National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Arkadi Hambardzumyan
District
Birth date
09.04.1971
Party
non-Party
Faction
Committee
Membership
E-mail

Born on April 9, 1971 in Yerevan.

1994 - Graduated from the Yerevan State University. Lawyer.

1986 - 1989 - Yerevan Bread Factory # 5, worker.

1989 - 1991 -  LCYU secretary in “Kat” Production Complex.

1996 - 1997 - Investigator in the Prosecution Office of the Shahoumyan District in Yerevan.

1997 - 2003 - President of “Derjhava” and “Slavgroup”  companies.

2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (proportional system, Rule of Law Party). Till May 22, 2006 - Member of the Rule of Law faction.

Since May 25, 2006 - Member of the Deputy Group “Gortsarar.”

Member of the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of the National Assembly.

2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (electoral district #29.)

June 19, 2007 - July 11, 2008 - Member of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly.

July 11, 2008 - May 31, 2012 - Member of the Standing Committee on Agriculture and Environment of the National Assembly.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly from the electoral district #29.

Married, with four children.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS