Մանվել Սեկտորի Գրիգորյան
1993թ. ընդունվել է Ստեփանակերտի պետական համալսարան, 1998թ. ավարտել Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը: Իրավաբան: 1996թ. ավարտել է ՊՆ ռազմական ակադեմիայի բարձրագույն հրամանատարական դասընթացը։
1988 թվականից մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: 1992թ. նշանակվել է  ԼՂՀ պաշտպանական առաջին շրջանի (Հադրութի շրջան) Էդիլուի Ձորակի կամավորական գումարտակի հրամանատար:
1992-1993թթ. եղել է Էջմիածնի  կամավորական գումարտակի հրամանատար՝ կապիտանի, ապա` մայորի կոչումով: 1993թ. նշանակվել է 83-րդ ԱՄՀ բրիգադի հրամանատար (փոխգնդապետ): 1994թ. ստացել է գնդապետի կոչում։ 1996-2000թթ. գեներալ-մայորի կոչումով եղել է ՀՀ ՊՆ առաջին կորպուսի հրամանատար։ 2000թ. ստացել է գեներալ-լեյտենանտի կոչում։ 2000-2008թթ. եղել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ մարտական պատրաստության գծով:
1999 թվականից ՀՀ ԵԿՄ վարչության նախագահն է:
Պարգեւատրվել է «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի (1994թ., ՀՀ),  «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի (1994թ., ԼՂՀ), «Ոսկե արծիվ» (2000թ., ԼՂՀ), «Սպարապետ Վազգեն Սարգսյան» (2002թ., ԵԿՄ), «Ներսես Շնորհալի» (2003թ., Մայր աթոռ Ս. Էջմիածին) շքանշաններով, ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով (2003թ.), ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (2015թ.): Արժանացել է ԼՂՀ «Արցախի հերոս» կոչման (2000թ.), Էջմիածին, Արմավիր եւ ԼՂՀ Մարտակերտ ու Հադրութ քաղաքների «Պատվավոր քաղաքացի» կոչման:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:

Манвел Секторович Григорян
В 1993г. поступил в Степанакертский государственный университет, в 1998г. окончил юридический факультет Ереванского государственного университета. Юрист. В 1996г. окончил Высшие командные курсы Военной академии МО.
С 1988г. участвовал в освободительной борьбе Арцаха. В 1992г. назначен командиром добровольческого батальона Эдиллу Дзорака первого оборонительного района НКР (Гадрутский район). 1992-1993гг. – командир Эчмиадзинского добровольческого батальона в звании капитана, затем майора. В 1993г. в звании подполковника назначен командиром отдельного АМС батальона 83-й бригады. В 1994г. присвоено звание полковника. 1996-2000гг. – командующий Первым корпусом МО РА в звании генерал-майора. В 2000г. присвоено звание генерал-лейтенанта.
В 1992г. – избран депутатом Верховного Совета НКР.
С 1999г. председатель Правления СДЕ РА.
2000-2008гг. – заместитель министра обороны РА по боевой подготовке.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА. Член Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам. Член фракции “Республиканская” (РПА). Беспартийный.
Награжден многочисленными орденами и медалями, в том числе орденом “Боевой Крест” I степени (1994г., РА), орденом “Боевой Крест” I степени (1994г., НКР), орденом “Золотой Орел” (2000г., НКР), орденом “Спарапет Вазген Саркисян” (2002г., СДЕ), Памятной медалью Премьер-министра РА , орденом Первопрестольного Святого Эчмиадзина “Нерсес Шнорали” (2003г.), Медалью Почета НС РА (2015г.). Удостоен звания “Герой Арцаха” (2000г. НКР), звания “Почетный гражданин” Эчмиадзина, Армавира и городов Мардакерт и Гадрут НКР.