense.
1988 - Participated in the Artsakh Struggle for Freedom.
1992 - Appointed Commander of the Dzorak Volunteer Battalion in Edilou (Hadrut region) of the first region of NKR Defense.
1992 - 1993 - Commander of Echmiadzin Volunteer Battalion with the Title of Captain and then Major.
1993 - Appointed Commander (Lieutenant-Colonel) of the 83rd brigade.
1994 - Received the title of Colonel.
1996 - 2000 - With the title of Major General, appointed Commander of the first corps of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
2000 - Received the title of Lieutenant General.
2000 - 2008 - Deputy to the Defense Minister of the Republic of Armenia in the direction of readiness for action.
1992 - Elected Deputy of the NKR Supreme Council.
1999 - Head of the YVU Department of the Republic of Armenia.
Awarded the first rank Order of “Military Cross” (1994, Republic of Armenia), first rank Order of “Military Cross” (1994, NKR), Medal of “Golden Eagle” (2000, NKR), the Order of YVU “Sparapet Vazgen Sargsyan” (2002, YVU), the Order of Mother See of Holy Etchmiadzin “Nerses Shnorhali” (2003), the Prime Minister’s commemorative Medal of the Republic of Armenia (2003), the Medal of Honour of the National Assembly of the Republic of Armenia (2015),
Awarded the title of NKR “Hero of Artsakh” (2000), “Honorable Citizen” of Echmiadzin, Armavir and NKR, Martakert and Hadrut cities.
2012 - 2017 - Elected Member of the National Assembly by the proportional electoral system from the Republican Party of Armenia. Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly. Member of the “Republican” (RPA) faction. Non - partisan.