Ծնվել է 1964թ. ապրիլի 26-ին Մարտունու շրջանի Վարդենիկ գյուղում:
1984-1990թթ. սովորել է Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական ինստիտուտի բանասիրական ֆակուլտետում:
1990-1991թթ. մասնակցել է ՀՀ սահմանների պաշտպանությանը եւ Վարդենիսի, Նոյեմբերյանի, Ղափանի, Գորիսի (Կոռնիձոր եւ Տեղ գյուղ) մարտական գործողություններին` ՀՀ ՆԳՆ առընթեր «Հատուկ գնդի» կազմում, 1992թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին` Լաչինի ինքնապաշտպանական մարտերին` «Զորավար Անդրանիկ» ջոկատի կազմում:
1981-1982թթ. աշխատել է Վարդենիկի սովխոզում` որպես բանվոր, 1991-1996թթ.` «Մարս-7» ՍՊԸ գործադիր տնօրեն, 2005-2007թթ.` Գեղարքունիքի մարզպետարանի աշխատակազմի բնապահպանության վարչության պետի տեղակալ, 2008-2009թթ.` «Համո-Մարզպետունի» ՍՊԸ տնօրեն, 2009-2011թթ.` ՀՀ գյուղատնտեսության սննդամթերքի անվտանգության եւ անասնաբուժական պետական տեսչության Գեղարքունիքի մարզային կենտրոնի պետ: 2005 թվականից ունի ՀՀ քաղաքացիական ծառայության երկրորդ դասի խորհրդականի դասային աստիճան:
2005 թվականից «Վարդենիկ» ազատամարտի վետերանների հասարակական կազմակերպության խորհրդի անդամ է:
Պարգեւատրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» պատվոգրով, ՀՀ Նախագահի հրամանագրով` «Մարտական ծառայության» մեդալով, ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով` «Դրաստամատ Կանայան» մեդալով:
2011թ. մարտի 23-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով «Օրինաց երկիր» կուսակցությունից:

"Rule of Law" Faction  (secretary)
1984 - 1990 - Graduated from the faculty of Philology of Armenian State Pedagogical University after Kh. Abovyan.
1990 - 1991 - Participated in the defence of the borders of the Republic of Armenia and in the formation of the “Special Regiment” adjacent to the MIA of the Republic of Armenia participated in the battle actions of Vardenis, Noyemberyan, Ghapan, Goris (Kornidzor and Tegh villages,) in October - November of 1992 - in the formation of the detachment of “Zoravar Andranik ” participated in the self- defence battles of Lachin.
1991 - 1982 - Worked on the collective farm of Vardenik as a worker, 1991 - 1996 – Executive Manager of the LLC “Mars - 7,” 2005 - 2007 - Deputy Head of the Nature Protection Department of the Staff of the Gegharkunik Regional Council, 2008 - 2009 - Director of LLC “Hamo Marzpetuni,” 2009 - 2011 - Marz Centre Head of Gegharkunik Food Security and Veterinary State Department of Agriculture of the Republic of Armenia.
Since 2005 - He has a classification grade of second class Counselor to civil service. Since 2005 - Member of the Council of the “Vardenik” Freedom Fight Veterans NGO organization.
Mr. Manukyan was awarded Medal “For Services Contributed to the Motherland” Diploma of Honour of the Defence Ministry of the Republic of Armenia, by the decree of the President of the Republic of Armenia was awarded Medal of “Fighting Service,” by the decree of the Minister of the Defence of the Republic of Armenia was awarded Medal of “Drastamat Kanayan.”