1971թ. ավարտել է Երեւանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական ինստիտուտի մանկաբուժական ֆակուլտետը: Մանկաբույժ: 1971-1998թթ. մանկական վիրաբուժության, երիկամների եւ լյարդի փոխպատվաստման մասնագիտացnւմ եւ վերապատրաստումներ է անցել Ռուսաստանում, Բելգիայում, Շվեյցարիայում, Ֆրանսիայում: Բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր: 2003-2005թթ. եղել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային կոմիտեի մշտական հանձնաժողովի անդամ, 2008-2012թթ.` ԱՀԿ գործադիր կոմիտեի անդամ: 2007-2015թթ.՝ Հայաստանի մանկական բժիշկների ասոցիացիայի նախագահ, Եվրոպական մանկական ուրոլոգների միության անդամ, Շվեյցարիայի նեֆրոլոգների միության անդամ, Բելգիայի բժշկության թագավորական ակադեմիայի անդամ: ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր մանկական վիրաբույժ:
1970-1971թթ. եղել է Երեւանի թիվ 8 պոլիկլինիկայի ուրոլոգիական բաժնի բուժակ, բժիշկ, 1971-1972թթ.` նույն պոլիկլինիկայի մանկական վիրաբույժ եւ ուրոլոգ: 1972-1982թթ.` Երեւանի թիվ 1 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի վիրաբույժ եւ ուրոլոգ, 1982-1990թթ.` Երեւանի թիվ 3 մանկական կլինիկական հիվանդանոցի ուրոլոգիական բաժանմունքի վարիչ: 1990թ. հիմնադրել է «Ուրոնեֆրոլոգիայի եւ մանկական վիրաբուժության մասնագիտացված կենտրոն»-ը: 1977-1997թթ. եղել է ԵՊԲՀ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի դասախոս, պրոֆեսոր: 1991-1997թթ. եղել է ՀՀ առողջապահության նախարար: 1997թ. ԵՊԲՀ մանկական վիրաբուժության ամբիոնի վարիչն է: 1997-2002թթ.` «Արաբկիր» մանկական բժշկական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն, 1999-2007թթ.` «Արաբկիր» միացյալ մանկական բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, 2003-2007թթ.` «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտի կառավարման խորհրդի նախագահ: 2007թ.` «Արաբկիր» բժշկական համալիր-երեխաների եւ դեռահասների առողջության ինստիտուտի գիտական ղեկավար:
2007-2012թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն» խմբակցության անդամ: Անկուսակցական:
2012-2017թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (համամասնական ընտրակարգ, ՀՀԿ): ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ: «Հանրապետական» (ՀՀԿ) խմբակցության անդամ: ՀՀԿ խորհրդի անդամ:
2017թ. ապրիլի 2-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համապետական ընտրական ցուցակով:
Պարգեւատրվել է ԵՊԲՀ 70 եւ 75-ամյակի ոսկե մեդալներով (2000 եւ 2005թթ., ՀՀ ԿԳՆ), հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների եւ մասնագիտական համագործակցության զարգացման համար «Ազգային արժանիքի ասպետ» շքանշանով («Officier de I'Ordre National Du Merite») (2005թ., Ֆրանսիայի Հանրապետություն), «Մխիթար Հերացի» (2007թ.), «ՀՀ զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական (2012թ., ՊՆ), «Երախտագիտություն» (2013թ., ԼՂՀ) մեդալներով, «Սուրբ Սահակ-Սուրբ Մեսրոպ» պատվո բարձր շքանշանով (2014թ., Մայր աթոռ Ս. Էջմիածին), «Բժշկագիտության բնագավառում նշանակալի հայտնագործության կամ ներդրած ավանդի համար» մրցանակով (2015թ., ՀՀ նախագահ), «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի շքանշանով (2016թ.):

Ара Саенович Баблоян
В 1971г. окончил педиатрический факультет Ереванского государственного медицинского института им. М. Гераци. Педиатр. В 1971- 1998гг. проходил специализацию и переквалификацию по детской хирургии,  пересадке почек  и печени в России, Бельгии, Швейцарии, Франции. Доктор медицинских наук, профессор.
В 2003-2005гг. - член Постоянной комиссии Европейского регионального комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в 2008-2012гг. – член исполнительного комитета  ВОЗ. 2007-2015гг. - председатель Ассоциации педиаторов Армении, член Европейского общества детских урологов, член общества нефрологов Швейцарии, член Королевской медицинской академии Бельгии. Главный детский хирург Министерства здравоохранения РА.
В 1970 –1971гг. фельдшер, врач   урологического отделения поликлиники N 8 Еревана,  1971-1972гг. – детский хирург и уролог той же поликлиники.  1972-1982гг. - хирург и уролог  детской клинической больницы N1 Еревана, 1982-1990гг. - заведующий урологическим отделением детской клинической больницы  N 3 Еревана.  В 1990г. основал “Специализированный Центр уронефрологии и детской хирургии”. 1977-1997гг. – преподаватель, профессор кафедры детской хирургии ЕГМУ. 1991-1997гг. - министр здравоохранения РА.  С 1997г. - заведующий кафедрой детской хирургии ЕГМУ. 1997-2002гг. – генеральный директор детского медицинского центра “Арабкир”,  1999-2007гг. – исполнительный директор Объединенного детского благотворительного фонда “Арабкир”,   2003-2007гг. – председатель Координационного Совета  Института здоровья детей и подростков медицинского комплекса “Арабкир”. С 2007г. научный руководитель Института здоровья детей и подростков медицинского комплекса “Арабкир”.
2007-2012гг. - депутат НС  (пропорциональная избирательная система, РПА). Председатель Постоянной комиссии по  вопросам здравоохранения, материнства и детства НС. Член фракции “Республиканская партия Армении”. Беспартийный.
2012-2017гг. - депутат НС (пропорциональная избирательная система, РПА). Председатель Постоянной комиссии по  вопросам здравоохранения, материнства и детства  НС. Член фракции “Республиканская” (РПА). Член Совета РПА.
18 мая 2017 года избран Председателем Национального Собрания Республики Армения.
Награжден золотыми медалями в связи с 70-летием и 75-летием ЕГМУ (2000 и 2005гг., Министерство образования и науки РА), Кавалер Национального Ордена “За заслуги” (Officier de I'Ordre National Du Merite") - за развитие армяно-французских отношений и профессиональное сотрудничество (2005г., Французская Республика), награжден медалью “Мхитар Гераци” (2007г.),  Юбилейной медалью “Вооруженные силы  РА. 20 лет” (2012 г. МО), медалью Признательности (2013г., НКР), высоким орденом Почета  “Святой Саак-Святой Месроп” (2014г., Первопрестольный св.Эчмиадзин), удостоен Премии “За значительное открытие или вклад в сфере медицины” (2015г.,Президент РА),  награжден орденом "За заслуги перед Отечеством" II степени (2016г.).